Հայկական գյուղերը՝ վտանգավոր սողանքային գոտում (վիդեո)
Ամեն տարի ձնհալի ժամանակաշրջանը Ողջաբերդի բնակիչները սարսափով են անցկացնում. գյուղն ամեն վայրկյան կարող է գետնի տակ անցնել, եւ սա միայն ժամանակի հարց է:
Կոտայքի մարզի Ողջաբերդ գյուղը, որը մայրաքաղաք Երեւանից ընդամենը 20 կմ է հեռու, Հայաստանի 3 հազար տարբեր չափերի սողանքային ամենաակտիվն օջախներից մեկն է: 1017 բնակիչ է ապրում գյուղում, այդ թվում` 170 երեխա:
Ողջաբերդի բոլոր տներն են վթարային: Հողը հոսում է, տները` իջնում, պատերը` ճաքեր տալիս եւ հետզհետե փլուզվում:
Ողջաբերդի սողանքը շարունակական եւ դանդաղ է տեղաշարժվում, սակայն երկրաշարժը, առատ տեղումները կամ մարդկային միջամտությունը կարող են նպաստել, որ սողանքն ակտիվանա:
Ակտիվ սողանքային տեղաշարժերը Ողջաբերդում սկսվել են 70-ական թվականներին, երբ Ազատ գետի ջրերն ուղղորդվել են գյուղ` առատորեն տրամադրվելով տնտեսություններին: Մինչ այդ, գյուղ մտնող ջուրը միայն լեռնային փոքր աղբյուրներից էր գոյանում: Սողանքներն առավել ակտիվացել են 1980-ականների վերջին, իսկ 1990-93թթ. սողանքն ընդգրկել է գյուղի ողջ տարածքը:
Ողջաբերդում Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի իրականացրած վերջին` 2005-2006թթ. ուսումնասիրությանը մասնակցել է նաեւ ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու Հայկ Բաղդասարյանը: Նա ասում է, որ Հայաստանի համար Ողջաբերդը բավականին մեծ սողանք է` զբաղեցնում է ավելի քան 500 հա տարածք, զարգացած է կավային գրունտների մեջ:
«Գյուղի կառուցապատված հյուսիս-արևելյան մասի տարածքում, սողանքի պոկման պատի տիրույթում, արձանագրվում են մեծ չափերի հասնող առանձին պոկված քարաբեկորներ, նկատվում են քարաթափումների կուտակումներ, ըստ երևույթին դրանք երկրաշարժի հետևանքով են փլուզվել: Փաստերը վկայում են այն մասին, որ տները վտանգված են: Եթե երկրորդ երկրաշարժ եղավ, առանձին քարարաբեկորներ կարող են պոկվել ու հասնել այդ տներին»,- ասում է նա:
Գյուղի մանկապարտեզը եւ մշակույթի տունը վաղուց են հիմնահատակ փլուզվել: Ողջաբերդի 3 դպրոցներն էլ վթարային են եւ արդեն 8 տարի է՝ չեն գործում: 82 դպրոցահասակ երեխա շարժական տնակներում է դասերն անցկացնում:
Հարութ Մարգարյանի տունն ամբողջությամբ փլուզվել է, եւ երեք անչափահաս երեխաներից բաղկացած ընտանիքը մնացել է փողոցում: Գյուղապետարանը ստիպված է եղել բուժկետը տեղափոխել շարժական տնակ, իսկ նախկին տարածքը տրամադրել Մարգարյանների ընտանիքին:
Ողջաբերդի համայնքապետարանի հաշվապահ Հայկանուշ Բաբայանը պատմում է, որ Ողջաբերդի այգիների 70 տոկոսը չի մշակվում, 1270 հա-ից 700 մետր բանջարեղեն է մշակվում ընդամենը, ցորենի դաշտերը չեն մշակվում, հիմնականում խոտհարքներ են հնձվում, այն էլ միայն ձեռքով, որովհետեւ տեխնիկա օգտագործել չի թույլատրվում: Գյուղացիների միակ հույսը տնամերձ հողամասերից ստացված բերքն է:
Ողջաբերդով է անցնում Երեւան-Գառնի ավտոճանապարհը, որը զբոսաշրջության տեսակետից խիստ կարեւոր է, սակայն ճանապարհն էլ ժամանակ առ ժամանակ փլուզվում է:
«Մի շաբաթ առաջ ամբողջ մայրուղին վերանորոգել են, հիմա նույն ուղղությամբ նորից փլուզվում է: Մեր գյուղին ապագա չկա»,- ասում է Հայկանուշ Բաբայանը:
