Վկաները պնդում են, որ իրենք ոչ թե պարտք տվող են, այլ օրինական գնորդ
Երեկ Աջափնյակ եւ Դավթաշեն շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվեց «Նորաշեն 2007»-ի գործը: Հիշեցնենք, որ կոոպերատիվի ղեկավարներ Արմեն Թադեւոսյանի եւ Լուսաբեկ (Լյովա) Սամվելյանի մասով ընթանում է առանձին դատավարություն: Թադեւոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քր.օր.-ի 178 (խարդախությունը) եւ 205 (հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը) հոդվածներով, իսկ Սամվելյանին՝ 178-ով:
Երեկվա նիստում ցուցմունք տվեցին գործով վկաներ Վիգեն Ղանդիլյանը, Տիգրան Մարտիրոսյանը, Վիտալի Մանուչարյանը, Արտաշես Մելիքյանը (Դմո): Ամենահետաքրքիրը վերջին երկուսի վկայություններն էին:
ՊՆ աշխատակից Վ. Մանուչարյանը պատմեց, որ ցանկացել է Նորաշեն թաղամասում տուն գնել, հետո ծանոթացել է Արմեն Թադեւոսյանի ու Լյովա Սամվելյանի հետ, իմացել, որ նրանք Նորաշեն 37 հասցեում հող ունեն, որոշել գնել այն: Ասաց, թե այդ հողակտորի վրա մի քանի սյուներ են եղել եւ հարկերի հարթակներ: Տարածքը գնելուց առաջ Մանուչարյանն իմացել է, որ դրա իրական սեփականատերը Վիգեն Ղանդիլյանն է, որի հետ էլ 2009-ի աշնանը նոտարի միջոցով կնքվել է առքուվաճառքի պայմանագիրը: Ըստ Մանուչարյանի՝ գործարքի գինը կազմել է 125.000 դոլար: Հետագայում, սակայն, երբ ձգձգվել է շինթույլտվություն ստանալու հարցը, Վիտալին, իր պատմելով, հիասթափվել է եւ որոշել վաճառել տարածքը: Քանի որ ինքն այդ ժամանակ երկրում չի եղել, եղբորը լիազորագիր է տվել, որն էլ 2010-ի աշնանը 130.000 դոլարով տարածքը վաճառել է Արտաշես Մելիքյանին:
Արմեն Թադեւոսյանն իր նախաքննական ցուցմունքում շեշտել էր, որ Նորաշեն 37-ի շինարարության ժամանակ ֆինանսական խնդիրներ են ունեցել եւ 3-4 տոկոս տոկոսադրույքով շուրջ 4 ամսով գումար են վերցրել ՊՆ աշխատակից, գնդապետ Արթուր Պողոսյանից, ով Վ. Մանուչարյանի ազգականն է: Ու հենց որպես այդ գումարի վերադարձնելիության երաշխիք՝ գրավ, Վիտալի Մանուչարյանի անունով էլ գրանցել են կիսակառույցը: Դատարանում Մանուչարյանը հերքեց, թե Պողոսյանը կապ է ունեցել այս ամենի հետ: Ըստ նրա՝ Արթուրն իր խնդրանքով միայն ներկա է եղել այն ժամանակ, երբ եղբայրը տարածքը վաճառել է Արտաշես Մելիքյանին: Այնինչ թե կոոպերատիվի ղեկավարները, թե տարածքի սեփականատեր Վիգեն Ղանդիլյանը նախաքննության ժամանակ եւ դատարանում նշել են, որ ՊՆ-ում հանդիպել են Պողոսյանին, ու ամեն ինչ կատարվել է նրա իմացությամբ եւ համաձայնությամբ: Ղանդիլյանի ասելով՝ Պողոսյանին տեսել է նաեւ Մանուչարյանի հետ գործարք կնքելու օրը. «Այդ օրը Վիտալիի հետ նոտարական գրասենյակ եկել էր նաեւ Պողոսյանը, եւ հենց նա մինչեւ նոտարի մոտ մտնելը ինձ ու Վիտալիին ասաց. «Դու (նկատի ունենալով ինձ) վաճառողն ես, իսկ դու (նկատի ունենալով Վիտալիին)՝ գնորդը»: Այդ ժամանակ իրոք նկատել եմ, որ նրանք գումար էին բերել Արմենին տալու համար…»:
