Վտանգավոր պոչանքների հոսքերը Դեբեդ կանխելու ուղղությամբ ոչինչ չի ձեռնարկվել
Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրական պոչանքները ամբարող Ճոճկանի պոչամբարի ջրի շրջանառու համակարգի թունավոր պոչանքները շարունակվում են լցվել Ախթալա գետակ, որտեղից էլ թափվում են Դեբեդ գետը: Այս մասին «Հետքը» ահազանգել է դեռ սեպտեմբերի 25-ի իր հրապարակմամբ: Հոկտեմբերի 24-ին «Հետքի» և Ալավերդու Օրհուս կենտրոնի համակարգող Անուշ Էվոյանի` հոսքերի վայր կատարած շրջայցից պարզվեց, որ թեև թերթի ահազանգից անցել է ուղիղ մեկ ամիս, սակայն ԼՀԿ-ի տնօրինության կողմից Ճոճկանի պոչամբարի շրջանառու ջրի համակարգը վերականգնելու և արտադրական վտանգավոր պոչանքների հոսքերը Դեբեդ կանխելու ուղղությամբ ոչինչ չի ձեռնարկվել: Պոչանքները նույն առատությամբ լցվում են Ախթալա գետակ, այնտեղից էլ` Դեբեդ:
Պոչանքները Դեբեդ գետը լցնելու փաստի նկատմամբ շարունակում են աչք փակել ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունները: Անտերության պայմաններում էլ ԼՀԿ-ի տնօրինությունը մեծ հաջողությամբ խուսափում է Ճոճկանի պոչամբարի ջրի շրջանառու համակարգը վերականգնելու համար ներդրումներ կատարելուց: Հիշեցնենք, որ դեռ սեպտեմբերի 23-ին Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օրբելի Թարմինյանը «Հետքին» հայտնել էր, որ ընկերությունում մշակվել է բնապահպանական լուրջ ծրագիր. «Այդ խողովակից պոչանքային հոսքերի կանխումը մտած է այդ ծրագրի մեջ, մենք թերթին լրացուցիչ կհաղորդենք, թե ինչ ժամկետում ենք պարտավորվում ավարտել պոչանքային հոսքերի վերացումը»: Իհարկե, կոմբինատի տնօրինությունը և պարոն Թարմինյանը անցած մեկ ամսվա ընթացքում «Հետքին» վտանգավոր հոսքերը կանխելու մասին ոչինչ չեն տեղեկացրել: Հոկտեմբերի 24-ին «Հետքը» Օ.Թարմինյանից խնդրեց նոր մեկնաբանություն. «Ջրի շրջանառու համակարգի խողովակների նախագծողները երեկ` հոկտեմբերի 23-ին են եղել կոմբինատում, դրանք մի քանի օրից իրենց լուծումները կստանան»:
«Հետքը» փորձեց պարզաբանումներ ստանալ Լոռու մարզի բնապահպանական տեսչությունից: Հոկտեմբերի 25-ին տեսչության պետ Արմեն Լապլաջյանը հեռախոսով մեր հարցմանը պատասխանեց. «Ձեր հոդվածները կարդալուց հետո գնում ենք լեռնահարստացման կոմբինատ, իրենք պատասխանում են, որ պոչամբարի ջրի շրջանառու համակարգը գործում է: Էս վերջերում էլ մեր տղան է գնացել, իրենք ասել են, որ գործում է համակարգը»: Պատրաստակամություն հայտնեցինք Լոռու մարզի բնապահպանական տեսչության փորձագետներին և վտանգավոր պոչանքային հոսքերի վայր ուղեկցելու համար, որին նա չարձագանքեց. մոտ 3 հազար ազգաբնակչություն ունեցող Ախթալա քաղաքի շրջակա միջավայրը և Դեբեդ գետը թունավոր պոչանքներով աղտոտող հոսքերի վայրը սեփական աչքերով տեսնելու պատրաստակամություն չցուցաբերեց նաև պրն Լապլաջյանը:
Ակնհայտ էր, որ բնապահպանական Լոռու մարզային տեսչության պետը անտեղյակ էր ձևանում ակնհայտ պոչանքային հոսքերից: Հարց է առաջանում` այս դեպքում ինչ նպատակով է առանց այն էլ սուղ պետբյուջեից կառավարությունը ֆինանսավորվում և պահում ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը, երբ վերջինիս պատասխանատուները աչք են փակում բնության ու մարդկանց առողջության նկատմամբ հանքարդյունաբերողների հանցագործ ոտնձգությունների նկատմամբ, ավելին, համագործայցում են նրանց հետ:
