Նիկոլ Փաշինյան. ինչո՞ւ չեն նվազեցնում դատավորների աստղաբաշխական աշխատավարձերը
Այսօր՝ «Բյուջե 2013» նախագծի քննարկման ժամանակ, ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ բյուջեի ռիսկերին: Պատգամավորը թվարկեց մի քանի դատավորի՝ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի, վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորներ Արմեն Դանիելյանի, Մհեր Արղամանյանի և Լիլիթ Թադևոսյանի անունները և նշեց, որ նրանց կայացրած դատական ակտերը ռիսկային են, և հետագայում Եվրադատարանը Հայաստանի դեմ վճիռներ է կայացնելու, որոնք վճարվելու են պետական բյուջեից:
Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ 2013թ. բյուջեով նախատեսված չէ Եվրադատարանի վճիռների արդյունքում գումարների հատուցման որևէ տող: Պատգամավորը նաև հարցրեց, թե ինչո՞ւ միջոցներ չեն ձեռնարկվում, որ դատավորների աշխատավարձերը նվազեն, «որովհետև դատավորները աստղաբաշխական աշխատավարձեր են ստանում, և արդյունքում ունենք մի դատական համակարգ, որտեղ դատավճիռը կայացվում է նույնիսկ ամբաստանյալների վերջին խոսքը լսելու հնարավորություն չտալու և առանց փաստաբանների, պաշտպանների միջնորդության հնարավորություն տալու»:
Պատգամավորի մտահոգությունը վերաբերում էր երեկ Վերաքննիչ քրեական դատարանում կայացած ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստների դատավարությանը, որի ժամանակ դատավորները ամբաստանյալներին հեռացրին նիստերի դահլիճից՝ առանց նրանց վերջին խոսքը լսելու:
Պատասխանելով հարցին՝ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը ասաց, որ Եվրադատարանի, ինչպես նաև այլ դատարանների վճիռների համար գումար նախատեսելը իրատեսական չէ, քանի որ որևէ վճիռ չի կայացվում այն տրամաբանությամբ, որ սխալ է լինելու և դրա համար պետք է վճարել:
«Ես չեմ կարծում, որ կգտնեք մի երկիր կամ կառավարություն, որտեղ նմանօրինակ բյուջետային ծրագրավորում իրականացվի: Հայաստանի կառավարությունը ևս այդ տրամաբանությունը չի տեսնում: Եթե լինում են վճիռներ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով սխալ են, ապա այդ վճիռների հատուցման համար վճարվում է կառավարության պահուստային ֆոնդից: Դա ստանդարտ պրակտիկա է, ինչին մենք հետևում ենք»,- ասաց Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ իրավական գործընթացների վերաբերյալ Ն.Փաշինյանի գնահատականները չեն համապատասխանում իրականությանը:

Никол Пашинян: почему не сокращают астрономические зарплаты судей?
В ходе сегодняшнего обсуждения в парламенте проекта бюджета 2013 года депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян коснулся бюджетных рисков. Перечислив имена нескольких судей – суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Гагика Погосяна, Апелляционного уголовного суда Армена Даниеляна, Мгера Аргаманяна и Лилит Тадевосян, депутат отметил, что принятые ими судебные акты содержат риски, и в дальнейшем Европейский суд примет решения против Армении, компенсации по которым будут выплачены из госбюджета.
Никол Пашинян поинтересовался, почему в проекте бюджета 2013 г. не предусмотрена строка выплаты сумм, устанавливаемых Евросудом, а также почему не предпринимаются шаги к сокращению зарплат судей, “которые получают астрономические суммы, но в результате мы имеем судебную систему, при которой приговор может быть вынесен без предоставления подсудимому права выступить с последним словом и в отсутствие адвокатов, а последним не предоставляется возможность обратиться с ходатайством”. Обеспокоенность Никола Пашиняна была обусловлена состоявшимся вчера в Апелляционном суде судебный процессом по делу молодых активистов Армянского национального конгресса, в ходе которого судья удалил подсудимых из зала суда, не дав им возможность выступить с последним словом.
Отвечая Н.Пашиняну, министр финансов Ваче Габриелян сказал, что предусматривать суммы для выплаты компенсаций по решениям Европейского или других судов нереально, поскольку ни одно судебное решение не принимается исходя из того, что оно будет неправильным и за него придется платить.
“Я не думаю, что найдется хотя бы одна страна или одно правительство, которые будут составлять бюджет в соответствии с этой логикой. Если принимаются решения, которые по тем или причинам оказываются неправильными, то компенсацию по ним правительство выплачивает из своего резервного фонда”,- отметил В.Габриелян.
Глава Минфина также заявил, что оценки, которые Пашинян дал правовым процессам, не соответствуют действительности.