Վ. Մանուչարյանը դատարանում կրկնեց, թե տեղյակ չի եղել, որ Նորաշեն 37-ի հետ մինչ այդ արդեն այլ քաղաքացիներ են կապված եղել (վերջիններս կառուցվող շենքում բնակարանների գնման նախավճարի պայմանագրեր ունեին), այլապես չէր գնի տարածքը:
Մանուչարյանի ցուցմունքից հետո Լյովա Սամվելյանը հայտարարեց, որ նախաքննության ժամանակ այլ ցուցմունք է տվել, քանի որ չի ցանկացել վարկաբեկել Արթուր Պողոսյանին, որից իսկապես տոկոսով գումար են վերցրել: Ըստ Սամվելյանի՝ իրենք պայմանավորվել էին նմանատիպ ցուցմունքներ տալ, սակայն հետագայում պայմանավորվածությունը Մանուչարյանի ու Պողոսյանի կողմից խախտվել է: Հիշեցնենք, որ նախաքննության մարմնին Լյովան պատմել էր, թե Վիտալի Մանուչարյանը ժամանակին բնակարան է գնել իրենցից եւ ցանկություն հայտնել նույնպես զբաղվել շինարարությամբ, ինչից հետո իր ու Արմենի առաջարկով գումար է տվել, այլ կերպ ասած՝ ներդրում է կատարել վերջիններիս շինարարական բիզնեսում, որից հետո էլ կիսակառույցը գրանցել են Վիտալիի անունով:
Անդրադառնանք Արտաշես Մելիքյանին, ում փոխանցվել է Նորաշեն 37-ը: Ըստ կոոպերատիվի նախագահ Ա. Թադեւոսյանի՝ իրենք նախկինում էլ ծանոթ են եղել Արտաշեսին, ում 900.000 դոլարի պարտք են ունեցել եւ Վիտալիի (Արթուր Պողոսյանի)՝ պարտքը հետ ուզելուց հետո կրկին դիմել են Մելիքյանին: Պայմանավորվածությունը եղել է այսպիսին. Արտաշեսը 130.000-ով պետք է շենքը գներ Վիտալիից, հետո միասին պետք է շինարարությունն ավարտին հասցնեին, բնակարաններ հանձնեին այն մի քանի անձանց, ովքեր պայմանագրեր են ունեցել «Նորաշեն 2007» կոոպերատիվի հետ եւ մուծումներ են կատարել, իսկ վերջում մնացած բնակարանների վաճառքից գոյացած գումարով պետք է վճարվեր Արտաշեսին ու նրա ծանոթներին ունեցած պարտքը:
Վկա Արտաշես Մելիքյանը դատարանին պատմեց, որ 2010-ի աշնանը 130.000 դոլարով Վ. Մանուչարյանից գնել է տարածքը, սակայն հերքեց, թե իմացել է, որ կիսակառույցի հետ կապված են այլ քաղաքացիներ, այլապես չէր գնի այն: 2010-ի հոկտեմբերի 19-ի առքուվաճառքի պայմանագրում նշվել է, թե շենքը 50 տոկոսով կառուցված է, սակայն 2011-ի ապրիլին բնակիչները արել են լուսանկարներ, որտեղ շատ ավելի քիչ է արված 50 տոկոսից (տես լուսանկարը): Ըստ սպառողների՝ շենքն այդ ժամանակ պատրաստ էր 10 տոկոսով: Բայց այդ 50 տոկոս շինարարության «փաստի» հիման վրա սեփականատերը, ըստ տուժած շահառուների, կատարել է պետական գրանցում եւ ստացել 62 բնակարանների սեփականության վկայականներ (hարկ է նաեւ նշել, որ եթե շենքի նախկին սեփականատերեր Վիգեն Ղանդիլյանը, Վիտալի Մանուչարյանը եւ «Նորաշեն 2007»-ը մտադիր էին 62 բնակարանով 7 հարկանի շենք կառուցել, ինչի համար ստացել էին շինթույլտվություն, ապա այսօր արդեն կառուցվող շենքն ունի 12 հարկ): Մելիքյանը դատարանում կտրականապես հերքեց, թե ինքը 50-տոկոսանոց շենք է գնել, բայց այդպես էլ չկարողացավ ասել, թե ինչու է փաստաթղթերում այդպես նշված: Փոխարենը նա ասաց, որ գնելուց անմիջապես հետո սկսել է շինարարություն անել, որը բուռն ընթացք է ստացել 2011-ի մարտին: Այդ ժամանակ էլ շինհրապարակ են եկել ինչ-որ մարդիկ ու ասել, որ իրենք այդտեղ իրավունքներ ունեն:
«Երբ մենք 2011 թ. ապրիլին ամսին փորձեցինք դադարեցնել մեր կողմից դիտվող ապօրինի շինաշխատանքները եւ ցանկություն հայտնեցինք տեսնել, այսպես ասած, շենքի նոր տիրոջը, որը փաստաթղթում երեւում է որպես Արտաշես Մելիքյան, շենքի վրա աշխատող աշխղեկի զանգից հետո քիչ անց ներկայացավ նույն Ցոլակ Պետրոսյանը (Արտաշեսի ծանոթներից է, սակայն դատարանում Մելիքյանն ասաց, թե չի ճանաչում Ցոլակին, ինչն առաջացրեց ներկաների ծիծաղ-զարմանքը- հեղ.), որ մեզ բառացիորեն ասաց, որ մենք շենքը գնել ենք եւ ձեր առջեւ ոչ մի պարտավորություն չունենք, չենք իմացել եւ չենք էլ ուզում իմանալ, որ շուրջ 25 հոգանոց (իրականում պետք է ավելի քիչ լինի, քանի որ մի քանի հոգի դեռ Վիտալի Մանուչարյանի կողմից շենքը գնելուց առաջ խզել էին նախավճարի պայմանագրերն ու հետ վերցրել իրենց գումարները- հեղ.) ցուցակ կա, որոնցից յուրաքանչյուրը վճարել է 10.000-40.000 ԱՄՆ դոլար: Այն դեպքում, երբ նրանք լավ իմացել են, որ Նորաշեն 37 հասցեի այդ կիսակառույց շենքը արդեն իսկ ծանրաբեռնված է «Նորաշեն 2007» ՍԿ-ի հետ կնքած մեր նախավճարի պայմանագրերով, այսինքն՝ երրորդ անձով: Այդ պայմանագրերի երկրորդ օրինակները նրանք վերցրել են Լուսաբեկից եւ Արմենից՝ հաշվարկներ անելու, մեր հարցերը լուծելու պատճառաբանությամբ, եւ խաբել ու չեն վերադարձրել»,- ՀՀ նախագահին ուղղված նամակում ժամանակին գրել են բնակիչները:
Արտաշեսի կողմից շենքը գնելուց հետո դրա վրա հայտնվել է այսպիսի ցուցանակ. «Սույն շենքի պատվիրատուն եւ սեփականատերը հանդիսանում է «Արտ-Մել» ՍՊԸ-ն: «Արտ-Մել» ՍՊԸ-ն որեւէ կապ չունի նախորդ սեփականատերերի հետ»: Դատարանում էլ Մելիքյանը կրկնեց, որ շենքը գնել է օրինական ճանապարհով, իրենից չեն կարող ինչ-որ բան պահանջել, եւ սուտ են այն պնդումները, թե ինքը Թադեւոսյանին ու Սամվելյանին տված պարտքի դիմաց բռնախլել է այն: Ըստ Մելիքյանի՝ ինքը մինչ օրս կառուցել է շենքի 80 տոկոսը, եւ ցանկության դեպքում Արմենն ու Լյովան կարող են միանալ իրեն, կառուցել մնացած 20 տոկոսն ու դրանից հետո լուծել սպառողների հետ ունեցած իրենց հարցերը:
Այժմ Մելիքյանն ունի 12-հարկանի շենքի 121 բնակարանների սեփականության վկայականներ, որոնցով, սակայն, գործարք չի կատարել, որեւէ բանավոր կամ գրավոր պայմանավորվածություն բնակարանների վերաբերյալ չկա: Նա համաձայն է, որ դատարանը արգելանք կիրառի միայն այն բնակարանների հանդեպ, որոնց նկատմամբ իրենց իրավունքների մասին խոսում են կոոպերատիվի սպառողները:
Ա. Մելիքյանը հերքեց նաեւ այն պնդումները, թե ինքն ընդամենը կատարող է, եւ իր թիկունքում կանգնած է ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, «Աստաֆյան» համալիրի տեր Արսեն Ավագյանը (Տուգո): Ըստ Մելիքյանի՝ Ավագյանն իր ընկերն է, ֆինանսապես օգնել է իրեն, բայց շենքի իրական տերը եղել եւ մնում է ինքը:

Свидетели утверждают, что они не кредиторы, а законные покупатели