Ողջաբերդ համայնքը զարգացման ոչ մի հեռանկարային ծրագիր չունի: Գյուղացիներն ազատված են հողի հարկից, համայնքը բյուջե գրեթե չունի, միայն մեքենաներից գոյացող գույքահարկն է (1.2 մլն դրամ) եւ պետության տրամադրած սուբսիդիան (8 մլն դրամ), որը բավարարում է միայն համայնքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձը վճարելուն եւ սոցիալապես անապահով որոշ ընտանիքներին օգնելուն:
«Սողանքը կանգնեցնել, կայունացնել մեր օրերում դժվար է»,- ասում է Հայկ Բաղդասարյանը: Հակասողանքային միջոցառումներ կիրառելը Ողջաբերդի մեծ չափերի սողանքի համար մասնագետը մեր օրերում իրատեսական չի համարում, նախ՝ որովհետեւ պահանջվում են մեծ ֆինանսական, նյութական, աշխատանքային ռեսուրսների ներգրավում, եւ շատ հաճախ սպասված ու ցանկալի արդյունք չի ստացվում, առավել եւս հետագայում նույնպես սողանքի ակտիվացումը չի բացառվում: Ավելի նպատակահարմար է հետզհետե վերաբնակեցնել բնակիչներին, որը եւ փորձում են իրականացնել:
Համայնքի ղեկավար Նորայր Մելքոնյանն ասում է, որ 140 ընտանիք փուլ առ փուլ պետության կողմից ստացել է աջակցություն: Սկզբից տրվել է միանվագ օգնություն միայն տանտիրոջը` շուրջ 10 մլն դրամի չափով` կապված տան մեծության եւ կից կառույցների, շինությունների հետ: Այնուհետեւ` բնակարանի սերտիֆիկատներ: Վերջին փուլում 4 ընտանիքի է բնակարան տրամադրվել:
Սակայն վերաբնակեցման գործընթացը դանդաղում է սուղ ֆինանսական միջոցների պատճառով: Բնակիչների անհատական դիմումներին կամ գյուղապետի պաշտոնական գրություններին նույն պատասխանն է եկել. եթե մոտակա տարիներին գումար լինի, ուսումնասիրություն կկատարվի, կտարբերակվեն առավել անկայուն տները եւ առաջնահերթ կփոխհատուցեն դրանց:
Գյուղապետ Մելքոնյանն ասում է, որ գյուղում 140 տուն մնացել է, որոնց դեռ պետությունը չի փոխհատուցել: 140 տնից 100-ում երիտասարդ ընտանիքներ են ապրում, բայց նրանց չեն հաշվառվում, որովհետեւ առանձին չեն ապրում: Գյուղում նորակազմ ընտանիքներն առանձնանալ չեն կարող, քանի որ նոր տուն կառուցել չի թույլատրվում, որեւէ տիպի շինարարությունն արգելված է Ողջաբերդում:
Մելքոնյանի խոսքերով՝ այդ ընտանիքներում եղած առանձին ծխերին, օրինակ` ամուսնացած որդիներից մեկի ընտանիքին, հավելյալ գումար չի տրամադրվել: Այդ պատճառով ընտանիքի մի մասը շարունակում է ապրել նույն վթարային տանը:
Ավագյանների ընտանիքին ընդամենը 10 հազար դոլար փոխհատուցում է տրվել: Այդ գումարով Ջրվեժում կարողացել են միայն հող գնել: Ավագյան եղբայրներից մեկն իր ուժերով փոքրիկ տնակ է կառուցել այնտեղ եւ տեղափոխվել, մյուս եղբոր ընտանիքը` 72-ամյա մոր հետ դեռ գյուղում է ապրում:
Գյուղի վերնամասի վերջին տունը Զադոյաններինն է: Սողանքային ժայռի տակ վթարայնության 3-րդ կարգ ունեցող տանը Նելլի եւ Էդվարդ Զադոյանները 13 երեխա են մեծացնում, 11-ը` անչափահաս: Այժմ սպասում են 14-րդ երեխայի լույս աշխարհ գալուն: Նելլիի աչքերը խոնավանում են, երբ հիշում է ժայռից գլորվող հսկա բեկորի մասին, որը հրաշքով կանգ է առել տան մոտ, այլապես փրկվելն անհնար կլիներ:
Նրա ամուսինը՝ Էդվարդ Զադոյանն ասում է, որ իրենք չեն կարող տեղափոխվել այդ տնից, որովհետեւ իրենց չեն փոխհատուցել եւ մոտ ապագայում չեն էլ տարհանի, քանզի գյուղում ավելի վատթար պայմաններում ապրողներ կան:
Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տարերային աղետների բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արթուր Մուրադյանն ասում է, որ գումար ստացած ընտանիքները նախկինում ոչ մի պարտավորություն չեն կրել, եւ գումարը հաճախ նպատակային չեն օգտագործել, այդ պատճառով գյուղում դեռ շարունակում են ապրել գումար ստացող բնակիչներ: Դրանից հետո գումարը տրամադրվում է երկու փուլով` 40%-ը ստանում են եւ ազատում տարածքը, իսկ հետո, երբ վթարային տունը քանդվում է, փոխհատուցման մնացած 60%-ն է տրամադրվում:
