Լրագրողը լրագրողից 6 մլն դրամ է պահանջում
Report.am կայքն այսուհետ չպետք է հրապարակի որեւէ նյութ «Իրավունք» թերթի խմբագրական խորհրդի նախագահ, ՍԻՄ կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանի մասին, որը կպարունակի նրա պատվի, արժանապատվության եւ գործարար համբավի վերաբերյալ վիրավորանք կամ զրպարտող արտահայտություններ:
Այս որոշումը կայացրել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը` արգելելով report.am կայքի հրատարակիչ «Խմբագիր» ՍՊԸ-ին, կայքի խմբագիր Աբել Միքայելյանին եւ վերլուծաբան Էդիկ Անդրեասյանին Հայկ Բաբուխանյանի վերաբերյալ տպագրել որեւէ նյութ report.am լրատվական միջոցում, եւ այլ անձանց կողմից դրա հիման վրա տեղադրել որեւէ հայտարարություն, տպագրել կամ տպագրած հայտարարությունն այդ լրատվական միջոցում պահպանել, որը կպարունակի Հայկ Բաբուխանյանի պատվի, արժանաատվության եւ գործարար համբավի վերաբերյալ վիրավորնք կամ զրպարտող արտահայտություններ:
Դատարանի որոշման մասին report.am կայքի պատասխանատուները տեղեկացել են այն ժամանակ, երբ ստացել են նշված արգելքի մասին Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության որոշումը:
«Չլսված մի բան մամուլի պատմության մեջ, ընդ որում` անժամկետ կասեցնել` դեռ դատը չավարտված, դատական որոշումները չկայացված: Այսինքն` մենք սխալ ենք, թե ճիշտ, մեզ արգելում են այդ մարդու մասին որեւէ բան գրել, ընդ որում` որեւէ ժամանակ չեն նշում` մինչեւ ե՞րբ ենթարկվենք այդ որոշմանը, մինչ դատի ավա՞րտը, հետո՞ էլ, թե՞ ընդհանրապես»,- ասում է վիճահարույց հրապարակման հեղինակ Էդիկ Անդրեասյանը` գնահատելով այս որոշումը որպես խոսքի ազատության սահմանափակում:
Իսկ ամեն ինչ սկսվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերից` Էդիկ Անդրեասյանի հեղինակած « «Իրավունքի» իրավունքը Հայկ Բաբուխանյանի թրի ծայրին է» հոդվածով, որը տպագրվել է www.report.am կայքում:
Վերլուծաբանն այստեղ անդրադարձել է ՍԻՄ կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանի գործունեությանը, որով պատասխանել է «Իրավունք» թերթում հրապարակված Հ. Օրդույանի հոդվածին` նշելով, որ Հ. Օրդույանը հենց Հայկ Բաբուխանյանի կեղծանունն է:
Հայկ Բաբուխանյանը չի օգտվել պատասխանի կամ հերքում տպագրելու իրավունքից եւ միանգամից դիմել է դատարան` պահանջելով ստիպել լրատվամիջոցին ու հեղինակին հերքել իր պատիվը, արժանապատվությունը կամ գործարար համբավն արատավորող տեղեկությունները, հրապարակային ներողություն խնդրել իրենից, հրապարակել դատարանի վճիռը նույն լրատվամիջոցում, ինչպես նաեւ վճարել դատական ծախսերը:
ՍԻՄ կուսակցության նախագահը վիրավորվել եւ դատի է տվել իր երբեմնի գործընկերոջը` հայցադիմումով նշելով, որ հոդվածը պարունակում է այնպիսի արտահայտություններ, որոնք վիրավորական բնույթ են կրում եւ զրպարտություն են, եւ դրանում արված արտահայտությունները ստույգ փաստեր չեն եւ չեն համապատասխանում իրականությանը:
Էդիկ Անդրեասյանը վստահեցնում է, որ որեւէ անձնական խնդիր չի ունեցել Հայկ Բաբուխանյանի հետ, նրա անունն իր հոդվածում առաջին անգամ է օգտագործել: Վերլուծաբանը պատմում է, որ ժամանակին երկուսն էլ նույն հարկի տակ են աշխատել` «Երկիր» օրաթերթի փակման ժամանակ «Իրավունք» թերթում Դաշնակցության մասին հոդվածներ, ելույթներ ու կոչեր են տպագրել: «Հանկարծ Հայկ Բաբուխանյանը դուրս է գալիս Դաշնակցությանը փնովող այնպիսի հոդվածներով, որոնք ընդհանրապես իրականությանը չեն համապատասխանում»,- ասում է Է. Անդրեասյանը եւ հավելում, որ Հայկ Բաբուխանյանը դատարան դիմելու փոխարեն կարող էր ինքն էլ գրչով պատասխանել:
Չնայած հայցադիմումում չի ներկայացվել, թե հստակ որ արտահայտություններն են վիրավորանք կամ զրպարտություն պարունակել, այդուհանդերձ, պատասխանող կողմի պնդմամբ, Հ. Բաբուխանյանի ներկայացուցիչները դատական նիստերի մեկնարկից հետո 10 կետ են առանձնացրել: Օրինակ` Հայկ Բաբուխանյանը վիրավորական է համարել իր հասցեին հնչեցրած այն միտքը, թե ««քաջարի» զորավարի մոտ լավ են ստացվում ներկուսակցական հեղաշրջումներն ու կուսակցական կնիքի համար մղվող մենամարտերը»:
Վերլուծաբանի այն արտահայտությունները, որ Հայկ Բաբուխանյանը «աչքաբացի մեկն էր», եւ ՀՅԴ եւ ՍԻՄ-ի հարեւանության ժամանակ «ջահել» է աշխատել, եւ այնքան լավ է աշխատել, որ նրան առաջ են քաշել, նույնիսկ խորհրդարան տարել, որ ՍԻՄ նախագահ Հրանտ Խաչատրյանը մենակ չմնա, եւ մեկը լինի կողքին, որ «ջահելություն» անի, վազի սրա-նրա մոտ, պայմանավորվածություններ ձեռք բերի, հարց քննարկի, ըստ խմբագրի, վիրավորել եւ զրպարտել են իրեն:
Հայցվորը զրպարտություն է համարել նաեւ իր մասին ասված «կուսակցություն քանդելու» «մեղադրանքը», ինչպես նաեւ վիրավորվական համարել հեղինակի հարցադրումը. «Հասկանում ենք, որ ընտրություններ են մոտենում: Բայց մի՞թե կարելի է ընտրվելու համար ինքնավաճառվել եւ այն էլ այդքան էժան գնով»:
«Ինչպես ասում են, ճանճը փղի դարդն է լալիս: Իսկ թե ինչ կապ ունեն փիղը, նրա թրիքը եւ ճանճը Հայկ Բաբուխանյանի, նրա առաջնորդությամբ գործող ՍԻՄ-ի, «Իրավունքի» եւ Հ. Օրդույանի հետ, կարող եք իմանալ վերջիններիս ջահելության օրերի մամուլը թերթելով,- գրել է Է. Անդրեասյանը: - Հայկ Բաբուխանյանն, օրինակ, հայ-թուրքական ախպերության օրերին մի քանի անգամ առկայծել է էկրանին ու կիսաձայն հակաթուրքական բաներ ասել` հիմնականում կրկնելով Դաշնակցությանը: Ուզում ենք ասել` քաղաքական գործիչը սեփական ասելիք պետք է ունենա եւ ոչ թե քսմսվելու հախուռն ցանկություն: Ի դեպ, Հայկին ասենք, որ իշխանություններին էլ դա հիմա դուր չի գալիս»: Սա եւ նման մի քանի պարբերություններ Հ. Բաբուխանյանը վիրավորանք է գնահատել:
«Իրավունք» թերթն ավելի ուշ պատասխանել է Էդիկ Անդրեասյանի հոդվածին: Գայանե Զարգարյանի` «Իրավունք» թերթի մարտի 22-24-ի համարում տպագրված «Խոսքի ազատությունը` ՀՅԴ-ի մամլիչի տակ» հոդվածը անդրադարձել է նաեւ վերլուծաբանին, որին Էդիկ Անդրեասյանը պատասխանել է մարտի 25-ի «Երբ զոռով հուշում են անհուշելին» վերլուծականում, ինչի համար, սակայն, Հայկ Բաբուխանյանը նրան մեկ անգամ էլ է դատի տվել:
Զուգահեռաբար երկու տարբեր դատական նիստեր են ընթանալու, որից երկրորդ գործի շրջանակներում Հայկ Բաբուխանյանի ներկայացուցիչները միջնորդել են արգելել report.am կայքում նրա վերաբերյալ որեւէ նյութ տպագրել:
Առաջին գործով հայցվորը 3 մլն դրամ հոդվածի հեղինակից է պահանջել, նույնքան էլ` լրատվամիջոցից: Իսկ երկրորդ գործով դեռ գումարային պահանջը հստակեցված չէ:
Է. Անդրեասյանը փորձել է հաշտությամբ հարցը լուծել, սակայն Հ. Բաբուխանյանը պնդել է, որ հաշտության կգնա միայն այն դեպքում, եթե վերլուծաբանը համաձայնի վճարել մինչ այդ պահը դատական ու փաստաբանական ծախսերը եւ հերքում տպագրի` նշելով, որ տպագրած հոդվածներն ամբողջությամբ սուտ են: Պայմանին, սակայն, չի համաձայնել Է. Անդրեասյանը:
Հայկ Բաբուխանյանի հետ զրուցել չհաջողվեց, վերջինիս մայրն էր մահացել: Նրա ներկայացուցիչը` փաստաբան Վահե Հովհաննիսյանը, հրաժարվեց որեւէ պարզաբանում տալ:

Журналист требует от журналиста 6 млн драмов и столько же от СМИ
Сайт Report.am впредь не должен публиковать материалы о председателе редакционного совета газеты “Иравунк” (“Право”), председателе союза “Конституционное право” Айке Бабаханяне, если он будут содержать клевету или выражения, оскорбляющие его честь, достоинство и доброе имя предпринимателя. Такое решение вынес суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш, запретив издателю report.am – ЗАО “Редактор”, редактору сайта Абелю Микаеляну и аналитику Эдику Андреасяну публиковать материалы о Айке Бабуханяне.