Вчера в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Ачапняк и Давидашен продолжилось слушание по делу «Норашен-2007». Напомним, что руководители кооператива Армен Тадевосян и Лусабек (Лёва) Самвелян проходят по отдельному судебному процессу. Тадевосян обвиняется по ст.ст.178 и 205 УК РА – мошенничество и злостное уклонение от налогов, пошлин или других обязательных выплат, а Самвелян – по ст.178 УК РА.
На вчерашнем судебном заседании показания дали свидетели Виген Кандилян, Тигран Мартиросян, Виталий Манучарян, Арташес Меликян (Дмо). Наибольший интерес вызвали показания Манучаряна и Меликяна.
Сотрудник Министерства обороны В.Манучарян сообщил, что хотел купить дом в квартале Норашен, но, познакомившись с Арменом Тадевосяном и Левой Самвеляном, узнал, что у них есть земельный участок по адресу Норашен, 37, и решил купить его. После покупки участка Манучарян узнал, что его реальным собственником является Виген Кандилян, с которым он осенью 2009 г. заключил через нотариуса договор о купле-подаже. По словам Манучаряна, цена сделки составила 125 тысяч долларов. Однако в дальнейшем, когда вопрос получения разрешения на строительство начал затягиваться, Виталий решил продать землю. Поскольку в то время он отсутствовал из страны, то выдал брату доверенность, и тот осенью 2010 г. продал участок Арташесу Меликяну за 130 тысяч долларов.
В своих предварительных показаниях Тадевосян отметил, что в ходе строительства по адресу Норашен, 37 у них возникли финансовые проблемы, и им пришлось взять деньги под проценты у сотрудника МО, полковника Артура Погосяна, который приходился В.Манучаряну родственником. В качестве гарантии возвращения взятой суммы, то есть в качестве залога, недостроенное здание было зарегистрировано на имя Виталия Манучаряна. Последний в суде отрицал, что Погосян имел к этому какое-либо отношение. По словам Манучаряна, Артур по его просьбе лишь присутствовал при продаже участка Арташесу Меликяну. Между тем и руководители кооператива, и владелец участка Виген Кандилян в своих предварительных показаниях и в суде отмечали, что встречались в МО с Погосяном и что все происходило с его ведома и согласия. По словам Кандиляна, Погосяна он видел и в день заключения сделки с Манучаряном. «В тот день в нотариальную контору вместе с Виталием пришел и Погосян, и именно он до встречи с нотариусом сказал мне: «Ты (имея в виду меня) – продавец, а ты (имея в виду Виталия) – покупатель». Тогда я заметил, что они принесли с собой деньги, которые должны были передать Армену...».
По словам В.Манучаряна, он не знал о том, что к строящемуся зданию имеют отношение и другие граждане (последние заключили договоры о предоплате за покупку квартир в здании по адресу Норашен, 37), в противном случае не стал бы покупать этот земельный участок.
