Ի՞նչ է ասել պապիկը Զարուհի Փոստանջյանին
Ազգային ժողովում կրկին կրքերը բորբոքվեցին նվազագույն աշխատավարձը հունվարի 1-ից 2500 դրամով բարձրացնելու վերաբերյալ օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագծի քննարկման ժամանակ:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ առավոտյան ԱԺ մուտքի մոտ իրեն մոտեցել է մի պապիկ եւ ամոթանք է տվել, որ որոշ պատգամավորներ դժգոհում են իրենց ստացած 240.000 դրամ (մաքուր աշխատավարձը,- հեղ.) աշխատավարձից, թե բաճկոն ու կոստյում չեն կարողանում գնել, մինչդեռ իրենք ամեն ամիս գոյատեւում են 30.000 դրամ թոշակով:
«Որոշ տվյալներով՝ Հայաստանում 50 հազար մարդ ստանում է 32.500 դրամ աշխատավարձ: Պատկերացնու՞մ եք՝ 50.000 մարդ ինչպիսի տառապանքների մեջ են ընկնում եւ ամեն առավոտ ինչպիսի դժոխք են պատկերացնում իրենց կյանքը»,- ասաց Զարուհի Փոստանջյանը:
Նա նաեւ այլ տվյալներ հրապարակեց: Ըստ պատգամավորի՝ որոշ տնտեսական փորձագետներ ասում են, որ երկրում տնտեսական ստվերը կազմում է 70 տոկոս, իսկ կառավարությունն ասում է, թե ստվերը 30 տոկոս է:
«Գումարները կան, դուք գիտեք, թե որտեղ են գտնվում: Գումարներն օգտագործվում են մի քանի մարդկանց սպասարկելու համար»,- ավելացրեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Նա նաեւ կոչ արեց կրճատել մարզպետարանի աշխատակիցներին, քանի որ որոշներն ընդամենը գրանցված են ու աշխատավարձ են ստանում: Զ. Փոստանջյանը նաեւ առաջարկեց 50 տոկոսով կրճատել նախագահական ինստիտուտին տրվող գումարների չափը եւ դրանք տալ ժողովրդին:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը ներկայիս 32.500 դրամից դառնալու է 35.000 դրամ:
ՀԱԿ-ից Հրանտ Բագրատյանն ու ՀՅԴ-ից Արծվիկ Մինասյանը եւս քննադատեցին օրինագիծը: Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ կառավարության պատճառաբանությունը, թե գումար չկա, իրականությանը չի համապատասխանում:
«Եթե դուք չեք կարողանում, գնացեք, ով կարող է կգա, կանի: Հարգելի պատգամավորներ, ձեր հետ միասին պետք է հեռացնենք այս կառավարությանը: Սովալլուկ երեխաներին չենք կարող ասել, որ հայրենի կառավարությունը չի կարողանում 16,7 մլրդ դրամ գումար գտնել, որպեսզի նվազագույն շեմը ապահովի: Ես պատրաստ եմ նույնիսկ մանդատս վայր դնել, եթե դուք գնաք այս քայլերի իրականացմանը»,- ավելացրեց Արծվիկ Մինասյանը:

Что сказал Заруи Постанджян пожилой пенсионер
В Национальном Собрании вновь накалились страсти в ходе обсуждения вопроса о принятии во втором чтении представленного правительством законопроекта о повышении с 1 января минимальной зарплаты на 2500 драмов.
Депутат парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян в своем выступлении рассказала о том, что утром у входа в парламент к ней подошел пожилой мужчина, который пристыдил некоторых депутатов, пожаловавшихся, что на получаемую ими зарплату в 240 тысяч драмов (в чистом виде. – авт.) они не могут купить приличный костюм, тогда как пенсионерам приходится существовать на пенсию в 30 тысяч драмов.
“По некоторым данным в Армении 50 тысяч человек получают минимальную зарплату – 32.500 драмов. Представляете, какие страдания приходится терпеть этим людям, каким адом каждое утром кажется им жизнь”,- сказала Заруи Постанджян.
Она обнародовала и другие данные, согласно которым экономическая “тень” в стране составляет 70 процентов, тогда как правительство заявляет о 30 процентах.
“Деньги есть, и вы знаете, где их искать. Эти суммы идут на обслуживание нескольких лиц”,- добавила депутат-оппозиционер.
Она также призвала сократить число сотрудников областных администраций, поскольку там есть люди, которые фиктивно зарегистрированы и получают зарплату. Кроме того Заруи Постанджян предложила сократить на 50 процентов размеры сумм, выделяемых институту президента, а освобожденные средства передать народу.
Напомним, что с 1 января минимальная зарплата в стране повысится с 32.500 драмов до 35.000 драмов.
Законопроект подвергли критике также депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян и депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. Последний отметил, что заявления правительства об отсутствии денежных средств не соответствуют действительности. “Если вы не можете (изыскать средства. – ред.), тогда уходите, пусть придут другие, которые смогут это сделать. Уважаемые депутаты, мы должны заставить это правительство уйти. Мы не можем сказать голодным детям, что наше правительство не в состоянии изыскать 16,7 млрд драмов для того, чтобы обеспечить минимальный порог. Я даже готов сложить свой депутатский мандат, если вы пойдете на осуществление этих шагов”,- добавил Арцвик Минасян.