Կույր կնոջը փորձել են ստիպողաբար տանել հոգեբուժարան
Նաիրա Կարապետյանը նոյեմբերի 3-ին եկել էր «Հետքի» խմբագրություն՝ իր հետ կատարված տարօրինակ ու անհասկանալի պատմությունը պատմելու համար: Նաիրան ծնված օրվանից զրկված է տեսողությունից, դստեր հետ ապրում է Դավթաշենի հանրակացարաններից մեկում: Երբ օրեր առաջ (հոկտեմբերի 30-ին) սովորականի պես դստերը տանում էր նկարչական խմբակ, նրա հետ տեղի է ունեցել այս դեպքը, որի մանրամասները ներկայացնում է ինքը` Նաիրան:
«Ապրում եմ Դավթաշենում: Տեսողություն ընդհանրապես չունեմ, բայց միայնակ կարողանում եմ հոգ տանել 1 տարեկան 11 ամսական դստերս մասին: Այդ օրը դստերս տանում էի նկարչության: Նստեցի 36ա երթուղայինը, առավոտյան 10:30 -ի սահմաններում: Հարցրեցի վարորդին` կարո՞ղ է կանգառ անել Պուշկին-Մաշտոց խաչմերուկում, ասաց` չէ, էդտեղ կանգառ չկա: Ուղևորներից մեկը` երիտասարդ մի աղջիկ, ասաց, որ կօգնի ինձ հասնել իմ ուզած տեղը. ինքն էլ է այդ կողմ գնում ու ասաց նաև, որ մենք ծանոթ ենք: Ես չճանաչեցի այդ աղջկան, բայց մտածեցի` միգուցե իսկապես ծանոթ ենք, ուղղակի ես չեմ հիշում: Այդ ժամանակ ուղևորներից մեկը զարմացավ, թե ինչու է այդ աղջիկն ինձ այդտեղ իջեցնում` այդպես ավելի հեռու է ստացվում իմ ուզած տեղից:
Երբ իջանք, ու ես խնդրեցի նրան ներկայանալ, նա ասաց, որ հիմա կասի և հարցրեց, թե որտեղ է գտնվում նկարչական խմբակը, ասացի` Պուշկինի փողոցում, ԱԻՆ-ի մոտակայքում է: Ասաց` սպասեք, հիմա գալիս եմ, մի փոքր առաջ գնաց, մոտեցավ մի տղամարդու, ինչպես հետո պարզվեց, ոստիկանի, սկսեց խոսել հետը, ես մոտեցա նրանց այն պահին, երբ ոստիկանն աղջկան ասում էր` ուրեմն աղի հանք կտանենք: Աղջիկն ասաց՝ այո, և նրա շարժումներից (Նաիրան կարողանում է տեսնել լույսն ու ստվերը- «Հետք»), ինտոնացիայից զգացի, որ շարունակ ժպտում է: Ասացի` ի՞նչ աղի հանք, ես երեխայիս նկարչության եմ տանում, դուք ինձ առաջարկեցիք ձեր օգնությունը, բայց ձեզ ո՞վ խնդրեց ինձ ճանապարհից շեղել, հետո մոտենալ ոստիկանին: Ոստիկանն ասաց, որ իրենք ուզում են ինձ օգնել, ասացի` այդ դեպքում ինձ մեքենա նստեցրեք և տարեք իմ ուզած տեղը, բայց պայմանով, որ այդ աղջիկն էլ հետս գա, որպեսզի իմանամ, թե ով է նա:
Ոստիկանը տաքսի կանգնեցրեց: Երբ նստեցինք, այդ աղջիկը, ով որպես Սոնա էր ներկայացել, իր մոտ գրանցեց ոստիկանի հեռախոսահամարը: Մեքենայի դուռը ծածկելիս ոստիկանը վարորդին ասաց` սրանց աղի հանք տարեք: Ես նորից զարմացած հարցրեցի, թե ի՞նչ Աղի հանք, ես այդտեղ չեմ գնում: Ոստիկանը պատասխանեց, որ այդտեղ էլ ԱԻՆ-ի գրասենյակ կա, ես ասացի, որ ինձ պետք է Պուշկին փողոցում գտնվող ԱԻՆ-ի մոտ գնալ, ոչ թե Ավանի: Երբ հասանք Պուշկինի փողոց, ու վարորդը հարցրեց, թե այդտեղից ոնց գնա, այդ աղջիկն ասաց, որ մեզ աղի հանք տանի: Ես փորձ արեցի դուրս գալ մեքենայից, բայց նա կողպեց մեքենայի դռները: Այդ ժամանակ ես ծեծեցի նրան, ու չեմ փոշմանում դրա համար: Ոստիկանությունում էլ նույնն բանը հետո ասացի: Արդյունքում նա դուռը բացեց, իջա մեքենայից, մի կնոջ օգնությամբ գտա երեխայիս նկարչական դպրոց տանող ճանապարհը:
Այնտեղ ինձ մոտեցան երկու հոգի, ներկայացան որպես ոստիկանության աշխատակիցներ, ասացին, որ ես մարդ եմ ծեծել, դրա համար ինձ տանում են բաժանմունք: Գնացինք Կենտրոնի ոստիկանական բաժանմունք, ինձ և դստերս 4-5 ժամ պահեցին միջանցքում, որտեղ բոլորը ծխում էին: Հետո եկավ նաև այդ աղջիկը, ոստիկաններին ասաց, որ ինքն ինձ ուղղակի ուզում էր օգնել, ի՞նչ աղի հանք, դա ոստիկանն է ասել, ինքը կապ չունի: Ոստիկանությունում այդ ոստիկանի մասին ինձանից ոչինչ չէին հարցնում, տպավորություն էր, որ չէին էլ ուզում փնտրել նրան: Ինձ զարմացրեց ոստիկանների վերաբերմունքը. նրանցից մեկն ինձ հարցրեց, բա որ չեմ տեսնում, ո՞նց եմ երեխա ունեցել:
Ոստիկանությունում ինձ ասացին, որ գնամ տուն, և երբ զանգեն, անմիջապես ներկայանամ»:
Մի քանի օր անց Նաիրային զանգահարում են Կենտրոնի ոստիկանությունից և խնդրում ներկայանալ բաժանմունք ծանոթներից մեկի ուղեկցությամբ: Նաիրային թվում էր, թե ոստիկանները բացահայտել են դեպքի մանրամասները և պարզել, թե ով էր այդ աղջիկը, որ այդպես համառորեն ուզում էր «օգնած լինել» իրեն` աղի հանքի հոգեբուժարան տանելու փորձով: Սակայն ոստիկանությունում ընդամենը մեկ անգամ ևս լսում են Նաիրայի պատմությունը, գրի առնում ընթերակայի ներկայությամբ, և գործն այդքանով ավարտվում է, համենայն դեպս, այս պահի դրությամբ:
Նաիրային և իր դստերն «օգնել» ցանկացող աղջկա` Սոնայի հաշվով ոստիկանությունում ասել են, որ վերջինս անչափահաս է, և նրա դեմ գործ չեն կարող հարուցել:

Слепую женщину пытались насильно поместить в психиатрическую больницу
