Տեղի ունեցավ «AEGEE-Ստեփանակերտի» պրեզենտացիան. «Արդեն այսօրվանից սկսելու ենք մշակել ինչպես մեծ, այնպես էլ փոքր ծրագրեր»
Երեկ տեղի ունեցավ «AEGEE-Ստեփանակերտ» ոչ կառավարական կազմակերպության պրեզենտացիան:
«AEGEE-Ստեփանակերտ»-ի ստեղծման գաղափարը մեզ հուշել է AEGEE-Երևանի ղեկավար Շուշան Խաչատրյանը: 2011 թվականին դեկտեմբերի 6-ին AEGEE-ի տնօրենների կոմիտեի որոշմամբ, «AEGEE-Ստեփնակերտը» գործելու իրավունք ստացավ: Ղարաբաղի չճանաչված լինելու հանագամանքը մեզ չի խանգարում, քանի որ կազմակերպությունը քաղաքականապես անկախ է»,- ասաց նորաստեղծ կազմակերպության նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը:
AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe) եվրոպական ուսանողների ֆորումը ուսանողական կազմակերպություն է, որը նպաստում է Եվրոպայի երիտասարդների համագործակցությանը և հաղորդակցությանը: 1985 թվականաին ստեղծված կազմակերպությունը ոչ պետական է, քաղաքականորեն անկախ և շահույթ չհետապնդող: AEGEE-ն այսօր այն ունի 13.000 անդամ` Եվրոպական 40 երկրներում և ավելի քան 200 համալսարանական քաղաքներում` Եվրոպայում այն դարձնելով ամենամեծ ուսանողական կազմակերպությունը:
Տիգրան Գրիգորյանի խոսքով, կազմակերպությունը պիտի ավելի ակտիվ գործեր, սակայն կային տնտեական, ներքին ու արտաքին խնդիրներ. «Օրինակ` արդբեջանցիները մի քանի տարի առաջ կամպանիա էին սկսել կազմակերպության անվան դեմ. նրանք պահանջում էին, որ կազմակերպությունը անվանվեր AEGEE-Խանքենդի կամ AEGEE -Ստեփանակերտ/Խանքենդի: Դե, իհարկե, մենք համաձայն չէինք դրան ու երկար պայքարեցինք` ցույց տալով նրանց իսկ փաստաթղթերը այն մասին, որ AEGEE չունի ազգային մակարդակ»:
«Ապագայի համար մենք մեծ պլաններ ունենք, արդեն այսօրվանից սկսելու ենք մշակել ինչպես մեծ, այնպես էլ փոքր ծրագրեր: Դրանց մեջ կմտնեն սեմինարներ, դասախոսություններ, կոնֆերանսներ, խաղեր: AEGEE-ն այն եզակի կազմակերպություններից է, որը գործ ունի ոչ միայն ֆորմալ, այլև ոչ ֆորմալ կառույցների հետ»,- ասաց Տիգրան Գրիգորյանը:

Презентация AEGEE-Степанакерт: “Уже с этого дня мы начинаем разрабатывать малые, так и большие проекты”
Вчера в Степанакерте сoстoялась презентация AEGEE-Степанакерт НПО.
“Идею о создании AEGEE-Степанакерт нам подсказала президент AEGEE –Ереван Шушан Хачатрян в 2011 году. 6 декабря 2011 года, после рассмотрения нашего дела, комитет директоров AEGEE решила, что Степанакерт имеет право на существование, т.е. проблема непризнанности нас не касается, потому что организация политически свободная”,- об этом заявил президент AEGEE-Степанакерт Тигран Григорян.
AEGEE (Ассоциация генеральных штатов студентов Европы) является одной из крупнейших молодежных организаций Европы. Ассоциация была основана в 1985 году в Париже, сейчас центральный офис находится в столице Бельгийского королевства Брюсселе. AEGEE занимается организацией множества различных проектов, большую часть которых можно распределить между четырьмя основными направлениями: активное гражданство, высшее образование, мир и стабильность, и культурный обмен. AEGEE — это независимая неполитическая общественная организация, которая тесно сотрудничает с правительствами.
По словам Григоряна, организация, казалось бы, должна была подействовать по активнее, но были финансовые, внутренние и международные проблемы: “Например, несколько месяцев назад азербайджанцы начали кампанию против имени организации, они требовали, чтоб организация не называлась AEGEE-Степанакерт , а AEGEE –Ханкенди или AEGEE -Степанакерт/Ханкенди. Ну, конечно, мы на это не согласились и долго боролись, показали им их же документы о том, что AEGEE не имеет национального уровня”.
“У нас очень большие планы на будущее, уже с этого дня мы начинаем разрабатывать малые, так и большие проекты. В это будет включаться семинары, лекции, конференции, игры, AEGEE одна не из многих организации, которая имеет дело не только с формальным, но и неформальным образованием”, - об этом заявил президент AEGEE-Степанакерт Тигран Григорян.