Դաշնակցականների օրինագիծը մերժեցին
Այսօրվանից ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մեկնել է արձակուրդ, որը կանցկացնի արտերկրում: ԱԺ նիստում զգացվում է վերջինիս բացակայությունը. նիստը վարում է ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Պատգամավորները կարծես թե նրա «հոգու հետ» էին խաղում եւ տեղից բղավում էին, թե իրենց կոճակները չեն աշխատում: Հերմինե Նաղդալյանը ստիպված 3 անգամ վերագրանցում արեց:
Դրանից հետո ձայների 58 «դեմ», 37 «կողմ» հարաբերակցությամբ ԱԺ-ն մերժեց ՀՅԴ խմբակցության կողմից ներկայացված «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրանսդրական նախաձեռնությունը, որը երեկ քննարկվեց արտահերթ ընթացակարգով:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ-ն ընդունեց կառավարության ներկայացրած «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում կատարվող փոփոխությունների ու լրացումների մասին օրինագիծը, որով հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվելու է 2500 դրամով՝ ներկայից 32.500-ից դառնալով 35.000 դրամ: ՀՅԴ խմբակցության ներկայացրած օրինագծով նվազագույն աշխատավարձը դառնալու էր 45.000 դրամ:
Օրինագիծը մերժվելուց հետո ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը Հերմինե Նաղդալյանին խնդրեց, որ վերագրանցում լինի, սակայն առաջարկը մերժվեց: «Չեմ կարծում, որ էական փոփոխություն լինի»,- ավելացրեց Հ. Նաղդալյանը:

Законопроект фракции АРФД отклонен
Спикер Национального Собрания РА Овик Абрамян с сегодняшнего дня находится в отпуске, который намерен провести за рубежом. Заседания парламента будет вести экс-спикер Эрмине Нагдалян.
Сегодня же депутаты 58-ю голосами “против” и 37-ю – “за” отклонили представленный фракцией АРФ Дашнакцутюн законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “О минимальной заработной плате”, который вчера обсуждался во внеочередном порядке.
Напомним, что вчера парламент принял законопроект правительства о внесении изменений и дополнений в закон РА “О минимальной заработной плате”, которым с 1 января минимальная зарплата повысится с 32.000 драмов до 35.000 драмов. Между тем фракция АРФД предлагает повысить минимальную зарплату до 45.000 драмов.
После отклонения законопроекта депутат-дашнакцакан Арцвик Минасян попросил Эрмине Нагдалян провести перерегистрацию, однако это предложение было отклонено. “Не думаю, что могут быть существенные изменения”,- отметила вице-спикер.