3 ноября Наира Карапетян пришла в редакцию “Hetq”, чтобы рассказать о произошедшей с ней странной и непонятной истории. Наира, которая с рождения лишена зрения, вместе с дочкой она живет в одном из общежитий столичного административного района Давидашен. Странная история произошла с ней 30 октября, когда молодая женщина по обыкновению повезла дочку на занятие в кружок рисования.
“Я живу в Давидашене. Зрения у меня практически нет, но я могу обслуживать и себя, и дочку, которой год и 11 месяцев. В тот день мы с ней должны были ехать на урок рисования. Утром около 10.30 сели в маршрутное такси номер 36а. Я спросила водителя, может ли он остановиться у перекрестка Пушкина и Маштоца, но оказалось, что там нет остановки. Ехавшая с нами молодая девушка сказала, что поможет мне добраться до нужного места, так как сама идет в этом направлении. Она также добавила, что мы знакомы. Я не узнала ее, но подумала, что, возможно, мы действительно знакомы, просто я ее не помню. В тот момент один из пассажиров удивился, почему девушка высаживает меня так далеко от нужного мне места.
Когда мы сошли, я попросила ее представиться. Она пообещала назвать себя и спросила, где находится кружок рисования. Я сказала, что на углу Пушкина и Маштоца, рядом со зданием МЧС. Девушка попросила немного подождать, прошла вперед и вскоре подошла к нам вместе с мужчиной (как потом оказалось, это был полицейский), с которым вступила в беседу. Я подошла в тот момент, когда полицейский говорил ей: значит, повезем ее в Солерудник. Девушка согласилась. По ее движениям (Наира различает свет и тень. – “Hetq”) и интонации я почувствовала, что она постоянно улыбается. Я возмутилась: какой Солерудник, я везу своего ребенка на рисование, вы мне предложили помочь, а вместо этого сбили меня с пути, а потом подошли к полицейскому. В ответ полицейский сказал, что они хотят мне помочь. Тогда я потребовала, чтобы меня посадили на машину и повезли туда, куда мне нужно, и чтобы эта девушка тоже пришла со мной, так как я хочу знать, кто она такая.
Полицейский остановил такси. Когда мы сели, девушка, которая представилась как Сона, записала номер телефона сотрудника полиции. А тот, сажая нас в машину, сказал водителю: везите их в Солерудник. Я опять возмутилась и заявила, что не поеду туда, что мне нужно на улицу Пушкина, а не в Аван. Когда мы доехали до улицы Пушкина, девушка сказала, что нам нужно в Солерудник. Я попыталась выйти из машины, но таксист заблокировал двери. Тогда я начала его избивать и не жалею об этом. То же самое я сказала потом в полиции. В результате водитель открыл дверь, я вышла из машины и с помощью одной женщины нашла дорогу в художественную школу своей дочери.
В школе ко мне подошли два человека, которые представились сотрудниками полиции и сказали, что я избила человека, поэтому меня должны забрать в отделение. Мы поехали в полицию административного района Кентрон. Там меня с дочкой продержали 4-5 часов в коридоре, где все курили. Затем пришла эта девушка, которая заявила полицейским, что хотела мне помочь, что про Солерудник сказал их коллега, что никакого отношения к произошедшему она не имеет. В отделении меня не стали спрашивать об этом полицейском, и сложилось такое впечатление, что они не хотят его искать. Меня удивило отношение полицейских. Один из них спросил меня, почему я, будучи незрячей, родила ребенка. Затем меня отпустили домой, предупредив, что позвонят и вызовут меня».
Через несколько дней Наире позвонили из отделения полиции и попросили явиться в сопровождении кого-нибудь знакомого. Женщине показалось, что полицейские выяснили обстоятельства произошедшего и установили личность девушки, которая упорно хотела ей “помочь”, то есть отвезти в психиатрическую больницу в Солеруднике. Однако в полиции всего лишь захотели еще раз услышать рассказ Наиры и записать его в присутствии понятых. В настоящий момент полиция, видимо, хочем ограничиться этим.
Что касается девушки по имени Сона, которая решила “помочь” Наире и ее дочери, то в полиции сказали, что она несовершеннолетняя, поэтому возбудить против нее уголовное дело невозможно.