Սփյուռքահայ ներդրողի դիմումը դեսպան Հեֆերնին
Իմ Անունը Էդմոնդ Խուդյան է, ես ԱՄՆ քաղաքացի եմ, Արին Կապիտալ կորպորացիայի նախագահը Գլենդել, Կալիֆորնիա, ԱՄն-ում: Դեռևս 2010թ. նոյեմբերին դիմել եմ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ պարոն Գ.Խաչատրյանին և հայտնել Հայաստանում բացառապես իմ ներդրումների հիման վրա հիմնադրված և գործունեություն իրականացնող «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությանը պատկանող Մաշտոցի 33 շենքի տարածքների վաճառքի հարցում տեղի ունեցող հանցագործությունների մասին, որոնք զուգորդվում են հարկեր չվճարելով:
2011ի Մարտին պաշտոնական բողոքներ եմ ներկայացրել ՀՀ նախագահին և այլ արդարադատության մարմիններին իմ հիմնադրած ընկերությունում կողոպուտ կազմակերպելու և $4,500,000 դոլար յուրացնելու մասին: Այդ բողոքի մարնամասնությունները ուղարկվել են նաև նախկին դեսպան Տիկ. Մարի Յովանովիչին և բովանդակությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ կայքից: Բողոքս Արին Կապիտալ և Ներդրումային ՍՊԸ-ն մասնակիցներ Վլադիսլավ Մանգասարյանի, Ղևոնդ Ղալումյանի և ընկերության տնօրեն Էդուարդ Եսայանի հանցավոր գործարքների մասին էր, որի հիման վրա Մայիս 3, 2011ին հարուցվել է 83159711 քրեական գործը:
2011թ-ին աշնանը ինձ պարզ է դառնում որ նույն խումբը շինծու սնանկության գործով դատական ակտերի շնորհիվ ցանականում է բռնագրավել ընկերության $2,000,000 գույքը և ես անմիջապես դիմում եմ ներկայացրել քրեական գործով պատասխանատու անձանց, որպեսզի արգելանք դրվի գույքի վրա, մինչ քրեական գործի ավարտը, սակայն դատախազությունը միջոցներ չի ձեռնարկում, անհիմն պատճառաբանելով որ չկա տուժող և մեղադրյալ, ուրեմն արգելանք դնել հնարավոր չէ, չնայած նրան, որ շենքում կան բազմաթիվ բնակարան չստացած գնորդներ և իմ կամ նրանց տուժող լինելը անվիճելի է: Չնայած միլիոնավոր դոլարների կուրուստի, շենքում որևե մեկը տուժող չի ճանաչվել, որովետև այդ դեպքում դատավարական կարգավիճակ ունեցող տուժողների փաստաբանների միջնորդությունների ճնշման տակ քրեական գործով ստիպված կլինեն քրեական գործին ընթացք տալ:
2012թ-ի Մայիսին ընկերության մնացած գույքի վրա արգելանք դնելու համար հանդիպել ենք Գլխ Դատ. օգնական Պր. Մնացական Սարգսյանի և վարչության պետ Գրիգոր Նավասարդյանի հետ, ստացել բանավոր համաձայնություն, սակայն դիմում ներկայացնելուց հետո նորից միջոցներ չի ձեռնարկվել: Արդյունքում ընկերությունից բռնագրավվեց և Վլադիսլավ Մանգասարյանին հանձնվեց ընկերության վերջին' մոտ $2,000,000 դոլար արժեցող գույքը: Այլևս անիմաստ է դարձել բողոքներ գրելը, դատարան դիմելը երբ պետության արդարադատությունը ինքնին կոռումպացված է: ՊԵԿ-ի քննիչ Տիգրան Հարությունյանը, Գլխ. Դատախազության դատախազ Լեռնիկ Հովաննիսյանը, վարչության պետ Գրիգոր Հովհաննիսյանը, Գլխ. Դատախազի օգնական Մնացական Սարգսյանը և Գլխ. Դատախազ Աղվան Հովսեփյանը հովանավորել են հանցագործությունը, գործը միտումնավոր ձգձգել, ստեղծել պայմաններ որևէ մեկին տուժող չճանաչելու և ընկերության ունեցվածքը իրենց հովանավորողներին հանձնելու նպատակով: Նրանց թողտվությամբ հանցագործներին հնարավորություն է տրվել շարունակաբար տարածքներ յուրացնել և խուսափել պատասխանատվությունից: Սա Հայաստանում տիրող կոռուպցիայի վառ դրսևորումն է:
Գործ ունենք` սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններում մասնագիտակցված, հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների և/կամ նրանց հարազատների հովանավորչությունը վայելող և անպատժելիության “բարենպաստ” պայմաններում գործող մի արհեստավարժ խմբի հետ, որն առ այսօր շարունակում է իր գործունեությունը: Այդ իսկ պատճառով Պետական եկամուտների կոմիտեի ավագ քննիչը, գործող դատախազն ու վարչության պետը և նրանց ղեկավարությունը հանցագործներին պաշտպանության տակ են առել և օրենքը անզոր է նրանց բոլորի դեմ: Նրանց արդեն քաջ հայտնի են և’ գործող անձանց շրջանակը, և’ չվճարված հարկերը, և’ խարդախության փաստերը, սակայն վերևների ազդեցության տակ մոտ 2 տարի շարունակ այս գործը միտումնավոր ձգձգվում է: Հանցավոր գործունեությամբ պետությանը պատճառված $1.5 միլիոն դոլարի վնասը վերականգնելու ուղղությամբ բացառապես ոչինչ չի արվում: Ավելին, քրեական գործի ընթացքում վերջերս հանցագործ խմբին հնարավորություն տրվեց ընկերությունից յուրացնել մի խումբ սփյուռքահայերի պատկանող $2,000,000 ԱՄՆ դոլար արժողության վերջին տարածքները:
Իմ դատական նիստերին պարբերաբար ներկա են գտնվել ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները և նրանց ևս հայտնի է որոշ մանրամասնություններ, առաջարկում եմ խոսել նրանց հետ և հետևություններ անել թե Հայաստանում իրավական մարմինները ինչ գործառույթ են իրականացնում և ինչպես են աշխատում:
Հարկ եմ հայտնում ձեզ տեղյակ պահել, որ ICSID կոնվենցիայի և UNICITIRAL արբիտրաժային կանոնների հիման վրա միջոցներ են ձեռնարկվում այս դատը ԱՄՆ տեղափոխելու և Հայաստանի Հանրապետության դեմ դատական գործ հարուցելու ուղղությամբ: Ցավում եմ նման որոշման համար, սակայն այլ ելք չկա, ՀՀ արդարադատությունը չի գործում և ես անզոր եմ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու հարցում:
Երկուշաբթի, Հոկտեմբեր 29ին, առավոտյան 11:00ին տեղի կունենա ինձ տուժող ճանաչելու դատական նիստը վերաքննիչ դատարանում: Այս գործի մանրամասնությանը կարելի է ծանոթանալ arincapital.com կայքից:

Armenian Investor’s Letter to US Ambassador to Armenia
