Եթե Օսկանյանին մեղադրեին Սոմալիում ծովահենություն անելու համար, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ընթացք կտար այդ գործին
«Սիվիլիթասի» և Վարդան Օսկանյանի միջև ոչ մի հարց ու պատասախան չկա, իսկ փողերի յուրացման մեղադրանքով քրեական գործում ընդհանրապես իրավաբանություն ասվածը բացակայում է, սա ակնհայտ քաղաքական հետապնդում է` ուղղված ոչ միայն Վարդան Օսկանյանի դեմ:
Այսօր այս մասին հայտարարեցին ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի և «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի փաստաբաններ Արթուր Գրիգորյանն ու Տիգրան Աթանեսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ջոն Հանթսմանը Վարդան Օսկանյանին տրամադրել է 1 մլն 420 հազար դոլար «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կարիքների համար, վերջինս այդ գումարը փոխարկել է հայկական դրամի, ներդրել որպես ավանդ, այնուհետև վերադարձրել է 1 մլն 566 հազար դոլար: Այդ գործընթացը կատարվել է առավելագույնս թափանցիկ, սակայն պետությունը Օսկանյանին մեղադրում է փողերի յուրացման մեջ, ինչո՞ւ... »,- հարց ուղղեց Արթուր Գրիգորյանը:
Այդ հարցին պատասխանեց Տիգրան Աթանեսյանը. «Ինչո՞ւ հենց փողերի յուրացում. պատճառը հետևյալն է` փողերի լվացումը շատ կեղտոտ հանցակազմ է, որը փնովում է դրանում ներքաշված բոլոր կողմերին, միջազգային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ այդպիսի հանցավոր գործարքներին մասնակցած և բացահայտված մարդիկ խաչ են քաշել իրենց կարիերայի վրա, լինի դա քաղաքական, թե գործարար կարիերա: Իսկ մեր երկրի դատախազությունը կարծես թե հատուկ սեր ունի նմանօրինակ գործերի սարքելու հանդեպ. ցանկացած անհայտ ծագումի գումար առնչվում է փողերի լվացման հետ: Այսպիսին է ՀՀ գլխավոր դատախազության շնորհակալությունը բոլոր այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր բարեգործություն են անում Հայաստանին: Ջոն Հանթսմանը 1988 թվականից Հայաստանին տրամադրել է 50-60 միլիոն դոլար: Հայաստանում բնակչության մեծ մասն ապրում է տրանսֆերտների` բարեկամների կողմից դրսից փոխանցված գումարների հաշվին, այս տրամաբանությամբ այդ գումարները նույնպե՞ս «լվացվում են» այստեղ»:
Միջազգային քրեական իրավունքի մասնագետ, խորհրդատու Նիկոլաս Քույումջյանը զարմացած է, թե ինչպես է Հայաստանում քրեական գործ հարուցվում այն դեպքում, երբ ապացույց չի ներկայացվել առ այն, որ հանցագործություն է կատարվել: «Սիվիլիթասի գործով տարրական իրավական քայլեր չեն կատարվել. վստահորդը` այն մարդը, ով գումար է վստահել Վ. Օսկանյանին, հարցաքաննության չի ենթարկվել: Իսկ այդ մարդը` հայտնի գործարար-բարերար Ջոն Հանթսմանը, ով նույնիսկ գիրք է գրել բիզնեսում վստահության մասին, ոչ մի մեղադրանք չի ներկայացրել Վ. Օսկանյանին կամ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին, այս դեպքում ի՞նչ փողերի յուրացման մասին է խոսքը»,- ասաց Ն. Քույումջյանը:
«Եթե նույնիսկ Օսկանյանին մեղադրեին Սոմալիում ծովահենություն անելու մեջ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ընթացք կտար այդ գործին»,- ասուլիսի ավարտից հետո հեգնանքվ նշեց Տիգրան Աթանեսյանը:

Генпрокуратура РА дала бы ход делу против Осканяна даже в том случае, если бы его обвинили в пиратстве в Сомали
Между фондом “Сивилитас” и Варданом Осканяном никаких проблем нет, а в уголовном деле о хищении денег начисто отсутствует понятие “юриспруденция”. Это однозначно политическое преследование в отношении Вардана Осканяна. С такими заявлениями выступили сегодня на пресс-конференции адвокаты депутата Национального Собрания Вардана Осканяна и фонда “Сивилитас” Артур Григорян и Тигран Атанесян.
“Джон Хантсман предоставил Вардану Осканяну 1 млн 420 тыс. долларов на нужды фонда “Сивилитас”. Осканян перевел эти деньги в армянские драмы, оформил сумму как вклад и вернул 1 млн 566 тыс. долларов. Этот процесс был осуществлен максимально прозрачно. Однако государство обвиняет Вардана Осканяна в хищении денег. Почему?”,- поинтересовался Артур Григорян.
На этот вопрос ответил Тигран Атанесян: “Причина в том, что отмывание денег – грязный состав преступления, который бросает тень на все участвовавшие в нем стороны. Международная практика показывает, что участвовавшие в подобных преступных сделках и разоблаченные люди ставили крест на своей карьере – и политической, и предпринимательской. А прокуратура нашей страны отличается особой любовью к фабрикованию подобного рода дел – для них любая сумма неизвестного происхождения имеет отношение к отмыванию денег. Так Генпрокуратура РА “благодарит” всех тех, кто занимается в Армении благотворительностью. Начиная с 1988 г. Джон Хантсман предоставил Армении 50-60 млн долларов. Большинство населения страны живет за счет трансфертов – денег, присылаемых родственниками из-за рубежа. Если следовать этой логике, значит эти деньги тоже здесь “отмываются”?”.
Специалист международного права, консультант Николас Куюмджян удивлен тем, что в Армении уголовное дело возбуждается в случае, когда доказательства совершения преступления отсутствуют.
“По делу “Сивилитаса” не осуществлены элементарные правовые шаги. Человек, который доверил Вардану Осканяну деньги, не допрошен. Между тем он, известный бизнесмен-благотворитель Джон Хантсман, написавший даже книгу о доверии в бизнесе, никакого обвинения Осканяну или фонду “Сивилитас” не выдвигал. В таком случае о каких хищениях идет речь?”,- отметил Н.Куюмджян.
“Генпрокуратура РА дала бы ход делу против Осканяна даже в том случае, если бы его обвинили в пиратстве в Сомали”,- ироничено заметил Тигран Атанесян.