Հ. Բագրատյան. «Ինչպե՞ս կարող է ԿԲ հավաքարարը պատգամավորից շատ ավելի բարձր աշխատավարձ ստանալ»
«Ամենավատ գիտելիքը կիսագիտելիքն է, ավելի լավ է գիտելիք չունենաք, քան կիսագիտելիք ունենաք»,- այսօր Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտնեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով ՀՅԴ խմբակցության ներկայացրած «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքի փոփոխությանը կառավարության և քաղաքական մեծամասնության առարկություններին:
Ըստ Հրանտ Բագրատյանին՝ պաշտոնապես հայտարարվել է, որ երկրում միջին աշխատավարձը 120.000 դրամ է, իսկ միջազգային փորձը վկայում է, որ նվազագույն աշխատավարձը պետք է լինի միջին աշխատավարձի 40 տոկոսի չափով, ինչն այսօր իրականությունից հեռու է:
«Կամ սխալ եք ասում, որ միջին աշխատավարձը 120.000 դրամ է, կամ էլ ձեր մոտեցումն է սխալ: Թե չէ, ինչպե՞ս կարող է Կենտրոնական բանկի հավաքարարը պատգամավորից շատ ավելի բարձր աշխատավարձ ստանալ»,- ավելացրեց Հ. Բագրատյանը:
Նա կասկածի տակ դրեց կառավարության ծրագիրը, ըստ որի՝ 2017թ. նվազագույն աշխատավարձը կրկնապատկվելու է: «Դուք ոչինչ էլ չեք անելու»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը: Նա հղում արեց Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումներին, ըստ որոնց՝ 2017-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի՝ մեկ շնչին բաժին հասնող չափը 1.5 տոկոսով պակաս կլինի, քան 2007-ին:

Г.Багратян: “Как может уборщица ЦБ получать более высокую зарплату, чем депутат?”
“Самые плохие знания – это полузнания. Уже лучше вообще не иметь знаний, чем иметь половинчатые знания”,- заявил сегодня в Национальном Собрании депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян, касаясь возражений правительства и политического большинства на представленный фракцией АРФ Дашнакцутюн законопроект “О минимальной заработной плате”.
По словам Багратяна, официально заявлено, что средняя зарплата по стране составляет 120.000 драмов, между тем, как свидетельствует международный опыт, минимальная зарплата должна составлять 40 процентов от средней зарплаты, что на сегодняшний день далеко от реальности.
“Либо то, что средняя зарплата составляет 120.000 драмов, неправда, либо подход у вас неправильный. В противном случае как может уборщица Центрального банка получать более высокую зарплату, чем депутат?” – сказал Грант Багратян.
Он поставил под сомнение программу правительства, по которой в 2017 году размер минимальной зарплаты удвоится. “Вы ничего не сделаете”,- отметил депутат от АНК. Он сослался на прогнозы Международного валютного фонда, согласно которым в Армении объем ВВП, приходящийся на душу населения, в 2017 году будет на 1,5% меньше, чем в 2007-ом.