Ֆինանսների նախարարին խորհուրդ տվեցին «Վիկիպեդիայից» չօգտվել
Ազգային ժողովում արտահերթ կարգով քննարկվում է «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՅԴ խմբակցության բոլոր 5 պատգամավորի ներկայացրած օրինագիծը: Նախագիծը ներկայացնում է ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
Եթե նախագիծն ընդունվի, ապա 2013թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 45.000 դրամ: Աղվան Վարդանյանն ասաց, որ հնարավոր է՝ օրինագիծը մեկ տարով հետաձգեն, եթե կառավարությունը զիջումներ անի: Սակայն իշխանական ճամբարից հնչող կարծիքներից հետո Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, թե կառավարությունը փոխզիջում չի անում:
Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի ասելով' կառավարությանն իր ծրագրով առաջիկա տարիների ընթացքում նախատեսում է նվազագույն աշխատավարձի ավելի շատ բարձրացում, քան ՀՅԴ-ի առաջարկածն է, այդ իսկ պատճառով իր ղեկավարած հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չեն տվել առաջարկին:
Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը ևս դեմ արտահայտվեց նախագծին: Նրա խոսքով՝ նախագիծը պետք է մերժել այն պատճառաբանությամբ, որ այն գրեթե համընկնում է կառավարության ծրագրի հետ՝ տարբերությամբ, որ կառավարությունը նախատեսում է արդյունքներին հասնել աստիճանաբար, իսկ ՀՅԴ-ի ներկայացրած օրինագիծն ունի պարտադրական բնույթ, ինչը կարող է ֆինանսական խնդիրներ ստեղծել երկրի համար:
Արծվիկ Մինասյանը, դիմելով նախարարին, ասաց, թե իրենց նախագծի պատճառաբանություններում հղում է արված միջազգային փորձին և Եվրոպական սոցիալական խարտիային, իսկ կառավարությունն իր ծրագրի իրականացման համար գոնե «ճ կլասի» պետության փորձին հղում չի արել:
Զարուհի Փոստանջյանն էլ Վաչե Գաբրիելյանին խորհուրդ տվեց չօգտվել «Վիկիպեդիայից», քանի որ դրանում ներկայացված թվերը երբեմն իրականությանը չեն համապատասխանում, այլ հետևել մեր հետաքրքրության շրջանակում գտնվող երկների ցուցանիշերին:
«Շնորհակալություն խորհրդի համար, ես դիտարկում եմ բոլոր աղբյուրները, այդ թվում «Վիկիպեդիան»»,- պատասխանեց նախարարը:

Министру финансов посоветовали не пользоваться ”Википедией”
В Национальном Собрании во внеочередном порядке обсуждается разработанный фракцией АРФ Дашнакцутюн законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О минимальной заработной плате”. Законопроект представляет секретарь фракции Агван Варданян.
Если этот документ будет принят, то в 2013 г. минимальная зарплата в Армении составит 45.000 драмов. А.Варданян отметил, что если правительство пойдет на уступки, то законопроект, возможно, будет перенесен на год. Однако после прозвучавших из властного лагеря мнений Арцвик Минасян заявил, что правительство не идет на компромисс.
Председатель постоянной комиссии по социальным вопросам, депутат-республиканец Акоп Акопян заявил, что программа правительства на ближайшие годы предусматривает повышение зарплаты больше того показателя, который предлагает фракция Дашнакцутюн, поэтому руководимая им комиссия не представила положительное заключение по законопроекту АРФД.
Против инициативы Дашнакцутюн высказался и министр финансов Ваче Габриелян. По его словам, законопроект следует отклонить по той причине, что он почти полностью совпадает с программой правительства. Разница лишь в том, что правительство предусматривает добиться результатов постепенно, а законопроект АРФД носит принудительный характер, что может создать для страны финансовые проблемы, отметил глава Минфина.
Арцвик Минасян, обращаясь к министру, сказал, что в мотивации их проекта содержатся ссылки на международный опыт и Европейскую социальную хартию, тогда как правительство в своей программе не сослалось на опыт ни одного государства.
В свою очередь депутат фракции “Наследие” Заруи Постанджян посоветовала Ваче Габриеляну не пользоваться “Википедией”, поскольку представленные в ней цифры иногда не соответствуют действительности, а следить за показателями стран, находящихся в рамках наших интересов.