Ռամիլ Սաֆարովը, Թուրքիան, հունգարա-ադրբեջանական գործարքը եւ պատերազմի թուրք- ադրբեջանական արկածախնդրությունը - 1
«Թանկարժեք» տղա՞ն
2004թ. փետրվարի 19-ի լույս գիշերը Բուդապեշտում քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնի 16 հարվածով սպանած, երկրորդ հային` Հայկ Մակուչյանին սպանել չկարողացած ու 2006թ. ապրիլի 13-ին հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու բազմաթիվ ջանքերի շղթայում թուրք-ադրբեջանական համատեղ հետեւողականությունը, թուրքական հետքը, որ էպիզոդիկ տեսանելի է եղել այս տարիների ընթացքում, ստիպում են նոր հայացք նետել 8 տարի առաջ կատարված սպանությանը, հայատյաց մարդասպանի կերպարին ու արտահանձնման առեղծվածային գործընթացին:
Անշուշտ, Սաֆարովին արտահանձնելուց հետո ակնհայտ տեսանելի հետեւանքներից է այն, որ մարդկային այդ թափթփուկի արարքը Ադրբեջանում հերոսացվում է հասարակության ռազմատենչ ոգին բարձրացնելու նպատակով, որ մարդասպանն ու իշխող կուսակցությունը ձեռք-ձեռքի տված «Ադրբեջանի շահերին ու քաղաքացուն ծառայող ամենակարող ու ամենահաս նախագահի» կերպար են ստեղծում Իլհամ Ալիեւի համար, ով «նվիրված ու տեր է կանգնում» ոչ միայն հերոսներին, այլեւ ամենավերջին քաղաքացուն` ուր էլ որ նա լինի, իբրեւ թե «լուծում է» անհնարին թվացող խնդիրներ, որ Սաֆարովին ազատելը Ղարաբաղը ետ վերադարձնելու նախերգանքն է, եւ այլ էժանագին ներքաղաքական դիվիդենտներ:
Սակայն, երբ Ադրբեջանի համար այս «նվաճումների» կողքին ենք դնում այն, որ Իլհամ Ալիեւն ու նրա երկիրը դրա դիմաց վճարում են միջազգային ասպարեզում սեփական անձի ու պետության հեղինակության սասանմամբ, ու դրան ավելացնում ենք Սաֆարովին արտահանձնելու դիմաց Հունգարիային նախապես խոստացած (բայց կարծես թե արդեն դրժած) 2-3 միլիարդ եվրոն, ապա այսպիսի վճարն Ադրբեջանի համար անհամաչափ բարձր է, իսկ գործարքում թուրքական համառ միջնորդությունն ու գործակցությունը` առաջին հայացքից անբացատրելի...
Ո՞վ է իրականում Ռամիլ Սաֆարովը, եւ ի՞նչ նշանակություն ունի նրա գործոնը, ում արտահանձնելն ու ազատություն շնորհելը պետք է այդչափ կարեւոր ու թանկ լինեին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար` թքած ունենալով երկրի ու հասարակության հեղինակության, 2-3 միլիարդ եվրոյի վրա: Ի վերջո, եթե 2004-2006թթ. Հունգարիան ու ողջ Եվրոպան էին ցնցված 1 ադրբեջանցի մարդասպանի կատարած ոճրի դաժանությունից, այժմ աշխարհն է ցնցված հայ սպայի հեղված արյան վրա արդեն 1 շաբաթից ավել նողկալի խրախճանք անող, մարդասպանին պարգեւատրող ու հերոսացնող ադրբեջանական հասարակությունից: Դրան գումարած այն, որ բոլոր միջազգային կազմակերպություններն ու աշխարհի ուժային կենտրոնները դատապարտել են Ադրբեջանի ղեկավարության արարքը: Մի՞թե Սաֆարովին ազատ արձակելն այդքան թանկ արժեր... Իսկ եթե նրանք անգամ պատրաստ էին այդքան բարձր գին վճարել, ապա ո՞րն է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի` դրանից ավելի թանկ, բայցեւ չերեւացող նպատակը…
Ո՞վ է Սաֆարովը.