Այսօր Հայաստանում կա ավելի քան 3 հազար տարբեր չափերի սողանքային օջախ: Բացի Ողջաբերդից, ամենաակտիվներից են Հաղարծինը, Կապանը, Դիլիջանը, Գոշը, Գնիշիկը, Օձունը եւ այլ վայրեր: 233 բնակավայր Հայաստանում սողանքավտանգ տեղամասերում է, որից 123-ը առավել վտանգավոր է: Սողանքներն առավելապես տարածված են Դեբետ, Հրազդան, Որոտան, Ողջի, Աղստեւ, Ազատ եւ Արփա գետերի ջրավազաններում:
Վարչապետի հանձնարարականով խնդիրը բարձրացվել է, եւ քաղաքաշինության նախարարությունում նոր աշխատանքային խումբ է ձեւավորվելու` ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով: Խմբում ընդգրկվելու է նաեւ Արթուր Մուրադյանը:
133 բնակավայրում առաջնահերթ կանխարգելիչ միջոցառումներ է անհրաժեշտ իրականացնել: Արթուր Մուրադյանն ասում է, որ մինչ այժմ սողանքի դեմ պայքարի շրջանակներում ծախսվող գումարներն ուղղված են եղել խիստ վթարային տներից բնակիչների վերաբնակեցմանը, կացարանով ապահովմանը: Կանխարգելիչ միջոցառումների համար 2011-12թթ.-ին միջոցներ չեն հատկացվել:
Սակայն սողանքային գոտիներում տեղի ունեցող երկրաբանական փոփոխություններն ավելի են բարդացնում իրադրությունը:
«Այստեղ իրավիճակը ամեն ամիս է փոխվում: Ուսումնասիրություն անցկացնելուց հետո գումար է պետք, որպեսզի հանձնաժողովի եզրակացությունն իրագործելի լինի: Եթե մի քանի ամիս էլ անցնի, իրավիճակը փոխվելու է»,- ասում է Ա. Մուրադյանը:
Ինչ վերաբերում է Ողջաբերդին, ապա տեղացիներից մեկի՝ Ռաֆիկ Ռաֆայելյանի խոսքերով, վտանգված է ոչ միայն գյուղի ապագան, այլ նաեւ անցյալը: Նա պատմում է, թե ինչպես է տեղափոխել իր ծնողների ոսկորները նախկին շիրիմից, որովհետեւ սողանքների հետեւանքով գերեզմանոցը հիմնահատակ փլուզվել է, շիրիմներն անցել են հողի տակ: Ով հասցրել կամ կարողացել է, տեղափոխել է հարազատների ոսկորները նոր գերեզմանոց, որը նույպես սողանքային է:
Լուսանկարում` Զադոյանների ընտանիքը
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» (# 655) պարբերականից:

Armenian Villages on Shaky Ground
Voghjaberd is a village without much of a future. Sitting on an area subject to frequent land slippage, and at risk from rocks tumbling down from higher ground, the houses here seem destined to collapse sooner or later.
It is just a matter of time.
Home to just over 1,000 people, this village in Armenia’s central Kotayk region is among 230 settlements across the country that are located in zones prone to landslides. Voghjaberd is not particularly remote – it lies just 20 kilometres from the capital Yerevan.
All the houses in Voghjaberd are now so damaged by the ground moving underneath them that great cracks have appeared in the walls as they gradually cave in.
The slippage of land occurs at a snail’s pace, but it can be accelerated by earthquakes in this seismically active region, by the heavy rains of autumn and spring, and also by human intervention.
In Voghjaberd, the subsoil became unstable in the 1970s, coinciding with a well-intentioned project to bring water from the river Azat to supply the village.
