Եթե հերքում տպագրվի, Քոչարյանը կհաշտվի
Այսօր շարունակվեց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ «Հրապարակ օրաթերթ» ՍՊԸ-ի նախնական դատական քննությունը, որի ժամանակ հայցվոր կողմը միջնորդություն ներկայացրեց օրաթերթի խմբագիր Արմինե Օհանյանին և լրագրող Լուսինե Պետրոսյանին որպես վկա դատարան կանչելու վերաբերյալ: Նպատակը, ըստ հայցվորի, թերթի հրապարակումներում տեղ գտած արտահայտությունների պարզաբանումն է:
Պատասխանողի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանն առարկեց` ասելով, որ թերթը ընդունել է վիճարկելի արտահայտությունները հրապարակելու փաստը, որն էլ հենց ենթակա է ապացուցման, իսկ թերթում տեղ գտած արտահայտությունները փաստեր չեն, այլ` կարծիք: Պատասխանողի փաստաբանի առաջարկով՝ դատարանը միջնորդության քննարկումը հետաձգեց մինչև փաստերի քննության փուլ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը թերթից պահանջում է «պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունների» հերքում և 6 մլն դրամի փոխհատուցում, որից 3 մլն-ն` վիրավորանքի և զրպարտության, իսկ մյուս 3-ը` դատական ծախսերի համար:
Քոչարյանի ներկայացուցիչները հայտարարեցին նաև, որ իրենք չեն ստացել կողմի պատասխանը: Սակայն դատավորը ցույց տվեց գործում առկա պատասխանը և նշեց, որ այն ուղարկվել է ժամկետի մեջ: Պատասխանի պատճենը կողմին տրամադրվեց նիստից հետո:
Դատական նիստի ավարտին դատավորը հիշեցրեց կողմերի վեճը հաշտությամբ լուծելու իրավունքի մասին, ինչին հայցվոր կողմը պատասխանեց, որ մեկ անգամ փորձ արվել է թերթում հերքում տպագրել և միայն դա կարող է հաշտեցման համար հիմք հանդիսանալ:

Если будет напечатано опровержение, Кочарян пойдет на мировую
Сегодня продолжилось предварительное судебное следствие по делу “Роберт Кочарян против ЗАО “Газета “Грапарак”, в ходе которого истец представил ходатайство о вызове в суд в качестве свидетелей редактора газеты Армине Оганян и журналистку Лусине Петросян. Цель ходатайства состояла в том, чтобы получить разъяснения по содержащимся в публикациях выражениям.
Представитель ответчика Ара Зограбян возразил, заявив, что газета признала факт публикации спорных выражений, что и подлежит доказательству, а нашедшие место в газете высказывания представляют собой не факты, а мнение. По предложению адвоката ответчика, суд отложил рассмотрение ходатайства до этапа исследования фактов.
Напомним, что второй президент РА требует от газеты опровержение “сведений, порочащих честь и достоинство”, и компенсацию в размере 6 млн драмов, из которых 3 миллиона – за оскорбление и клевету, остальные 3 миллиона – на оплату судебных расходов.
Представители Кочаряна также заявили, что не получали ответа стороны. Судья, показав имеющийся в деле ответ, отметил, что он был отправлен в срок. Копия ответа была предоставлена стороне после заседания.
По завершении заседания судья напомнил сторонам о праве решить спор путем заключения мирового соглашения. На это сторона истца отметила, что один раз была предпринята попытка опубликовать в газете опровержение и что только это может стать основанием для мирового соглашения.