Փաշինյանը գլխավոր դատախազին առաջարկեց յուրացման հատկանիշներով Վարդան Օսկանյան անունը փոխարինել Աղվան Հովսեփյան անունով (վիդեո)
Այս պահին գլխավոր դատախազին հարցեր ուղղելու համար հերթագրվել է 14 պատգամավոր: ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ասաց որ դատախազության միջնորդագրից չի երեւում որ Վարդան Օսկանյանը յուրացրել է ուրիշի գումարը: Ավելին` Նիկոլ Փաշինյանը գլխավոր դատախազին մեղադրեց յուրացման մեջ:
Ըստ պատգամավորին` Աղվան Հովսեփյանի ներկայացրած միջնորդագրի մեջ կարելի է Վարդան Օսկանյան անունը փոխել Աղվան Հովսեփյան անունով, իսկ նշված գումարը փոխարինել «Ֆոլցվագեն» մակնիշի ավտոմեքենայով եւ յուրացման հատկանիշներով գործ հարուցել հենց Աղվան Հովսեփյանի դեմ, քանի որ նա յուրացրել է ուրիշի ավտոմեքենան եւ դրա վրա փակցրել է գլխավոր դատախազության պետհամարանիշերը:
Աղվան Հովսեփյանն ասաց որ այս դեպքում ուրիշը հենց «Սիվիլիթաս» հիմնադրամն է եւ փոխանցված գումարը բարեգործական նպատակներով ծախսելու փոխարեն փոխանցվել է Վարդան Օսկանյանի անձնական հաշվեհամարին, վերջինս էլ փոխանցել է իր հարազատների հաշվեհամարներին:
Ինչ վերաբերում է իր դեմ գործ հարուցելուն, ապա Աղվան Հովսեփյանն ասաց որ պատգամավորը դրսեւորի քաղաքացիական նախաձեռնություն եւ այդ մասին հայտարարություն տա դատաքննչական մարմիններին, որպեսզի հարցը ուսումնասիրվի:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց որ ինքն անպայման քաղաքացիական նախաձեռնությամբ հանդես կգա եւ ամեն ինչ կանի, որ գլխավոր դատախազը պաշտոնանկ արվի, որպեսզի նախաքննությանը չխոչընդոտի:

Пашинян предложил генпрокурору РА в связи с признаками хищения заменить имя Вардана Осканяна на имя Агвана Овсепяна (видео)
На данный момент для обращения к генпрокурору с вопросами записалось 14 депутатов. Депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян заметил, что из ходатайства Генпрокуратуры не видно, что Вардан Осканян присвоил чью-то сумму. Более того, Пашинян обвинил в хищениях самого генпрокурора.
По словам депутата, в представленном Агваном Овсепяном ходатайстве имя Вардана Осканяна можно заменить на имя Агвана Овсепяна, а указанную сумму – на автомобиль марки «Фольксваген» и возбудить уголовное дело по признакам хищения против самого генпрокурора, который присвоил чужую машину и установил на ней госномера Генпрокуратуры.
А.Овсепян заявил, что в данном случае хищение денег осуществил именно фонд «Сивилитас», поскольку перечисленная фонду на благотворительные цели сумма была переведена на личный счет Вардана Осканяна, а он перевел ее на счета своих родственников.
Касаясь возбуждения уголовного дела против себя, Агван Овсепян посоветовал депутату выступить с гражданской инициативой и представить соответствующее заявление в судебно-следственные органы с целью изучения вопроса.
В ответ Никол Пашинян сказал, что обязательно выступит с гражданской инициативой и сделает все возможное, чтобы генпрокурор был отстранен от занимаемой им должности и не препятствовал ходу следствия.