О решении суда руководители report.am узнали после того, как получили решение Службы принудительного исполнения судебных актов об упомянутом запрете.
“Неслыханная вещь в истории прессы: запрет налагается без указания срока, когда судебный процесс еще не завершен, судебные решения не приняты. То есть неважно, правы мы или нет, нам запрещается что-либо писать об этом человеке.
При этом не указывается, до каких пор мы должны подчиняться этому решению – до окончания судебного процесса, после окончания тоже или вообще”,- говорит автор спорной публикации Эдик Андреасян, расценивая данное решение как ограничение свободы слова.
А все началось с сентября прошлого года, когда на сайте www.report.am появилась статья Э.Андреасяна “Право “Права” – на острие меча Айка Бабуханяна”. В статье аналитик коснулся деятельности председателя СКП Айка Бабуханяна, тем самым ответив на опубликованную в газете “Иравунк” статью О.Ордуяна и отметив, что О.Ордуян – это псевдоним Айка Бабуханяна. Последний не воспользовался правом на ответ или публикацию опровержения и сразу обратился в суд с требованием обязать СМИ и автора опровергнуть сведения, порочащие его честь, достоинство или доброе имя предпринимателя, принести публичные извинения, опубликовать в том же СМИ решение суда, а также оплатить судебные расходы.
Председатель СКП оскорбил и подал в суд на своего бывшего коллегу, отметив в иске, что статья содержит такие выражения, которые носят оскорбительный характер и не соответствуют действительности.
Эдик Андреасян уверяет, что не имел никаких личных проблем с Айком Бабуханяном, его имя использовал в статье впервые. По словам аналитика, в свое время они вместе работали под одной крышей, после закрытия газеты “Еркир” публиковали статьи о Дашнакцутюн, выступления, призывы. “И вдруг Айк Бабуханян выступает со статьями, направленными против Дашнакцутюн, которые вообще не соответствуют действительности”,- говорит Э.Андреасян и добавляет, что вместо того, чтобы обратиться в суд, Бабуханян мог и сам ответить статьей.
Несмотря на то, что в иске не указывается, какие выражения содержат оскорбление и клевету, тем не менее, по утверждению ответчика, после начала судебных заседаний представители Бабуханяна выдвинули 10 пунктов.
Так, Айк Бабуханян посчитал оскорбительной высказанную в свой адрес мысль о том, что “храброму” полководцу особенно удаются внутрипартийные перевороты и битвы за партийную печать”.
По мнению редактора “Иравунка”, оскорбительными и клеветническими являются выражения аналитика о том, что Айк Бабуханян ”был очень шустрым малым” и ”в период, когда АРФ Дашнакцутюн и СКП соседствовали, работал ”посыльным” и до того хорошо работал, что его выдвинули и даже взяли в парламент, чтобы председатель СКП Грант Хачатрян не оставался один, чтобы рядом с ним был молодой кадр на побегушках, который заключал бы договоренности, обсуждал вопросы”.
Истец также посчитал клеветой высказанное в свой адрес “обвинение” в “развале партии” и оскорблением следующий абзац: “Понимаем, что приближаются выборы. Но неужели для избрания можно продаться, причем так дешево?”
Позже газета “Иравунк” ответила на статью Эдика Андреасяна. В статье “Свобода слова под прессом АРФД”, опубликованной в номере “Иравунка” от 22-24 марта, Гаяне Заргарян коснулась также аналитика. 25 марта Андреасян ответил аналитической статьей “Когда насильно подсказывают то, что невозможно подсказать”, из-за которой Айк Бабуханян еще раз подал на него в суд.
По обоим делам Бабуханян выдвинул одно и то же требование, в частности, взыскать 3 млн драмов с автора статьи и столько же со СМИ. То есть Эдик Андреасян и report.am должны выплатить по 6 млн драмов.
Андреасян попытался решить вопрос путем заключения мирового соглашения, однако Бабуханян заявил, что пойдет на это только в том, случае, если аналитик согласится оплатить судебные и адвокатские расходы и напечатает опровержение, отметив, что опубликованные статьи полностью лживы. Э.Андреасян не согласился на эти условия.
Нам не удалось побеседовать с Айком Бабуханяном, поскольку у него умерла мать. Его адвокат Ваге Ованнисян отказался дать какие-либо объяснения.