«Հերոս» Սաֆարովը մահվան գնացող ահաբեկչի դեմք ուներ. ստի հայտնաբերման մասնագետ
Ունքերի խոժոռված վիճակ, ստորին կոպերի, բերանի լարվածություն և մի շարք այլ տարբերանշաններ, որոնք նկատվել են Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանող Ռամիլ Սաֆարովի դեմքին, ամենևին էլ նրա «հերոսական» կերպարը չեն հաստատում, այլ մատնում են մահից վախեցող ահաբեկչին: Ստի հետազոտման միջազգային ակադեմիայի հայաստանյան ներկայացուցիչ Սպարտակ Պետրոսյանը մասնագիտական հայացք է նետել ադրբեջանցի «հերոս»-մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի դեմքին:
Ըստ Ս.Պետրոսյանի` անհամապատասխանություն կա ադրբեջանցիների ներկայացրած իրականության և Սաֆարովի հոգում կատարվող երևույթների միջև: Ցանկացած ասպարեզում հերոսացած մարդու դեմքին լինում են հրճվանք, ուրախություն և հպարտություն. Սաֆարովի դեմքին անկեղծ ուրախության զգացողություն եղել է միայն իր երեխային գրկելիս:
Մասնագետը Սաֆարովի դեմքին չի նկատել նաև մեղքի զգացողության արտահայտություն, այլ միայն անհանգստություն և վախ: Հետազոտությունն անցկացվել էարդարացված ոճրագործի ազատության առաջին ժամերին կատարված լուսանկարների ու նրա մասնակցությամբ տեսանյութերի հիման վրա, երբ նա դեռ սթրեսի մեջ էր, և օրգանիզմի ինքնավերահսկումն այդ ժամանակ թուլացած էր:
Հետաքրքրական է, որ 8 տարվա վաղեմության նկարներում, երբ դեռ Սաֆարովի դատավարությունն ընթացքի մեջ էր, նրա դեմքի արտահայտությունն ավելի ինքնավստահ էր, իսկ այժմ, երբ նա ազատության մեջ է, ավելին, հերոսացվում է պետական մակարդակով, այդ ինքնավստահությունից նշույլ անգամ չի մնացել, նրա սպասումներն ապագայից ամենևին էլ լավ չեն:
Օգտագործելով հոգետեխնոլոգիաներ և վերլուծելով ոչ խոսքային արտահայտությունները` միմիկա, ժեստեր, պրոֆայլերը ստի հայտնաբերման մասնագետը պարզել է նաև, որ Սաֆարովն իր խառնվածքով պատկանում է հեշտ մանիպուլացվող և ներշնչանքի ենթարկվող մարդկանց դասին, հետևաբար չի բացառվում, որ նրա գործողությունները եղել են ուղղորդված:

У “героя“ Сафарова было выражение лица идущего на смерть террориста – профайлер
Угрюмо насупленные брови, напряженность в нижних веках и вокруг рта и ряд других отличительных признаков, которые были замечены на лице Рамиля Сафарова, убившего в Будапеште армянского офицера Гургена Маркаряна, не подтверждают его “героический” облик, а выдают боящегося смерти террориста. Специалист по выявлению лжи, или профайлер, армянский представитель Международной Академии исследования лжи Спартак Петросян бросил профессиональный взгляд на лицо азербайджанского “героя”-убийцы Рамиля Сафарова.
По словам Петросяна, между теми реалиями, которые представляют азербайджанцы, и тем, что происходит в душе Сафарова, существует несоответствие. Лицо человека, ставшего героем в любой сфере, выражает восторг, радость и гордость. На лице Сафарова выражение искренней радости было лишь в тот момент, когда он обнял своего ребенка.
Эксперт также не заметил на лице Сафарова выражение чувства вины, а только беспокойство и страх. Изучение было проведено на основе фотографий и видеоматериалов, запечатлевших первые часы пребывания на свободе оправданного преступника, когда он еще находился в стрессе, а самоконтроль организма был слабым.
Примечательно, что на фотографиях 8-летней давности, когда Сафаров участвовал в судебном процессе, выражение его лица было более самоуверенным. А сейчас, когда он уже на свободе, более того, героизируется на государственном уровне, от былой самоуверенности не осталось и следа. У Сафарова совсем не радужные ожидания от будущего.
Использовав психотехнологии и проанализировав невербальные проявления – мимику и жесты, профайлер пришел к выводу, что Сафаров по своей натуре принадлежит к типу людей, легко поддающихся манипуляциям и внушению, а значит не исключено, что его действиями управляли.