Հայաստանի տարածքից արևի խավարմանը հնարավոր կլինի դիտել 2020 թվականի հունիսի 21-ին
«Կրոնական պատկերացումներով արևի խավարումը վատ լուրի նշան է, սակայն գործնականում այդ երևույթը ոչ մի վտանգավոր բան իրենից չի նեչկայացնում,- նշեց Հայկական աստղագիտական ընկերության համանախագահ Արեգ Միքայելյանը ասուլիսի ժամանակ և տվեց իր մասնագիտական մեկնաբանությունը,- արեգակի լրիվ կամ մասնակի խավարում նկատվում է այն ժամանակ, երբ լուսինը հայտնվում է Երկրի և արեգակի արանքում: Այդ երկու երկնային օբյեկտները չափերով իրարից շատ են տարբերվում. արեգակը լուսնից իր չափերով հայրուրավոր անգամներ մեծ է, որպեսզի կարողանար ծածկել նրան: Խավարումը տեղի է ունենում այն պատճառով, որ լուսինը, ի տարբերություն արեգակի, շատ ավելի մոտ է գտնվում Երկիր մոլորակին»: Հարավային կիսագնդից, մասնավորապես՝ Ավստրալիայից դիտված արևի խավարումը մեզ մոտից չի երևացել: Ըստ Արեգ Միքայելյանին՝ Հայաստանի տարածքից արևի խավարմանը հնարավոր կլինի դիտել 2020 թվականի հունիսի 21-ին:
Բավարարելով լրագրողների հետաքրքրասիրությունը՝ Բյուրականի աստղադիտարանի ավագ գիտաշխատողն ասաց, որ մոլորակների շքերթի մասին խոսակցությունները մտացածին են, աշխարհի վերջ մոտակա ժամանակներում չի սպասվում, եթե, իհարկե, չլինեն խոշոր տիեզերական աղետներ, ինչպես օրինակ, դինոզավրերի դեպքում: Աստղագետը նշեց նաև, որ մարդիկ, ի տարբերություն կենդանական աշխարհի այլ ներկայացուցիչների, շատ զգայուն են տիեզերական նույնիսկ ամենաչնչին փոփոխությունների հանդեպ. մարդկությունը կվերանա, եթե Երկիր մոլորակն իր ուղեծրից շեղվի ընդամենը 1 %-ով:
Արեգ Միքայելյանը խորհուրդ տվեց զգույշ լինել սրտանոթային հիվանդություններ ունեցողներին, քանի որ արեգակը մոտենում է իր 11-ամյա ցիկլի վերջին, երբ նրա ակտիվության աճ է նկատվում: Սակայն այդ թիվը պայմանական է, և արեգակի ակտիվությունը կարող է իր գագաթնակետին հասնել կամ այս տարվա վերջին, կամ մյուս տարվա սկզբին:

На территории Армении затмение солнца будет наблюдаться 21 июня 2020 года
“По религиозным представлениям затмение солнца – плохой знак, но на самом деле это явление никакой опасности не представляет,- отметил сегодня на пресс-конференции вице-президент Армянской астрномической ассоциации Арег Микаелян. – Полное или частичное солнечное затмение наблюдается тогда, когда Луна оказывается между Землей и Солнцем. Затмение происходит по той причине, что в отличие от Солнца Луна находится на более близком расстоянии от Земли”.
По словам Арега Микаеляна, на территории Армении солнечное затмение можно будет наблюдать 21 июня 2010 г.
Отвечая на вопрос журналистов о параде планет, старший научный сотрудник Бюраканской обсерватории сказал, что конец света в ближайшее время не ожидается, если, конечно, не произойдут крупные космические катастрофы, как это было, например, в случае с динозаврами. По словам астронома, люди, в отличие от представителей животного мира, очень чувствительны даже к самым незначительным изменениям, поэтому если планета Земля отклонится от своей оси даже на 1%, человечество исчезнет.
Арег Микаелян посоветовал быть осторожными в частности тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями, так как Солнце приближается к завершению своего 11-летнего цикла, когда его активность повышается. Однако это число условное: солнечная активность может достичь своего пика либо к концу этого года, либо к началу следующего.