My name is Edmond Khudyan, a US citizen and the president of Arin Capital & Investment Corp., a real estate investment-development firm in Glendale CA. I am also the founder of Arin Capital & Investment LLC, a real estate development co. in Yerevan, Armenia, development project known as Mashtotc 33. I am writing to You hopping that I can bring to your attention and get your diplomatic mission’s appropriate involvement in an almost $8,500,000 (up to date) embezzlement case which I filed in November of 2010 with RA State Revenue Committee (PEK). This organized set of criminal activity in my company has resulted in missing of millions of dollars, and defrauding of the RA tax agency by 2 shareholders of the company.
A few months later, in March of 2011, I filed several complaints with the RA President and other judicial bodies of the government regarding the embezzlement of $4,500,000 from the company. A copy of that complaint was also sent to the former U.S. Ambassador, Honourable Marie Yovanovitch, and it can be viewed on the web, at Hetq Online. My complaint described all the illegal activities of Vladislav Mangasaryan and Ghevond Ghaloumyan, 2 shareholders/partners in Arin Capital & Investment LLC, and company director Edward Yesayan. Based on a set of preliminary findings, a criminal case #83159711 was initiated on May 3, 2011.
Since May 3, 2011, another $4,000,000 worth of assets were swindled from my company and this was done with the direct consent of officials from the Prosecutor’s Office and the State Revenue Commission. In the fall of 2011, it became clear to me that the same group, through fabricated judicial acts, wanted to seize an additional $2,000,000 worth of assets (properties) and I immediately notified the appropriate representatives of agencies dealing with criminal case so a freeze could be placed on the property (equivalent of a Lis Pendens, in the states), until a judicial conclusion is reached in this case. However, those authorities failed to take such measures, baselessly arguing that there was no victim or accused, and thus, they could not place a freeze.
In May of 2012, to avoid a similar situation, we met with assistant General Prosecutor Mr. Mnacakan Sargsyan and Department Director Grigor Hovhannisyan where we obtained their verbal agreement that they would proceed with the “freeze”, if we officially file such a request. However, after filing the request, again, no measures were taken and additional $2,000,000 worth of real estate was seized. No words could express our frustration. This underhanded act – or better said “lack of action” – once again proved complete and intentional failure of the abovementioned RA governmental agencies and officials, putting corruption “front and center” as the core reason behind their actions.
As the evidence of the crime was presented to State Revenue Committee Lead Inspector Tigran Harutyunyan, prosecutor Lernik Hovhannisyan, department director Grigor Hovhannisyan, assistant to the prosecutor general Mnatsakan Sargsyan and prosecutor general Aghvan Hovespyan, all of whom failed to recognize me as a victim, and as such prevented me from defending my interests. My civil rights have been violated. Under the sponsorship of the abovementioned officials, the criminals were permitted to continue seize properties. Yes, the crime is being deliberately buried and justice is not being served. Criminals go unpunished and continue to conduct sales of the units in the building, with no regard for the company’s rightful owner’s interests. This is “corruption reigning supreme” in Armenia.
We are dealing with a well organized criminal group which knows how to commit crime and steal, operating thought high ranking officials, and their family members, who have the power to influence and obtain favourable court decisions and avoid prosecution. The Prosecutor’s office and State Revenue Committee officials are well aware of this group’s identity, their criminal profile, their criminal activities causing the fraudulent unpaid taxes and the crime committed, but they are unwilling to do anything about it. The prosecutor’s office has sheltered this group and allowed them to seize the few last properties belonging to Diaspora Armenians.
The U.S. Embassy staff members have periodically been present at my trials. They too have certain details at their disposal. I would kindly ask that you instruct your staff members to follow the conduct of RA legal agencies and the manner of their operations. Please also be informed that steps are being taken to relocate this trial to the United States and file a legal suit against the Republic of Armenia according to the ICSID Convention (International Centre for Settlement of Investment Disputes), UNICITIRAL arbitration rules, the USA/RA Investment Agreement, and/or the “RA Law on Compensation for Losses Incurred by Foreign Investors”. Considering that the Armenian judicial system does not seem to be working, and I have been left powerless to defend myself and my interests, I hope to have U.S. Embassy’s active follow-up and oversight of my ongoing judicial struggle against all parties involved, including the RA agencies and officials. A court trial about this case is scheduled for Monday, Oct 29th at 11am and I would appreciate if Embassy’s staff members can be present.