Երեխան աննկարագրելի ողբերգություն է ապրում, իսկ ոմանք քննարկում են նրա մտավոր ունակությունները
Արդեն երկրորդ շաբաթն է, ինչ համապետական մի շարք լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվում այն մասին, որ օրեր առաջ Գորիսի ոստիկանություն էր դիմել Վ. Գ.-ն՝ տեղեկացնելով, որ իբրև ամուսինը՝ «45-ամյա Վ. Տիգրանյանը, սեռական հարաբերություն է ունեցել դստեր հետ»:
Այն, ինչ նշվում կամ չի նշվում հրապարակումներում, հնարավոր է, որ կամ նախաքննական գաղտնիք է, կամ նախաքննության շահերն են թելադրում փակագծեր չբացել, թեպետ գրեթե ոչինչ այլևս գաղտնիք չէ, ինչպես և երեխայի անունը. երեխայի, որը 14 տարեկան է դարձել 2010 թ. սեպտեմբերին, երբ նաև քննիչին տված բացատրություններում նշվել է, որ առաջին բռնությունն իրականացվել է սեպտեմբեր ամսին, երբ աղջնակը դեռ 13 տարեկան էր: Սակայն այս ամենն ապացուցելը թերևս հենց իրավապահների խնդիրը կամ պարտքն է:
Այն, որ երեխան աննկարագրելի ողբերգություն է ապրում, հարկ չկա նորից նշել, բայց ինձ հիմա զայրացնելու չափ մտահոգում են մամուլում, քննչական նյութերում, անգամ Գորիսում տարածվող այն տեղեկությունները, թե աղջիկը մտավոր հետամնացություն ունի, որ «անցած տարվա դեկտեմբերի 23-ից հաշվառված է Սյունիքի նյարդահոգեբուժական դիսպանսերում' մտավոր հետամնացություն՝ վարքի խանգարում ախտորոշմամբ»:
Ես չգիտեմ, թե ով կամ երբ, ինչ հիմքերով է այդ ախտորոշումը կատարել, բայց Ա.-ի պատմությունը հենց այդ ժամանակից չի սկսվում: Որպես մարդ, ով աղջնակին ճանաչում է վաղուց' ինձ ևս մեղավոր եմ զգում նրա այսօրվա վիճակի համար, որովհետև ես մեկն եմ նրանցից, ովքեր կարող էին կանխել կատարվածը կամ ավելի շուտ մտահոգվել նրա վիճակով:
Այսպես եմ ասում, որովհետև դեռևս աշնանից նրան հաճախ էի տեսնում կապտած դեպքով, ու աղջիկը չէր թաքցնում, որ հայրն է ծեծել: Որոշել էի երեխաների բռնությամբ հետաքրքրված կազմակերպությունների դիմել, մամուլում գրել այդ մասին, որը չարեցի:
Աղջկա վարքագծի մեջ փոփոխություն նկատել էին նաև Գորիսի հատուկ դպրոցում, ուր նա և քույրը հաճախում էին ոչ թե նրա համար, որ մտավոր թերզարգացություն ունեին, այլև, որովհետև մայրը գիշերն աշխատում էր, և իրենք վարձով էին բնակվում: Շաբաթ-կիրակի օրերին աղջիկը, երբ դեռ 9-10 տարեկան էր, հոգ էր տանում երկամյա քույրիկի մասին, հոգում էր ընտանիքի կենցաղային հոգսերը:
Շփվում էր իր հասակակիցների հետ, և ոչ ոք մինչև չարաբաստիկ սեպտեմբեր ամիսը նրա վարքագծում որևէ տարօրինակություն չի նկատել, առավել ևս մտավոր թերզարգացածություն: Բարի և աշխույժ երեխա է: Գիշերօթիկ դպրոցից հետո նա ընդունվել է քաղաքի Ակ. Բակունցի անվան միջնակարգ դպրոց: Հենց այդ ժամանակ մայրը դստերը Երևանում հետազոտման է տարել, որտեղ սևով-սպիտակի վրա նշել են, որ կարող է սովորել հանրակրթական դպրոցում:
Դպրոցական արձակուրդներից հետո նա պատրաստվում էր ուսումը շարունակել, և դպրոցում էլ դեմ չէին: Սակայն հենց այդ ընթացքում աղջիկը փողոցում ավելի ու ավելի հաճախ էր կապտուկներով հայտնվում, և զարմանալի է, թե նույն Սյունիքի նյարդահոգեբուժական դիսպանսերում, ուր նրան մի քանի օրով տարել են, ինչպես չեն նկատել կապտուկները:
Դեմ չեմ անմեղության կանխավարկածին, բայց անհասկանալի է, թե աղջկա վարքագծի իբր շեղման մասին խոսողներն ինչու են մոռանում, որ հայրը' սեռական բռնության մեջ կասկածվող Վ. Տ.-ն, նախկինում դատապարտված է եղել և ինքն էլ, այսպես ասած, «թուղթ ունի»:
Կեցցեն նրանք, ովքեր այս օրերին աջակցության ձեռք են մեկնել աղջկան ու վշտից գլուխը կորցրած մորը, ում դստեր գործով քննության ընթացքում հարցաքննողներին առավել հետաքրքրել է, թե ինչու է կինը գիշերն աշխատում փռում, ինչու է երկրոդ անգամ ամուսնացել, ինչու է ուզում, որ ամուսինը պատասխանատվության ենթարկվի և այլն:
Իսկ ի՞նչ անուն տալ այն փաստին, որ Վ. Տ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությամբ չհեռանալը: Ու այն օրերին, երբ օտարները նեցուկ են կանգնում կնոջն ու աղջկան, ինքն անվրդով ապրում է իր տանը:

Ребенок переживает неописуемую трагедию, а некоторые обсуждают его умственные способности
Уже вторую неделю ряд общегосударственных СМИ публикуют информацию о том, что несколько дней назад в полицию города Гориса обратилась В.Г., которая сообщила, что ее муж, 45-летний В.Тигранян, "имел сексуальные отношения с дочерью".
То, о чем сказано или не сказано в публикации, возможно, является тайной следствия, хотя обо всем уже известно, даже имя ребенка. 14 лет девочке исполнилось в сентябре 2010 г. В объяснениях, которая она дала следователю, указывалось, что первое насилие было осуществлено в сентябре, когда девочке было еще 13 лет. Однако доказать все это – задача, или долг, правоохранителей.
О том, что девочка переживает неописуемую трагедию, не надо даже говорить, но меня сейчас возмущают и тревожат распространяемые в прессе, в следственных материалах, в Горисе сведения о том, что девочка умственно неполноценна, что "с 23 декабря прошлого года она состоит на учете в психиатрическом диспансере с диагнозом умственная отсталость, нарушение поведения".
Я не знаю, кто или когда, на каких основаниях поставил этот диагноз, но история А. начинается не с этого времени. Как человек, давно знающий эту девочку, я и себя чувствую виноватой в ее сегодняшнем состоянии, поскольку я – одна из тех, кто мог предотвратить произошедшее или хотя бы раньше обеспокоиться ее положением. Начиная с осени я часто видела ее с синяками на лице, сама девочка тоже не скрывала, что отец ее избивает. Я решила обратиться в организации, занимающиеся вопросами насилия в отношении детей, хотела написать об этом в газете, но не сделала этого.
Изменения в поведении девочки заметили и в спецшколе Гориса, куда она и ее сестра приходили не потому, что были умственно неполноценными, а потому что мать по ночам работала, а они жили в съемной квартире. Когда девочке было 9-10 лет, она по субботам и воскресеньям заботилась о своей 2-летней сестренке, занималась бытовыми проблемами семьи.
Девочка общалась со своими сверстниками, и никто до злополучного сентября не замечал странностей в ее поведении, а тем более умственной отсталости. Это добрый живой ребенок. После школы-интерната она поступила в среднюю школу им.Бакунца. Именно тогда мать отвезла дочку на обследование в Ереван, где черным по белому написали, что она может учиться в общеобразовательной школе.
После школьных каникул девочка собиралась продолжить учебу, и в школе не были против. Однако именно в это время она все чаще оказывалась на улице с синяками. Удивительно, как в том же психиатрическом диспансере Сюника, куда ее взяли на несколько дней, не заметили кровоподтеков.
Я не против презумпции невиновности, однако непонятно, почему те, кто говорит об отклонениях в поведении девочки, забывают, что подозреваемый в сексуальном насилии отец, В.Т., ранее был осужден и имеет соответствующую "бумагу".
Да здравствуют те, кто в эти дни протянул руку помощи девочке и потерявшей себя от горя матери, у которой следователи, ведущие дело ее дочери, интересовались, почему она по ночам работает в пекарне, почему второй раз вышла замуж, почему хочет, чтобы муж был привлечен к ответственности и т.д.
А как расценить тот факт, что в отношении В.Т. в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде? И в те дни, когда посторонние люди поддерживают несчастную женщину и ее дочь, он беззаботно живет в своем доме.