ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը մերժեցին ընդդիմադիրների բոլոր առաջարկները
Ազգային ժողովն այսօր սկսեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Հեթագրվել էին 106 պատգամավոր: Ընդդիմությունը մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններով էր հանդես եկել եւ պահանջում էր ընդգրկել օրակարգ, սակայն բոլոր առաջարկները քվեարկությամբ մերժվեցին եւ ՀՀԿ ու ՕԵԿ խմբակցությունների պատգամավորները նույնիսկ հնարավորություն չտվեցին ընդդիմությանը, որպեսզի նախաձեռնությունները քննարկվեն Ազգային ժողովում:
70 դեմ, 35 կողմ եւ 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ մերժվեց նաեւ օրակարգ ընդգրկել «Հարսնաքարի» վերաբերյալ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ ընդդիմության ներկայացրած որոշման նախագիծը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը կրկին «խայտառակություն» որակեց ԱԺ մեծ օրակարգում ընդգրկված հայ-թուրքական արձանագրությունները եւ կոչ արեց քաղաքական մեծամասնությանը, որպեսզի դիմեն հանրապետության նախագահին` հետ կանչելու արձանագրությունները:

РПА и ПОЕ отклонили все предложения парламентской оппозиции
В Национальном Собрании сегодня начало работу очередное четырехдневное заседание. Оппозиция выступила с рядом законодательных инициатив и требовала включить их в повестку, однако в результате голосования все предложения были отклонены. Депутаты фракций Республиканской партии и “Оринац еркир” даже не дали депутатам-оппозиционерам возможность обсудить свои инициативы в парламенте.
70-ю голосами “против”, 35-ю “за” и при одном воздержавшемся представленный оппозицией проект решения о создании временной комиссии по изучению инцидента в “Арснакаре” не вошел в повестку.
Депутат оппозиционной фракции “Наследие” Заруи Постанджян в очередной раз назвала “позором” включенные в большую повестку НС армяно-турецкие протоколы и призвала политическое большинство обратиться к президенту страны с предложением отозвать эти документы.