By the late 1980s, the slippage was more pronounced, and in the early 1990s the village was listed as a landslip zone.
Hayk Baghdasaryan, a senior researcher at Armenia’s Institute of Geological Sciences who took part in a major survey conducted in 2005-06, told IWPR that Voghjaberd sat on a particularly large risk area consisting of 500 hectares of clay soil that was constantly on the move.
“Large rocks and blocks of stone have descended into the built-up area here, most probably as a result of an earthquake,” he said. “The facts show that these houses are in danger. If there’s another earthquake, the rocks could fall onto the houses.”
Voghjaberd’s community centre and kindergarten have already fallen down, and the three village schools are in such poor shape that they were abandoned eight years ago. The 82 schoolchildren in the village attend lessons in trailers instead.
After Harut Margaryan’s house collapsed, his family found themselves on the street. The village authorities offered a temporary solution by housing them in the first-aid clinic, which was in turn relocated to a trailer.
The accountant in Voghjaberd’s local government office, Haykanush Babayan, told IWPR that less than a third of the farmland around the village was still in use. The wheat fields lie fallow, and villagers live off the produce they can grow on their individual land plots. They can mow hay in the fields, but only by hand as it is forbidden to use farm machinery.
The main arterial road from Yerevan to Garni is also affected, and needs constant repairs to keep it in use.
“The highway was completely repaired a week ago, but it’s starting to disintegrate along the same section,” Babayan said. “Our village has no future.”
The authorities appear to agree. There are no long-term development projects for the village. Residents have been exempted from paying land tax, though this starves local government of funds – its income is just over 22,000 US dollars a year, just about enough to pay staff wages and help a few of the poorest families.
“It is difficult to cope with landslides,” local resident Rafik Rafaelyan said. “The experts say there’s no point fighting landslip areas as large as Voghjaberd, firstly because that would eat up large amount of money, materials and human resources with no tangible results. And secondly, the possibility that the landslip would start up again in the could never be ruled out. It is better to resettle the residents little by little, and that’s what is being done,”
Village government chief Norayr Melkonyan said 140 families in Voghjaberd had already received state compensation packages to help them make the move.
Initially, those who owned their own homes were given a one-off payment of ten million drams – around 25,000 dollars – depending on the size of their properties. Other residents were given documentation allowing them to claim new housing, and four families have so far moved into new apartments elsewhere.
The resettlement and compensation process has been hampered by funding shortages. Village residents and officials have repeatedly asked central government for more assistance, only to be told that whenever funds become available, households will assessed for the risk they are at, and will then receive compensation packages according to a prioritised list.
Village head Melkonyan said about 100 houses in Voghjaberd were inhabited by young couples, but they would not be eligible for compensation as they were officially listed as living with their parents.
The selective compensation rules led to situations like that of the Avagyan family, where one married son moved away to live on a land plot bought with compensation worth 10,000 dollars. The other stayed behind in the old house, where he now lived with his family and 72-year-old mother.
Edward and Nelly Zadoyan are awaiting the birth of their 14th child in a house they fear is in great danger because it sits on the edge of the village, close to the hillside. Nelly Zadoyan recalled a massive rock which broke off from the hillside and missed their home by a miracle.
Nevertheless, Edward Zadoyan said the family was unable to move as they were not scheduled for resettlement in the near future, and there were other homes deemed to be at even greater risk.
Artur Muradyan, head of the Emergency Ministry’s department for natural disasters, explained that compensation package was paid out in two stages – 40 per cent when a family moved out of a condemned building, and the remaining 60 per cent when it was actually demolished. The idea was to stop people taking the money and going back to live in their dangerous homes.
However, Muradyan said, even this precaution was not always effective – many families had taken the first part of the money and continued to live in Voghjaberd.
Muradyan sits on a special commission set up by Armenia’s urban development ministry to look into how to deal with similar communities across the country. Although 133 settlements have been listed as requiring preventive earthworks, no funds for this were allocated in the government budgets for this year and last. Instead, the policy continues to be to move people out of high-risk buildings.
Shifts in geological structure make it especially hard to plan ahead.
“The situation changes month by month. Once the research has been carried out, money will need to be found to act on the commission’s findings,” Muradyan said. “In a few months’ time, the situation won’t be the same as it is now.”
As for Voghjaberd, villager Rafaelyan said its past was endangered as well as its future.
The local cemetery is subsiding, and he has been forced to remove his parents’ remains to another location. Some people have moved relatives’ remains to a newer cemetery, but that too lies within the landslip zone.