ա) Ադրբեջանի համար «հերոսի» մատերիա՞լ, այն էլ` անորակ, ինտելեկտուալ ցածր մակարդակով ու այնպիսի արարքով, որը չի տեղավորվում առողջ բանականության, սպայական պատվի ու արժանապատվության շրջանակներում, եւ այդ մասին եթե ոչ այսօր, ապա վաղը ադրբեջանական հասարակությունն ավելի շատ է խոսելու,
բ) քիլլե՞ր, ով 2004թ. գործել է «պետպատվերի» շրջանակներում եւ սպանությունը կատարել է հանձնարարությամբ, ում բանտում մնալը, այն էլ` օտար երկրում, ոչ մի երաշխիք չէր կարող լինել նրա իմացածը` հանցագործության իրական պատմությունը, երբեւէ ջրի երես չհանելու համար, ինչի համար էլ դողում են պատվիրատուները,
գ) անգնահատելի գործակալ ու կապավո՞ր երկու եղբայր երկրների համար ու նրանց միջեւ, ում ադրբեջանական վրիժառությունը հագեցած է թուրքական հակահայկական ատելությամբ` նրան դարձնելով իդեալական գործիք երբեւէ կրկին «սխրանքի» դրդելու համար, թե՞
դ) Ադրբեջանում Ալիեւի նախագահական «վերընտրությունը հանդիսավոր ճոխացնելու», իսկ Թուրքիայի համար հայ-ադրբեջանական լարվածությունը շիկացնելու ու կրակից շագանակներ հանելու գործիք…
Ո՞վ է Ռամիլ Սաֆարովը. Թուրքիան Ռամիլ Սաֆարովի կյանքում
Ի մի բերենք թե՛ Բուդապեշտում քննված քրեական գործում, թե՛ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում առկա տեղեկատվությունը Ռամիլ Սաֆարովի ու նրա կենսագրության մասին: Ռամիլ Սաֆարովը ծնվել է 1977թ. օգոստոսի 25-ին Ջաբրայիլի շրջանում: Ավարտել է յոթամյա դպրոցը եւ ռազմական կրթություն ստանալու նպատակով տեղափոխվել Բաքու: 1991թ. ընդունվել է Ջամշիդ Նախիչեւանսկու անվան ռազմական լիցեյ: 1992թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հրամանով, իբրեւ «հաջողակ սպա», գործուղվել է Թուրքիայի Իզմիր քաղաք՝ ուսումը շարունակելու: Այնտեղի «Մալթեփե» ռազմական լիցեյում (այն միջին մասնագիտական հաստատություն է` 1 տարի լեզվի ուսուցմամբ, 3 տարի հիմնական կրթությամբ) ուսումը ավարտելուց հետո 1996թ. ընդունվել է Անկարայի բարձրագույն ռազմական դպրոց (գիմնազիա ցամաքային զորքերի համար, 1 տարի լեզվի ուսուցմամբ եւ 4 տարի հիմնական կրթությամբ. Սաֆարովին այդտեղ այլեւս լեզվի ուսուցման 1 տարին պետք չէր): Այն 2000թ. ավարտելուց հետո Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան: Ուսումնական պրակտիկան անցել է Թուրքիայի կողմից օկուպացված Հյուսիսային Կիպրոսում: Այնուհետեւ Բաքվի բարձրագույն ռազմական դպրոցում նա նշանակվել է դասակի հրամանատար: Իսկ 2001թ. մայիսից մինչեւ 2002թ. մարտը Ադրբեջանի ՊՆ նշանակմամբ եղել է Գեդաբեգի շրջանի զինվորական ստորաբաժանումներից մեկի հրամանատար: 2002-ի մարտին գործուղվել է հրամանատարների բարձրագույն ռազմական դպրոց, որտեղ էլ ստացել է ավագ լեյտենատի կոչում: 2003-2004թթ. հունվարին նշանակվել է 150 զինվորից բաղկացած դասակի հրամանատար, որտեղ, իր խոսքերով, զինվորներին կարգապահություն է սովորեցրել (երկրորդ հարցաքննության արձանագրությունից): 2004թ. հունվարին Ադրբեջանի ՊՆ-ն նրան ուղարկել է Հեյդալ Ալիեւի անվան բարձրագույն ռազմական դպրոց: Նույն ամսին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում ադրբեջանցի մեկ այլ սպայի` Անար Ալիեւի հետ մեկնել է Բուդապեշտ անգլերեն լեզվի դասընթացների, որտեղ էլ գրեթե մեկ ամիս անց՝ փետրվարին, սպանել է Գուրգեն Մարգարյանին:
