Հրանտ Բագրատյանի ասելով՝ «Բյուջե 2013»-ը հակասահմանադրական է
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը հակասահմանադրական որակեց «Բյուջե 2013»-ի քննարկումները, քանի որ կառավարությունը թռուցիկ է անդրադարձել եկամուտներին եւ անդրադարձել է միայն ծախսերին: «Որպեսզի տորթը բաժանենք, պիտի իմանանք դրա չափերը»,- ավելացրեց Հ. Բագրատյանը:
Ըստ Հրանտ Բագրատյանին՝ եկամուտներին չեն անդրադառնում, որովհետեւ բացահայտվելու է, որ խոշոր հարկատուները հարկ չեն տալիս, եւ ամբողջ հարկային բեռը բարդվելու է «մեռնող» փոքր ու միջին բիզնեսի վրա: Որպես ասվածի ապացույց՝ Հրանտ Բագրատյանը ներկայացրեց մի շարք թվեր եւ մեթոդաբանություն:
Պատգամավորը հայտարարեց, որ 2013 թ. բյուջեն իր ծավալով զիջում է 2012 թ. բյուջեին՝ որպես բացառող հանգամանք նշելով գնաճի ազդեցությունը: Ըստ Հ. Բագրատյանին՝ վերջին 5 տարում գնաճը եղել է 34 %, իսկ աշխատավարձն աճել է ընդամենը 20 %-ով, ինչի հետեւանքով քաղաքացիներն ավելի վատ են ապրել:
Տնտեսության վատթարացման պատճառները նշելով՝ Հրանտ Բագրատյանը նշեց նաեւ օլիգարխիան, որի ձեռքում է օրենքներ եւ բյուջե ընդունելը:

Бюджет 2013 года Грант Багратян считает антиконституционным
По мнению депутата парламентской фракции Армянского национального конгресса Гранта Багратяна, обсуждения бюджета 2013 года носят «антиконституционный» характер, поскольку правительство основное внимание уделило расходам, коснувшись доходов лишь мельком. «Чтобы делить пирог, мы должны знать его размеры»,- заявил Г. Багратян.
О доходах говорится мало, так как в противном случае выяснилось бы, что крупные налогоплательщики не платят налогов, и все налоговое бремя лежит на уже умирающем малом и среднем бизнесе, отметил депутат, представив в доказательство своих слов ряд цифр и методологию.
Грант Багратян также заявил, что бюджет 2013 года по своему объему уступает бюджету 2102 года. В качестве исключающего обстоятельства он назвал влияние роста цен.
За последние 5 лет рост цен, по словам Багратяна, составил 34%, а заработная плата выросла на 20%, вследствие чего люди стали жить хуже.
Представляя причины ухудшения состояния экономики, Багратян отметил олигархию, в руках которой находится принятие законов и бюджета.