Չի բացառվում, որ փետրվարին սահմանադրական փոփոխություններ լինեն
Չի բացառվում, որ նախագահի ընտրության հետ մեկտեղ անցկացվի նաեւ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե: Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ տեւական ժամանակ է, ինչ մամուլը գրում է, որ սահմանադրական բարեփոխումներով ուժեղացվելու է փոխվարչապետի ինստիտուտը եւ լինելու է ոչ թե մեկ, այլ մի քանի փոխվարչապետ:
Ըստ ԱԺ նախագահին՝ սահմանադրության փոփոխությունների հարցը ՀՀԿ-ում քննարկվել է, սակայն վերջնական որոշում չի կայացվել:
Անդրադառնալով առաջիկա նախագահի ընտրությանը` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ԲՀԿ-ի հետ առայժմ պաշտոնական ձեւաչափով բանակցություններ չեն վարվում, բայց չբացառեց էլ, որ հնարավոր է՝ լինեն բանակցություններ: «Քաղաքականության մեջ ոչինչ չեմ բացառում,- ասաց ԱԺ նախագահը եւ հավելեց,- մենք որեւէ պաշտոնական քննարկում չենք ունեցել, ես հայտարարել եմ իմ անձնական ցանկությունը, որ առաջիկայում ԲՀԿ-ն սատարի Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը»:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյոք ի՞նքն է լինելու 2013թ. նախագահի ընտրությունում Սերժ Սարգսյանի նախընտրական շտաբի պետը, կրկին ոչ հերքեց, ոչ հաստատեց՝ ասելով, որ ինքը բավականին մեծ փորձ ունի եւ կարող է շտաբի ղեկավար լինել, սակայն նման հարց դեռ չի քննարկվել:

В феврале в Конституцию РА могут быть внесены изменения
Не исключено, что в Армении одновременно с президентскими выборами будет проведен референдум по внесению изменений в Конституцию страны. Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференциии сообщил председатель Национального Собрания Овик Абрамян.
Напомним, что пресса давно пишет о том, что посредством конституционных реформ предусматривается усилить институт вице-премьера, создав несколько таких постов.
По словам спикера парламента, вопрос о конституционных изменениях в Республиканской партии Армении обсуждался, однако окончательное решение принято не было.
Касаясь предстоящих президентских выборов, Овик Абрамян отметил, что официальные переговоры с партией «Процветающая Армения» пока не ведутся, однако он не исключает такую возможность. «В политике я ничего не исключаю. Никакого официального обсуждения мы не проводили. Я выразил свое личное пожелание, чтобы в ближайшее время ППА поддержала кандидатуру Сержа Саргсяна»,- добавил глава НС.
На вопрос одного из журналистов, на президентских выборах 2013 г. предвыборный штаб Сержа Саргсяна возглавит опять Овик Абрамян, спикер не дал конкретного ответа, сказав лишь, что имеет достаточный опыт и может быть руководителем штаба, однако этот вопрос, по его словам, пока не обсуждался.