Սփյուռքահայ ներդրողը դատի կտա Հայաստանի Հանրապետությանը
Սփյուռքահայ ներդրող Էդմոնդ Խուդյանը ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին ուղղված դիմումում նշել էր, որ պատրաստվում է դատի տալ Հայաստանի Հանրապետությանը:
Էդմոնդ Խուդյանը, ով խոշոր ներդրումներ է իրականացրել Հայաստանում, նշում է, որ մեծ ցավով է դիմում այդ քայլին, բայց ստիպված է, քանի որ ՀՀ օրենքներով իր նախկին հայաստանցի «գործընկերներին» պատասխանատվության ենթարկել հնարավոր չէ. վերջիններս վայելում են հովանավորչություն Հայաստանի իշխանությունների կողմից:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Կարապետյանը այս թեմայով հրավիրված մամուլի ասուլիս-քննարկման ժամանակ նշեց, որ իրենց նախարարությունը նման դեպքերում միայն անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրում և լիազորություն չունի դատարաններում սփյուռքահայերի իրավունքները պաշտպանելու, քանի որ, ըստ ՀՀ սահմանադրության, դատարանները անկախ են գործադիր իշխանությունից:
Ձախից` Դավիթ Կարապետյան, Լեռնիկ Հովհաննիսյան, Նիկոլայ Բաղդասարյան |
Փաստաբանների դպրոց-հիմնադրամի տնօրեն Նիկոլայ Բաղդասարյանը, ով ներկայացնում է Խուդյանի շահերը, այդ հայտարարությանը պատասխանեց հռետորական հարցով. «Պետությունը 1 մլն 336 հազար դրամ հատկացնում է ՀՀ փաստաբանների պալատին անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն կազմակերպելու համար, և այդ թիվը կրկնապատկվել է, որպեսզի սփյուռքահայերին ևս տրամադրվի այդ ծառայությունը, այդ դեպքում ինչո՞ւ է այդ աշխատանքը կատարում Սփյուռքի նախարարությունը, երբ նույնը կատարում են պրոֆեսիանալ փաստաբանները»:
Էդմոնդ Խուդյանը, ով համացանցային վիդեոկապի միջոցով մասնակցում էր ասուլիսին, հայտարարեց, որ այս գործին կապված որևէ աջակցություն չի ստացել սփյուռքի նախարարությունից, իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ դատախազությանը, ապա այն կատարում է հանցագործություն` քողարկելով հանցագործությունը:
Այս գործով նախաքննությունը շարունակվում է արդեն մեկուկես տարի:
Էդմոնդ Խուդյանի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ այս գործով զբաղվող քննչական խումբն անգործության է մատնված, վերջին մեկ տարվա ընթացքում կատարված քննչական որևէ գործողության մասին ոչ մի տեղեկություն չկա. «Անձինք, որոնց պետք է մեղադրանք առաջադրել, բացահայտ են, պետք չէ նրանց փնտրել. ընկերության ղեկավար Էդուարդ Եսայանը ով Խուդյանի ստորագրությունն է կեղծել և հարկեր չի վճարել (շուրջ 139 միլիոն դրամ), շինարար Վլադ Մանգասարյանն ով տարածքների վաճառքից միլիոնավոր դոլարներ է յուրացրել, քրեական գործով հրավիրվում են «հյուրի» կարգավիճակում, նրանց դեմ մեղադրանք չի առաջադրվում, հսկող դատախազ Լեռնիկ Հովհաննիսյանն (փաստաբանի անվանակից) առանց հիմնավորման երկու ամիսը մեկ քննիչի միջնորդությամբ հետաձգում է քննության ժամկետը»:
Փաստաբանը եկավ այն եզրահանգման, որ ՀՀ դատախազության կողմից հրահանգ կա գործի քննությունը չիրականացնել:

Инвестор из Диаспоры подаст в суд на Республику Армения
Зарубежный армянский инвестор Эдмонд Худян в своем обращении к посольству США в РА отметил, что собирается подать в суд на Республику Армения.
Эдмонд Худян, который осуществил в Армении крупные инвестиции, отмечает, что идет на этот шаг с большим сожалением, так как по законам РА привлечь к ответственности его бывших армянских «партнеров» невозможно – последние пользуются протекцией властей Армении.
На созванной по этому поводу пресс-конференции заместитель министра Диаспоры Давид Карапетян отметил, что в подобных случаях Министерство предоставляет лишь бесплатную юридическую консультацию и не имеет полномочий на защиту в судах прав зарубежных армянских инвесторов, поскольку, согласно Конституции РА, суды независимы от власти.
В ответ на это заявление представляющий интересы Худяна адвокат Николай Багдасарян задал риторический вопрос: «Государство выделяет Адвокатской палате 1 млн 336 тыс. драмов на предоставление бесплатной юридической консультации, причем эта сумма была удвоена с тем, чтобы консультация предоставлялась также зарубежным армянам. В таком случае для чего Министерству Диаспоры оказывать услуги, которые уже оказывают профессиональные адвокаты?»
Эдмонд Худян, который участвовал в пресс-конференции по видеосвязи, заявил, что никакого содействия по этому делу от Миндиаспоры не получал. Что касается прокуратуры, то она, покрывая преступников, сама совершает преступление, отметил инвестор.
Предварительное следствие по этому делу ведется уже полтора года. Адвокат Худяна Лерник Ованнисян заявил, что занимающаяся этим делом группа следователей бездействует. «Лица, которым следует выдвинуть обвинение, известны, их не надо искать. Руководитель компании Эдуард Есаян не заплатил налоги (около 139 млн драмов), застройщик Влад Мангасарян, который, подделав подписи Худяна, присвоил миллионы долларов, приглашается в суд в качестве гостя, обвинение ему не выдвигается. Осуществляющий надзор прокурор Лерник Ованнисян (тезка адвоката) каждые два месяца без каких-либо оснований затягивает по ходатайству следователя сроки проведения расследования».
Адвокат пришел к выводу, что со стороны Генпрокуратуры поступило указание не проводить следствие по данному делу.