Հ.Գ. Հոկտեմբերի 24-ին «Հետքը» Ախթալայի Ս. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու հարևանությամբ գտվող ռեկուլտիվացված պոչամբարում լուսանկարեց ԼՀԿ-ի կողմից կատարված ծառատունկը, որի չորացած տնկիները ընդամենը բողոք էին առ Աստված` բնության դեմ կատարվող դաժան ոտնձգությունների համար: Հիշեցնենք, որ ռեկուլտիվացված` թեք դիքով այս պոչամբարը տեղավորված է ուղիղ Ախթալա գետակի ափին և հորդառատ անձրևներից գետի վարարումների դեպքում լուրջ սպառնալիքներ կան պոչամբարի հոսելու և Դեբեդ գետը լցվելու համար:

ГОК ничего не делает для предотвращения попадания опасных хвостов в реку Дебед
Ядовитые хвосты из системы оборотной воды Чочканского хвостохранилища, куда поступают производственные отходы Ахталинского горно-обогатительного комбината, продолжают сливаться в речку Ахтала, а оттуда – в реку Дебед. Об этом «Hetq» сообщил еще 25 сентября. В ходе осмотра места слива, проведенного 24 октября координатором «Hetq» и алавердинского центра «Орхус» Ануш Эвоян, выяснилось, что даже спустя месяц после сигнала тревоги никаких шагов по восстановлению системы оборотной воды Чочканского хвостохранилища и предотвращению попадания опасных отходов в реку Дебед не предпринято. Обильные хвосты продолжают сливатьсяв Ахталу, а оттуда – в Дебед.
Между тем министерства экологии и чрезвычайных ситуаций РА п закрывают глаза на факт попадания ядовитых отходов в реку Дебед. В этих условиях дирекция ГОК успешно избегает осуществления вложений с целью восстановления системы оборотной воды Чочканского хвостохранилища. Напомним, что еще 23 сентября заместитель гендиректора Ахталинского ГОК Орбели Тарминян сообщил “Hetq”, что в компании разработана серьезная экологическая программа, пообещав дополнить проинформировать газету о том, в какие сроки комбинат обязуется устранить хвостовые потоки.
Однако за прошедший месяц “Hetq” не получил никакой информации о шагах, предпринятых в этом направлении дирекцией комбината. 24 октября мы вновь попросили г-на Тарминяна прокомментировать ситуацию. “Вчера, 23 октября, проекты труб системы оборотной воды уже были у нас. Через несколько дней вопрос будет решен”,- сказал он.
Мы также попытались получить объяснения в экологической инспекции Лорийской области. 25 октября начальник инспекции Армен Лапланджян в ответ на наш телефонный запрос сказал: “После появления ваших публикаций мы отправились на горно-обогатительный комбинат, но там нам сказали, что система оборотной воды действует”.
Мы выразили готовность проводить экспертов областной экологической инспекции на место опасных хвостовых потоков, однако г-н Лапланджян не отреагировал на наше предложение.
Очевидно, что он делает вид, будто не знает о потоках ядовитых хвостов. Напрашивается вопрос: с какой целью тогда правительство из и без того скудных бюджетных средств финансирует Министерство экологии, если его руководители закрывают глаза на преступные посягательства работников горно-добывающей промышленности, более того, пособничают им?
P.S. 24 октября “Hetq” на территории рекультивационного хвостохранилища, расположенного рядом с церковью сурб Мариам Аствацацин в Ахтале, сфотографировал посаженные горно-обогатительным комбинатом деревья. Однако высохшие саженцы стали выражением протеста против жестоко обращения с природой.