«Հանրակրթության մասին» օրենքը նորից փոփոխում են
Ազգային ժողովը քննարկում է «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Հիմնական զեկուցող, կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշեց, թե այս նախաձեռնությամբ խնդիր է դրված հասնել իրական հավասարության՝ առանձնահատուկ խնամք ունեցող և առողջ երեխաների իրավունքների պաշտպանության առումով:
Կառավարությունը նպատակ է դրել օրենսդրական փոփոխության արդյունքում ունենալ երեխայի անհատական տարբերություններից ու հաշմանդամությունից անկախ կրթության իրավունքի միասնական իրավական կարգավորում, որը կերաշխավորի բոլորի համար կրթության հավասարության իրավունքը։
«Օրենսդրական նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն միջազգային պարտավորություններով, այլև Հայաստանի Հանրապետությունում կրթության զարգացման 2011-2015թթ. պետական ծրագրով սահմանված ներառական կրթության ընդլայնման, հատուկ դպրոցների օպտիմալացման, յուրաքանչյուր երեխայի կրթության առանձնահատուկ պայմանի կարիքի բացահայտման, գնահատման ու դրան համապատասխան կրթության կազմակերպման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման միտումով»,- օրենքի փոփոխության անհրաժեշտությունը պատճառաբանում է կառավարությունը:
Արմեն Աշոտյանի խոսքերով՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխան դառնում է իրավահավասար բոլոր երեխաների հետ։ Նրա կրթության հարցը և հասարակական կյանքին մասնակցությունը իր փոխարեն չեն որոշում, այլ տրվում է հնարավորություն՝ բացահայտվելու իր բոլոր ունակություններով, և դրսևորվելու իր համար հաղթահարելի ձևով՝ կարևորություն տալով ծնողի կարծիքին և դերակատարությանը:
Նախարարի ասելով՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանի գնահատման գործընթացին անմիջական մասնակցությունը, մասնագետների խորհրդատվությունը և միջավայրի վերաբերմունքը օգնում են ծնողին ավելի օգտակար լինել իր երեխային, դուրս գալ անելանելիության ու ամոթի բարդույթից և օգնել իր երեխային հաղթահարելու անհատական ուսուցման պլանը և ընդգրկել հասարակության մեջ:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ չնչին հնարավորություն դեպքում իրենք ձգտելու են, որ խնդիրներ ունեցող երեխան սովորի հանրակրթական դպրոցում, միայն հնարավորությունների բացակայության դեպքում է երեխան հայտվելու ներառական դպրոցում: Նախարարը խոստացավ ուժեղացնել նաև տնային ուսուցումների իրականացումը, եթե երեխաների դպրոց հաճախելը ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չէ:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ հանրապետությունում կա 107 ներառական դպրոց, որոնց թիվն ամեն տարի 15-ով ավելանում է: Այսօր գործող հատուկ դպրոցներն ավելի ծախսատար են, քան ներառական դպրոցները: Նախարարը նաև հավաստիացրեց, որ մանկավարժների և մասնագետների պակաս չունեն և ի տարբերություն շատ այլ երկրների՝ Հայաստանը չի վախենում մտնել այդ բեռի տակ:

Закон “Об общем образовании” вновь подвергается изменениям
В Национальном Собрании обсуждается законодательная инициатива правительства о внесении дополнений и изменений в закон РА “Об общем образовании”.
Основной докладчик, министр образования и науки Армен Ашотян отметил, что данной инициативой ставится задача добиться реального равенства в вопросе защиты прав нуждающихся в особом уходе и здоровых детей.
Павительство поставило цель посредством законодательных изменений обеспечить единое правовое регулирование образования вне зависимости от индивидуальных различий и инвалидности детей, что будет гарантировать всем равные права на образование.
“Необходимость законодательной инициативы обусловлена не только международными обязательствами, но и тенденцией к внедрению установленных государственной программой развития образования в Республике Армения на 2011-2015 гг. эффективных механизмов расширения инклюзивного образования, оптимизации спецшкол, выявления нужд ребенка в особых условиях для образования, оценки и организации соответствующего образования” – так правительство мотивирует необходимость изменения закона.
По словам Армена Ашотяна, ребенок, нуждающийся в особых условиях для образования, становится равноправным с другими детьми. Вопрос его образования и участия в общественной жизни решается не за него. Ему предоставляется возможность раскрыть все свои способности и проявить себя в доступной для него форме, конечно, с учетом мнения и роли родителя.
Министр отметил, что при малейшей возможности они будут стремиться к тому, чтобы имеющий проблемы ребенок учился в общеобразовательной школе, и лишь в случае отсутствия возможностей ребенок может оказаться в спецшколе. Ашотян пообещал также улучшить домашнее обучение в случаях, когда приход детей в школу по каким-то причинам невозможен.
Глава Минобра заверил, что у нас в стране недостатка в учителях и специалистах, и Армения в отличие от многих других государств не боится брать на себя это бремя.