Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Ղարաբաղի արտաքին քաղաքականությունը և դիվանագիտությունն ուժեղանում են»
«Ղարաբաղը դիվանագիտորեն ավելի ուժեղ դիրքերում է ոչ Ավստրալիայի որոշման արդյունքում և ոչ ԱՄՆ նահանգների որոշումների արդյունքում, այլ հակառակը. այդ որոշումներն ընդունվում են, քանի որ Ղարաբաղի դիվանագիտությունն ուժեղանում է»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը՝ մեկնաբանելով Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի ճանաչումը:
Քաղաքագետը չի ուզում ոգևորվել՝ առանց հստակ պատճառի, և կարծում է, որ այդ ճանաչումը կարևոր է հեռանկարի առումով: Բայց ավելի կարևոր է համարում այն, որ վերջերս Եվրոպայում հանդիպել է Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամի, ով պատրաստվում է այցելել Ստեփանակերտ:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը լավ նշան է համարում Արցախում արտգործնախարարարի նշանակումը (այդ պաշտոնում նշանակվել է Կարեն Միրզոյանը, ով եղել է ՀՀ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչը, ՀՀ ԱԳՆ սահմանակից երկրների վարչության պետը):
«Ղարաբաղի արտաքին քաղաքականությունը և դիվանագիտությունն ուժեղանում են: Ղարաբաղի ուժը պայմանավորող մեկ այլ կարևոր տարր են Ադրբեջանի սխալները»,- ասաց բանախոսը:
Ադրբեջանցի մարդասպան Սաֆարովի՝ Ադրբեջան արտահանձնումից ու պատիվների արժանանալուց հետո առաջին անգամ՝ հոկտեմբերի 27-ին, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդիպեցին Փարիզում: Ռիչարդ Կիրակոսյանի կարծիքով, հանդիպման «ամենահետաքրքիր բանն» այն է, որ արտգործնախարարներն առհասարակ հանդիպեցին: Այս հանդիպումից որևէ բան պետք չէր սպասել՝ բացի նրանից, որ ավելի ակնհայտ կերևար, որ Ադրբեջանը մեղավոր է և անընդունելի պահվածք է դրսևորում Սաֆարովի գործում:
«Հանդիպման կարևորությունն այն չէր, թե ինչ ասացին Նալբանդյանը կամ Մամեդյարովը: Ավելի կարևոր էր այն, որ սա փորձություն էր Մինսկի խմբի և միջազգային հանրության համար, երբ Ադրբեջանը պետք է վճարի նրա համար, որ պատերազմով է սպառնում և նման տխրահռչակ ու անընդունելի վարքագիծ դրսևորում Սաֆարովի հարցում»,- ասաց բանախոսը:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի կարծիքով՝ Հայաստանը խելացի քայլ կատարեց՝ դուրս չգալով բանակցային գործընթացից և ցույց տալով, որ խնդիրը միշտ էլ եղել է միայն Ադրբեջանը, և ոչ թե հայկական կողմը:
Անդրադառնալով թե ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների արդյունքներն ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ Արցախի խնդրի վրա՝ Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասաց, որ դժբախտաբար, և հանրապետական թեկնածու Միթ Ռոմնին, և դեմոկրատ թեկնածու, գործող նախագահ Բարաք Օբաման կարևորում են Ադրբեջանի նավթի գործոնը: Բայց տարբերությունն այն է, որ հանրապետականներն ավելի են հակված ներգրավվելու էներգետիկայի բիզնեսում և ավելի սերտ կապեր ունեն Ադրբեջանի ղեկավարության հետ: Ռոմնին կարող է ավելի գայթակղվել Ադրբեջանի նավթով:
«Մյուս կարևոր տարբերությունն այն է, որ Ռոմնին փորձ չունի ազգային անվտանգության ոլորտում, ինչը նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առումով հանրապետական ցանկացած նախագահ (իսկ եթե Ռոմնին է, նույնիսկ ավելի) վատ կհասկանա Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: Չեմ ասում, թե Օբաման այնքա՜ն պաշտպանում է Ղարաբաղը: Այլ Օբամայի վերընտրվելն ավելի լավ կլինի այն առումով, որ Ռոմնին ավելի վտանգավոր է, քանի որ չի հասկանում Ղարաբաղի խնդիրը և անտարբեր է դրա նկատմամբ»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նրա կարծիքով՝ Միթ Ռոմնիի ընտրվելու դեպքում ԱՄՆ-ն կսկսի առճակատել Ռուսաստանի հետ, ինչը լավ չէ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համար: Ռոմնին շատ ավելի ագրեսիվ է նաև Իրանի նկատմամբ ու սպառնում է ռազմական գործողության դիմել: Մինչդեռ Օբաման արդեն ասել է, որ վերընտրվելու դեպքում կվերսկսի Իրանի հետ երկխոսությունը:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքով՝ Սիրիայի պատերազմի հարցում ևս Միթ Ռոմնին շատ ագրեսիվ է և կոչ է անում, որ ԱՄՆ-ն ուղղակիորեն ներգրավվի Սիրիայի հարցում: «Դա խոսում է նրա չիմացության, ոչ թե գիտելիքի մասին, քանի որ Ռոմնին չի առաջարկում որևէ հստակ այլընտրանք: Եվ, անկեղծ ասած, դա կարող է վտանգավոր լինել, քանի որ կարող է հանգեցնել թուրքական զինուժի ավելի ուղղակի դերին Ռոմնիի օրոք»,- ասաց քաղաքագետը:
Միաժամանակ Ռիչարդ Կիրակոսյանը հայտնեց, թե որպես ԱՄՆ քաղաքացի և ընտրող՝ ինքը դեմոկրատ է և նախագահական ընտրություններում սատարում է Օբամային:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերություններին, ապա դրանք, քաղաքագետի կարծիքով, կմնան սերտ՝ անկախ նրանից՝ նախագահ կընտրվի Օբաման, թե Ռոմնին: ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները կայուն են և անփոփոխ:

Ричард Киракосян: “Внешняя политика и дипломатия Карабаха усиливаются”
“В дипломатическом плане позиции Карабаха сильны не благодаря решению Австралии или решений американских штатов. Наоборот, эти решения принимаются потому, что дипломатия Карабаха усиливается”,- заявил сегодня на пресс-конференции директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян, комментируя признание Арцаха австралийским штатом Новый Южный Уэльс.
По словам Киракосяна, это признание важно с точки зрения перспективы, однако большую важность представляет то, что недавно он встретился в Европе с членом парламента Австралии, который собирается посетить Степанакерт.
Назначение министра иностранных дел Арцаха (эту должность занял Карен Мирзоян, бывший постпред НКР в РА, начальник управления по сопредельным странам МИД РА) Ричард Киракосян считает хорошим знаком.
“Внешняя политика и дипломатия Карабаха усиливаются. Другим важным элементом, обуславливающим усиление Карабаха, являются ошибки Азербайджана”,- отметил директор ЦРИ.
27 октября, впервые после экстрадиции азербайджанского убийцы Сафарова в Азербайджан, в Париже состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана. По мнению Киракосяна, “самым интересным моментом” в этом вопросе является то, что министры ИД двух стран вообще встретились. От этой встречи следует ожидать только одного: станет очевидно, что Азербайджан виноват и в деле Сафарва проявляет неприемлемое поведение.
“Важность встречи заключалась не в том, что сказали Налбандян или Мамедъяров. Куда важнее другое: то, что Азербайджан угрожает войной и проявляет неприемлемое поведение в вопросе Сафарова, должно стать испытанием для Минской группы и международного сообщества, считает политолог.
По его мнению, Армения поступила правильно, не выйдя из переговорного процесса и проказав, что проблема всегда упиралась в Азербайджан.
Говоря о том, как повлияют результаты президентских выборов в США на проблему Арцаха, Ричард Киракосян сказал, что, к сожалению, и республиканец Ромни, и демократ Обама придают важное значение нефтяному фактору Азербайджана. Однако разница в том, что республиканцы больше склоняются к вовлечению в энергетический бизнес и имеют более тесные отношения с руководством Азербайджана.
“Другое важное различие состоит в том, что Ромни не имеет опыта в сфере национальной безопасности, а это означает, что в отношении карабахской проблемы любой президент-республиканец (а Ромни в особенности) не сможет как следует разобраться в этом конфликте. Избрание Обамы будет положительно в том смысле, что Ромни более опасен, поскольку не понимает проблемы Карабаха и безразличен к ней”,- отметил Р.Киракосян.
По его мнению, в случае избрания Ромни начнется конфронтация с Россией, что плохо как для Армении, так и для США.
Кроме того, Ромни более агрессивен не только в вопросе Ирана, но и в вопросе Сирии, выступая за непосредственное вовлечение США в сирийский конфликт.
Касаясь отношений Армении и Соединенных Штатов, Ричард Киаркосян подчеркнул, что они останутся тесными и стабильными, независимо от того, кто будет избран президентом – Обама или Ромни.