Ներառական կրթությունը կդառնա պարտադիր
Շուտով Ազգային ժողովը կընդունի կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց մասին օրենք, համաձայն որի՝ այսուհետ ներառական կրթությունը պարտադիր կլինի բոլոր հանրակրթական դպրոցների համար, այսինքն՝ սահմանափակ հնարավորություններով երեխաները կսովորեն կողք կողքի մյուս երեխաների հետ միասին իրենց տանը մոտ գտնվող դպրոցում, այլ ոչ թե հատուկ դպրոցներում:
«Այդ օրենքը դուր չի գա հատկապես նրանց, ովքեր «դողում էին» ամեն մի հաշմանդամ երեխային հատուկ դպրոցում ընդգրկելու համար, քանի որ պետբյուջեից նման կարգավիճակ ունեցող երեխայի համար հատկացվում էր 4 անգամ ավելի գումար, որը ոչ բոլոր դեպքերում էր օգտագործվում ի շահ այդ երեխայի»,- հայտարարեց «Հույսի կամուրջ» ՀԿ ղեկավար Սուսաննա Թադևոսյանը Հայաստանում ներառական կրթական համակարգի հեռանկարների մասին ասուլիսի ժամանակ: Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Անահիտ Բախշյանը, ով Հայաստանում առաջիններից մեկն էր իր ղեկավարած դպրոցում 1997 թվականից փորձարկել ներառական կրթական համակարգը, հիշեցրեց, որ այս օրենքն ուղղված է լինելու մարդու հիմնարար իրավունքներից մեկի` կրթություն ստանալու իրավունքի իրականացմանը և նշեց, որ ներառական կրթությունը հաջողությամբ իրականացվում է բոլոր զարգացած երկրներում, իսկ Հայաստանում այն արդեն շուրջ 10 տարի է ինչ գործընթացի մեջ է, որին կնպաստի ներառական կրթության մասին օրենքի ընդունումը:
Սկզբնական շրջանում հնարավոր է, որ դպրոցներին կցվեն սուրդոմանկավարժներ, և ավելացվի ուսուցչի օգնական հաստիքը, որպեսզի ուսումնական գործընթացը հնարավոր լինի հաջող կազմակերպել: Կստեղծվի նաև մանկահոգեբանական աջակցության եռաստիճան համակարգ: Ըստ բանախոսների՝ կավելանա ուսուցիչների պատասխանատվության չափը, քանի որ նրանց մեծ մասի համար դեռ անսովոր և խորթ կլինի իրենց համար մանկավարժական նոր մեթոլոգիային վարժվելը: Մանկավարժական համալսարանում արդեն բակալավրիատի աաջին կուրսից մտցվել է ներառական կրթության մասին առարկա:
Համընդհանուր ներառական կրթական համակարգ ստեղծելու փորձ արդեն արվել է Տավուշի մարզում, որտեղ բոլոր 77 դպրոցներում հաջողությամբ կողք կողքի իրենց կրթության իրավունքն իրականացնում են բոլոր երեխաները` անկախ իրենց հնարավորությունների աստիճանից:

Инклюзивное образование станет обязательным
В ближайшее время Национальное Собрание Армении примет закон, согласно которому инклюзивное образование должно стать обязательным для всех общеобразовательных школ. Это означает, что дети с ограниченными возможностями будут учиться не в спецшколах, а вместе с другими детьми в ближайшей от дома школе.
«Этот закон не понравится особенно тем лицам, которые трясутся над каждым принятым в спецшколу ребенком-инвалидом, так как для таких детей из бюджета выделяется в 4 раза больше денег, однако эти суммы не всегда используются по назначению»,- отметила руководитель общественной организации «Мост надежды» Сусанна Тадевосян на пресс-конференции, посвященной перспективам инклюзивного образования в Армении.
Заместитель директора Национального института образования Анаит Бахшян, которая в 1997 году одна из первых в Армении в экспериментальном порядке внедрила в руководимой ею школе инклюзивную образовательную систему, напомнила о том, что этот закон будет направлен на реализацию одного из основополагающих прав человека – право на получение образование. А.Бахшян добавила, что инклюзивное образование успешно осуществляется во всех развитых странах.
В начальный период в школах, возможно, появятся сурдопедагоги, помощники учителей, которые помогут сделать учебный процесс более результативным. По словам участников пресс-конференции, степень ответственности учителей повысится, так как многим из них придется привыкать к новой педагогической методологии.
Попытка создания всеобщей инклюзивной образовательной системы была предпринята в Тавуше, где во всех 77-ми школах области дети, независимо от степени своих возможностей, успешно учатся вместе.