После показаний Манучаряна Лёва Самвелян заявил, что во время предварительного следствия он дал другие показания, так как не хотел компрометировать Артура Погосяна, у которого они действительно взяли деньги под проценты. По словам Самвеляна, они договорились дать одинаковые показания, однако в дальнейшем Манучарян и Погосян нарушили договоренность. Напомним, что органу предварительного следствия Самвелян рассказал, что в свое время Виталий Манучарян купил у него квартиру и изъявил желание заняться строительством. После этого Манучарян по предложению Самвеляна и Тадевосяна инвестировал деньги в их строительный бизнес.
А теперь перейдем к Арташесу Меликяну, которому было передано здание по адресу Норашен, 37. По словам председателя кооператива А.Тадевосяна, они в прошлом были знакомы с Арташесом, у которого взяли в долг 900.000 долларов. После того, как Виталий (Артур Погосян) попросил вернуть ему деньги, они вновь обратились к Меликяну. Договоренность состояла в следующем: Арташес за 130.000 покупал у Виталия здание, после чего они вместе завершали строительство, вручали квартиры нескольким лицам, заключившим договоры с кооперативом «Норашен-2007», а за счет денег, вырученных от продажи остальных квартир, должны были погасить долг Арташесу и его знакомым.
В суде Арташес Меликян рассказал, что осенью 2010 г. купил у В.Манучаряна за 130.000 долларов участок, однако отрицал, будто знал о том, что к строящемуся зданию имеют отношение и другие граждане, в противном случае не стал бы его покупать. В договоре о купле-продаже от 19 октября 2010 г. отмечается, что здание построено на 50 процентов, однако в апреле 2011 г. жильцы сделали снимки, на которых видно, что строительство осуществлено лишь на 10%. Между тем владелец, основываясь на «факте» 50-процентной готовности здания, провел государственную регистрацию и получил свидетельства о собственности на 62 квартиры. В суде Меликян категорически отрицал, что покупал дом 50-процентной готовности, но так и не смог сказать, почему так указано в документах. Зато он заявил, что сразу после покупки, в марте 2011-го, он начал интенсивное строительство. Именно тогда на стройплощадку пришли какие-то люди, которые сказали, что у них есть определенные права.
«Когда в апреле 2011 г. мы попытались прекратить строительные работы, которые, с нашей точки зрения, были незаконными, и выразили желание увидеть нового владельца здания, который в документах был указан как Арташес Меликян, то сразу после звонка бригадира явился Цолак Петросян (Ц.Петросян – один из знакомых Арташеса, однако в суде Меликян заявил, что не знаком с ним, что вызвало у присутствовавших на судебном заседании людей смех и удивление. – авт.), который сказал нам буквально следующее: мы купили здание и никаких обязательств перед вами не имеем, мы не знали и не хотим знать о существовании списка из 25 человек, каждый из которых заплатил от 10 до 40 тысяч долларов.
После того, как А.Меликян купил здание, на нем появилось следующее объявление: «Заказчиком и собственником здания является ООО «Арт-Мел». ООО «Арт-Мел» никакого отношения к предыдущим собственникам не имеет».
В суде Меликян еще раз заявил, что купил здание законным путем, что у него ничего не могут требовать и что утверждения о том, будто участок у Тадевосяна и Самвеляна он отнял за взятые у него в долг деньги, не соответствуют действительности. По словам Меликяна, здание он построил почти на 80%, и при желании Армен и Лёва могли присоединиться к нему, достроить остальные 20% и исчерпать имевшиеся с потребителями проблемы.
Сейчас у Меликяна имеются свидетельства о собственности на 121 квартиру в 12-этажном здании, однако сделки он не осуществлял, никаких письменных или устных договоренностей относительно квартир не имеет. Он согласен на то, чтобы суд наложил арест на те квартиры, о правах в отношении которых заявляют потребители кооператива.
А.Меликян опроверг и утверждения о том, что он всего лишь исполнитель и что за ним стоит депутат парламентской фракции «Процветающая Армения», владелец комплекса «Астафян» Арсен Авакян (Туго). По словам Меликяна, Авакян его друг, который оказывал ему финансовую помощь, однако реальным владельцем здания является он.