Երկնագույն վառելիքը կմտնի Արծնի գյուղ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ Լոռու մարզի Արծնի համայնքում կառուցվում է գազամատակարարման համակարգ: Ավարտվել է գյուղ մտնող 1,3 կմ երկարությամբ միջին ճնշման խողովակաշարի կառուցումը, ընթանում են 5,5 կմ երկարությամբ ցածր ճնշման խողովակաշարի անցկացման աշխատանքները, ինչի շնորհիվ գազ կմատակարարվի գյուղի 95 տնտեսությանը:
«Նպատակ ունենք ոչ միայն թեթևացնել գյուղացու հոգսը, այլև հնարավորություն տալ նրան վարել իր տնտեսությունն ու զարգացնել այն: Համայնքին նոր կյանք հաղորդելու նպատակով օգտագործել եք հիմնադրամի` Գերմանիայում, Մոնրեալում, Մեծ Բրիտանիայում գործող մեր գրասենյակների, ինչպես նաև Հնդկաստանի կառավարության ներուժը»,- ասում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Այսօր գյուղն ունի բարեկարգ դպրոց, համայնքային կենտրոն, ուր տեղակայված են գյուղապետարանը, բուժկետը, գրադարանն ու հանդիսությունների սրահը: 2010-ին Արծնիի և հարևան Ձորամուտի աշակերտները ստացան դպրոցական պիտույքներ և տարբեր ուսումնական պարագաներ:
Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ գյուղում այս տարի կառուցվել է նաև 2,3 կմ երկարությամբ ջրագիծ, որի 550 մետրը` «Հայաստան» հիմնադրամի աջակցությամբ, ինչի շնորհիվ գյուղի դպրոցն ու համայնքային կենտրոնը ևս միացել են ջրամատակարարման ընդհանուր ցանցին:
«Անչափ ուրախ ենք, որ մեր գյուղն էլ հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում: Չեմ թաքցնի, որ գյուղացիներն արդեն հուսահատության եզրին էին: Գյուղ բերող ճանապարհն էլ այնքան վատ վիճակում է, որ հույս էլ չունեինք, որ մեզ մոտ մի օր բարեկարգման աշխատանքներ կսկսվեն»,- ասաց համայնքի ղեկավար Խենկո Խաչանեսյանը:
Գյուղի 350 բնակիչների մեծ մասը Գետաշենից եկած փախստականներ են, ովքեր հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ: Արծնին` նախկինում Կզլդաշը, գտնվում է մարզկենտրոնից 62 կմ, իսկ Վրաստանի սահմանից` 0,4 կմ հեռավրության վրա:

The Hayastan All-Armenian Fund is building a natural-gas system in Artzni, a village in Armenia's Lori Region. The project is sponsored by the fund's German affiliate. With the construction of a 1.3-kilometer gas pipeline completed, the fund is currently building a 5.5-kilometer internal network, which will supply gas to the some 100 households of the community.
"Our goal is to not only help improve daily life in Artzni, but boost the local economy and ensure its long-term vitality," says Ara Vardanyan, executive director of the Hayastan All-Armenian Fund. "Our cluster of implemented projects in Artsni has been sponsored variously by our affiliates in Germany, Montreal, and Great Britain as well as the government of India."
Today the village has a modern school; a community center comprising the mayor's office, a health clinic, a library, and an events hall; as well as last year's provision of school supplies to children in Artsni and neighboring Dzoramut.
The fund built a 550-meter section of a 2.3-kilometer water main, which was constructed with support from the International Fund for Agricultural Development. The section built by the Hayastan All-Armenian Fund connected the Artzni school and the community center to the water network.
"We're overjoyed by the fact that our community has received far-reaching assistance," said Khenko Khachanesyan, mayor of Artzni. "I must say that, prior to the launch of these initiatives, our residents were on the verge of losing all hope. For one thing, the road leading to the village is in such bad shape that we thought nobody would bother to come here to carry out development projects."
Most of Artzni's 350 residents are refugees from Getashen. Cattle-breeding is the community's main occupation. Once populated by Azerbaijanis and called Kezeldash, the village was renamed Artzni in 1991. It is located 62 kilometers from the center of the Lori Region and less than half a mile from the Georgian border.