Գալուստ Սահակյանը ավելորդ է համարում իրենց մասնակցությունը ԲՀԿ-ի խորհրդակցություններին
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, «Հետքի» հետ զրույցում անդրադառնալով ԲՀԿ-ի ակտիվացմանը եւ տարբեր քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելուն, նշեց, թե ճիշտ մոդել է ընտրված:
«Որեւէ արգումենտ են վերցնում, եւ դրանով քաղաքական ուժերը սկսում են հասարակության շրջանում ակտիվանալ: Բայց դրանց պատասխանները ժամանակին միշտ էլ տվել ենք, եւ երբ պատասխաններ ենք տալիս, դրանք իրավիճակային չեն լինում, մեր սկզբունքներն այնպիսին են, ինչպես պատասխանել ենք նախորդ անգամներին: Այդ իմաստով բավարար եմ համարում իրենց քննարկումները, բայց ավելորդ եմ համարում մեր մասնակցությունը, որովհետեւ երկրի տնտեսական վիճակը, բյուջեի քննարկումները, առաջիկա նախագահական ընտրությունները, մեր ներքին ու արտաքին խնդիրները, օրակարգային հարցերը, այս ամեն ինչը պատասխանատու կուսակցությունն իր ուսերին է տանում, մնացածները կարող են ազատորեն քննարկել, ինչպես որ քննարկում են»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Հարցին, թե այդ քննարկումների արդյունքում հնարավո՞ր է ընդդիմադիր դաշտը նախագահական ընտրություններում հանդես գա մեկ միասնական թեկնածուով, Գալուս Սահակյանը նշեց, թե դա քաղաքական դաշտի բացն է:
«Քաղաքական փնթի իրավիճակում ենք գտնվում: Աբսուրդ բան է, երբ ընդդիմադիր տարբեր թեւեր նույն բանն են ասում, բայց համագործակցելու եզրեր չեն գտնում: Իհարկե, քաղաքական դաշտի համար ինչքան շատ համագործակցություններ լինեն, այնքան կնպաստեն պետության հետագա զարգացումներին, բայց եկեք տեսեք, որ այդ համագործակցությունը չի լինում»,- ավելացրեց Գալուստ Սահակյանը:

Галуст Саакян считает излишним участие РПА в консультациях ППА
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян в беседе с “Hetq” коснулся активизации партии “Процветающая Армения” и проведения ППА консультаций с различными политическими силами, отметив, что выбрана правильная модель.
“Берут какой-то аргумент, на основе которого политические силы начинаются активизироваться в обществе. Мы всегда давали на это ответ, и наши принципы соответствуют нашим прошлым ответам. В этом смысле я расцениваю их обсуждения как удовлетворительные, но наше участие считаю излишним , поскольку экономическое положение страны, обсуждения бюджета, предстоящие президентские выборы, наши внешние и внутренние проблемы, вопросы повестки – все это лежит на плечах взявших на себя ответственность партий. Остальные могут свободно обсуждать, как и обсуждали”,- отметил Галуст Саакян.
На вопрос, возможно ли, что в результате этих обсуждений оппозиционное поле выдвинет единого кандидата на пост прездиента, Галуст Саакян сказал, что это “пробел политического поля”.
“Мы находимся в неряшливой политической ситуации. Это абсурд, когда различные ветви оппозиции говорят одно и то же, но не находят грани для сотрудничества. Конечно, чем шире сотрудничество в политическом поле, тем больше содействие развитию государства, но, как мы видим, сотрудничество не устанавливается”,- добавил Галуст Саакян.