Արծվիկ Մինասյանը «ցտեսություն» ասաց կառավարությանը, իսկ Գալուստ Սահակյանը դրա մեջ կարոտ տեսավ
Ազգային ժողովում ընդդիմադիր պատգամավորները այսօր շարունակեցին քննադատել կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, ըստ որի 32.500 դրամի փոխարեն հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվում է ընդամենը 2.500 դրամով հասցնելով 35.000 դրամի:
«ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը հիմնված չէ ոչ միջազգային փորձի, ոչ էլ ողջամտության վրա»,- նման կարծիք հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Պատգամավորի խոսքով՝ միջազգային փորձը վկայում է, որ ճգնաժամերը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է բարձրացնել աշխատավարձերը, որով էլ կխթանվի պահանջարկը, մինչդեռ Հայաստանի կառավարությունը խեղդում է պահանջարկը: Նա նման կառավարությանը ասաց «ցտեսություն»:
Կրթությամբ բանասեր, ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը սկսեց վերլուծել «ցտեսություն» բառը, ասելով, որ ընդդիմադիրի կողմից այդ բառն ասելը արդեն լավ է, քանի որ այն «կարոտ, սպասում առաջացնող բառ է»:
Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ լավ կլիներ, եթե ունենայինք քիչ ստվեր, տնտեսական զարգացման բարձր ցուցանիշներ, սակայն այսօր ունենք այն ինչ ունենք եւ պատգամավորներին հորդորեց կողմ քվեարկել, քանի որ առաջարկվող փոխոփոությունն ավելի բարենպաստ է, թեկուզ 2.500 դրամով, քան գործողը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը քննադատեց կառավարության օրինագիծը, ասելով, որ 35.000 դրամ աշխատավարձը նվաստացուցիչ է: Նա մերժեց կառավարության այն պատճառաբանությունը, թե հնարավորությունների սահմաններում է բարձրացվել նվազագույն աշխատավարձը: «Ստում եք գումարներ կան, դրանք միլիոնավոր դոլարների հասնող են»,-հայտարարեց Զարուհի Փոստանջյանը:
Խմբակցության պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանն էլ նկատեց, որ 2500 դրամը ընդամենը 12 հացի գումար է:
ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանը նույնպես անմասն չմնաց քննադատությունից: Պատգամավորը կասկածի տակ դրեց կառավարության հայտարարած 7 տոկոսանոց տնտեսական աճը` ասելով, եթե տնտեսությունn այդքան աճ է արձանագրել, ինչու է ընդամենը 2.500 դրամով ավելանում նվազագույն աշխատավարձը: Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին հիշեցրեց «խայտառակ գնաճի» մասին եւ իշխանություններին հորդորեց տեսնել իրական, այլ ոչ թե վիրտուալ Հայաստան:
Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն էլ ավելացրեց, թե բարձրացված գումարը իրատեսական է եւ տեղավորվում է ողջամտության սահմաններում: Նախարարը հիշեցրեց, որ 5 տարիների ընթացքում նվազագույն աշխատավարձը բազմապատկվելու է:

Арцвик Минасян сказал «до свидания» правительству, а Галуст Саакян усмотрел в этом слове ностальгию
Парламентская оппозиция сегодня вновь подвергла критике представленный правительством проект закона, согласно которому с 1 января минимальная зарплата повысится с 32.500 до 35.000 драмов.
«Экономическая политика праивтельства РА не основана ни на международном опыте, ни на здравомыслии»,- заявил депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. По его словам, международный опыт свидетельствует о том, что для преодоления кризисов необходимо повышать зарплату, что будет стимулировать спрос, между тем правительство Армении душит спрос. Такому правительству нужно сказать «до свидания», добавил Минасян.
Филолог по образованию депутат-республиканец Галуст Саакян, проанализировав слово «до свидания», заявил, что использование его оппозицией уже хорошо, так как это слово является выражением «ностальгии, ожидания».
Было бы хорошо иметь меньше «тени», добиваться высоких показателей экономического развития, но сегодня мы имеем то, что имеем, сказал Г.Саакян, призвав депутатов проголосовать за законопроект, поскольку предлагаемое изменение, даже если это 2500 драмов, лучше. чем действующий закон.
Депутат фракции «Наследие» Заруи Постанджян, также высказав критику в адрес законопроекта правительства, отметила, что зарплата в 35 тысяч драмов унизительна. Депутат категорически не согласилась с утверждением правительства о том, что минимальная зарплата повышена в пределах возможностей. «Это неправда, деньги есть, и они составляют миллионы долларов»,- заявила Заруи Постанджян.
А другой депутат фракции «Наследие», рубик Акопян, заметил, что 2500 драмов – это стоимость 12 буханок хлеба.
С критикой выступила и депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, которая поставила под сомнение озвученный правительством 7-процентный экономический рост. Если в экономике зафиксирован такой рост, почему минимальная зарплата повысилась всего на 2500 драмов? - с недоумением заметила Наира Зограбян. Она еще раз заявила о «безобразном росте цен» и призвала власти видеть реальную, а не виртуальную Армению.
Министр финансов Ваче Габриелян сказал, что повышение на указанную сумму реально и укладывается в разумные рамки. Министр напомнил о том, что в течение ближайших 5 лет зарплата будет продолжать повышаться.