Պատգամավորը կապրի 35 հազար դրամով, քանի որ չի ծխում, չի խմում և խաշած բրինձ է ուտում
Այսօր խորհրդարանն ընդունեց «ՀՀ նվազագույն ամսեկան աշխատավարձի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նշենք, որ նախագծով նվազագույն աշխատավարձը հունվարի 1-ից բարձրանալու է 2500 դրամով` 32.500 դրամից դառնալով 35.000 դրամ:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանից հետաքրքրվեցինք` արդյոք գոհ է օրենքի փոփոխություններից:
Որեւէ մեկը չասաց, որ նախագիծը գոհացնող է, բայց այսօրվա ֆինանսական, տնտեսական հնարավորություններն իսկապես այդքան հնարավորություն են տալիս բարձրացնելու եւ պետք է ընդունենք, որ այս պահին դա մեր հնարավորությունների սահմանն է եւ հաջորդ տարիներին բարձրացվելու է, ընդ որում` 2014-ին արմատական բարձրացում է լինելու:
Բարձրացված նվազագույն աշխատավարձը չի համապատասխանում նվազագույն սպառողական զամբյուղին, բայցի այդ, պատգամավորները հնչեցրին, որ երկրում «խայտառակ գնաճ» է: Դուք այս առումով մտահոգվա՞ծ չեք:
Չեմ համարում, որ 35.000 դրամով հնարավոր է մարդու հոգսերը հոգալ, բայց պետք է ընդունենք, դուք էլ պետք է ընդունեք, որ 35.000 դրամ ստացողներն ընդամենը մի քանի տոկոս են կազմում:
Հատկապես գյուղապետարանների շարքային աշխատակիցները հենց նվազագույն աշխատավարձ են ստանում:
Հանրապետական խմբակցության մեր ընկերներից մեկն առաջարկեց, որ հնարավորություն ստեղծվի եւ նրանց աշխատավարձերն էլ բարձրացվի: Մտածում եմ, որ հատկապես սահմանամերձ եւ հեռավոր գյուղերում պետք է հնարավորություն ստեղծել, որ նրանք ոչ թե նվազագույն աշխատավարձ ստանան, այլ հնարավորինս բարձր: Ստրատեգիական առումով մեզ համար կարեւոր է, որ գյուղացին մնա գյուղում, իր հողի վրա, իր հողն ու երկիրը շենացնի:
Պարոն Մինասյան, դուք կարո՞ղ եք 35.000 դրամով մեկ ամիս ապրել:
Շատ դժվար է, բայց եթե ստիպված լինեմ, կփորձեմ ապրել: Իմը մի քիչ ուրիշ է. չեմ խմում, չեմ ծխում, պրակտիկորեն մսեղեն չեմ օգտագործում: Որպեսզի խոլեստերինս չբարձրանա, առանց յուղի բրինձ եմ խաշում ուտում:
Այսինքն` բնակչությունն էլ բրինձ խաշի ուտի՞:
Չեմ ասում, որ դա նորմալ է, իմ հետ մի համեմատեք, որովհետեւ իմը մի քիչ ուրիշ է, եւ եզակի մարդիկ են, որ այդպես են սնվում: Սիրելի բարեկամ, ես ասե՞լ եմ, որ դա բավարար է, չեմ էլ կարող ասել նման բան:
Հայտարարում եք, որ տնտեսական աճ ունենք, բայց դրա հետ զուգահեռ շատ չնչին է բարձրանում քաղաքացիների սոցիալական վիճակը բարելավող հատկացումները, ինչու՞:
7.1 տոկոսով ՀՆԱ-ն աճել է, ինձ թվում է սոցիալական բաղադրիչը կդառնա քննարկման առարկա եւ առաջնային առարկա: Դուք գիտեք, որ տնտեսական, սոցիալական ծանր պայմաններում 2008-ից սկսած Հայաստանում ամեն ինչ արվեց, որպեսզի սոցիալական ծրագրերը չձախողվեն: Կարելի էր երկու ճանապարհով գնալ, ինչպես անում էին եվրոպական շատ երկներ` Հունաստանը եւ այլն, բայց մենք գնացինք այլ ճանապարհով, եւ այն սոցիալական ծրագրերը, որ կային, դրանք իրականացվեցին: Հիմա, փառք Աստծո, տնտեսության զարգացման հնարավորություն ստեղծվեց եւ մենք ունենք 7.1 տոկոս աճ, մեր պարտքերը լրիվ նորմալ են, ռիսկային գոտում չենք եւ կայուն տնտեսության իրավիճակի ենք գալիս: Հիմա ժամանակն է եւ համոզված եմ ղեկավարությունը գնալու է այդ ճանապարհով եւ սոցիալական խնդիրները դարձնելու է առաջնահերթ:
Բայց դրա հետ զուգահեռ գնաճն էլ է խորանում, եւ համաչափության խնդիր է առաջանում:
Գնաճ ամբողջ աշխարհում կա եւ երբ ասում եմ, որ պետք է ավելացվի, պետք է հասնենք նրան, որ սոցիալական հատկացումները գնաճից առաջ պիտի լինեն եւ մարդկանց սոցիալական վիճակը բարելավվի:

Депутат сможет прожить на 35 тысяч драмов, так как не пьет, не курит и ест лишь вареный рис
Парламент сегодня принял проект закона «О внесении изменений в закон РА «О минимальной месячной заработной плате». Отметим, что по проекту с 1 января минимальная месячная зарплата повысится на 2.500 драмов и составит 35.000 драмов.
Мы поинтересовались у депутата фракции Республиканской партии Армении Мкртича Минасяна, доволен ли он законодательными изменениями.
Никто не говорит, что проект устраивает, однако сегодняшние финансовые и экономические возможности действительно позволяют повысить именно на такую сумму. Мы должны признать, что на данный момент это предел наших возможностей. При этом с 2014 года предусмотрено кардинальное повышение.
Установленная минимальная зарплата не соответствует минимальной потребительской корзине. Кроме того, депутаты заявили, что в стране имеет место «безобразный рост цен». Вас это не беспокоит?
Я не считаю, что за 35.000 драмов человек можно удовлетворить все свои потребности, но надо признать, что люди, получающие 35.000 драмов, составляют лишь несколько процентов.
Минимальную заработную плату получают, в частности, работники сельских администраций.
Один из депутатов нашей фракции предложил создать возможность для повышения их зарплаты. Я считаю, что необходимо добиться того, чтобы конкретно в приграничных и отдаленных селах люди получали не минимальную, а как можно более высокую зарплату. В стратегическом плане для нас важно, чтобы крестьяне оставались в селе, обрабатывали землю и способствовали процветанию страны.
Господин Минасян, Вы смогли бы прожить на 35.000 драмов в месяц?
Это очень трудно, но если я буду вынужден, то попробую прожить. В моем случае все несколько по-другому: я не пью, не курю, мясо практически не употребляю. Чтобы мой холестерин не повышался, ем вареный рис без масла.
То есть Вы предлагаете населению есть вареный рис?
Я не говорю, что это нормально, дорогой мой. Разве я сказал, что этого достаточно? Я не мог сказать такую вещь.
Вы заявили, что в стране наблюдается экономический рост, но при этом выплаты, улучшающие социальное положение граждан, повышаются на ничтожную сумму. Почему?
ВВП вырос на 7,1%, и мне кажется, что в ближайшее время предметом обсуждения станет социальный компонент. Вы знаете, что начиная с 2008 г. в Армении, в тяжелых социально-экономических условиях, делалось все, чтобы социальные программы не провалились. Можно было идти в двух направлениях, как это делали многие европейские страны – Греция и другие. Но мы пошли по другому пути и осуществили социальные программы. Сейчас, слава Богу, появилась возможность для развития экономики: мы имеем рост на 7,1%, у нас нормальные долги, мы не в рисковой зоне, экономика стабилизируется. Сейчас пришло время сделать приоритетными социальные проблемы, и я уверен, что руководство пойдет именно по этому пути.
Но параллельно этому растут цены, и встает вопрос соразмерности.
Цены растут во всем мире, и когда я говорю о повышении, то имею в виду, что мы должны добиться того, чтобы социальные выплаты опережали рост цен, чтобы социальное положение людей улучшалось.