Հատկանշական է, որ Ռամիլ Սաֆարովը 1992թ. սեպտեմբերից մինչեւ 2000թ.` 15 տարեկանից մինչեւ 23 տարեկանը, սովորել է Թուրքիայի տարբեր ռազմական հաստատություններում ու պրակտիկա անցել այդ երկրում: Չափազանց շատ բանի մասին է վկայում ոչ միայն այն, որ նա 8 տարի անց է կացրել այդ երկրում, այլեւ որ դեռահասության ու պատանեկության շրջանում աշխարհայացքի ձեւավորման, իբրեւ անհատ կայանալու ու սոցիալիզացիայի համար չափազանց էական տարիքային այդ միջակայքում նա եղել է թուրքական պետության ու նրա ռազմական, քարոզչական դիսցիպլինների ազդեցության ներքո: Մազաչափ անգամ չի կարելի կասկածել, որ այդպիսի երկարատեւ ժամանակահատվածում ու մատղաշ տարիքում նա հայտնված չլինի Թուրքիայի հետախուզության կամ հակահետախուզության տեսադաշտում: Ավելին` մեծ վստահությամբ կարելի է պնդել, որ նա հավաքագրվել է այդ երկրի հատուկ ծառայությունների կողմից:
Ռամիլին հավաքագրման կատարյալ օբյեկտ էին դարձնում նաեւ նրա անձնային-հոգեբանական բնութագրերը, որոնք բացահայտել են Հունգարիայում սպանության գործի նախաքննության ու դատաքննության ընթացքում անցկացված փորձաքննությունների արդյունքները: Այսպես՝ երկրորդ բժշկական փորձաքննությունը նրա հոգեբանական տիպի առնչությամբ պարզել է հետեւյալը. «Էպիլեպտոր անձի բնույթ, հակասոցիալական է, կառավարելի, ապրում է իր օրենքներով, հեշտորեն ենթարկվում է այլոց ազդեցությանը: Իր արարքը, ինչպես նաեւ` կատարվածի վերաբերյալ ռասիստական հայացքը համարում է օրինաչափ…», «ցանկություն է առաջանում իր վրա հրավիրել ուշադրությունը` իբրեւ ազգային հերոս»: Ռամիլ Սաֆարովի հոգեբանական տիպով զինվորականին զինված ուժերում ներգրավելու կապակցությամբ իր զարմանքն է հայտնել անգամ դատահոգեբանական փորձագետը, ով իր եզրակացության մեջ գրել է. «Բնական է, որ նրան պետք է զննեին, երբ Ադրբեջանի բանակի շարքերն էին ընդունում եւ երբ ուղարկում էին սովորելու»: Միգուցե Ադրբեջանի նման պետությունում նման հաստատություններ ընդունելուց առաջ կարող էին դիմորդի հոգեբանական թեսթավորում չանցկացնել (ինչը կասկածելի է): Սակայն ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայում, որի ռազմական հաստատություններն այս կամ այն չափով համապատասխանում են Դաշինքի քոլեջների ստանդարտներին, բացառված է, որ որեւէ եղանակով չիմանային Ռամիլ Սաֆարովի հոգեբանական կերպարը:
Եթե 2004թ. փորձագիտական եզրակացությունը 27 տարեկան Ռամիլ Սաֆարովի հոգեբանական տիպի համար բնորոշ է համարում արտաքին մանիպուլյացիաների ու ազդակների միջոցով նրա վարքագծի վրա ներազդելը, ապա պատկերացնել կարելի է, թե որչափ կառավարելի ու այլոց ազդեցության տակ ընկնող է եղել նա 15-ամյա հասակում` Թուրքիայում ուսանելիս: Իսկ թե այնտեղ ի՞նչ են սովորեցրել Ռամիլ Սաֆարովին, կարելի է դատել նրա առաջին ցուցմունքներից, որոնք Հայկ Դեմոյանը դիպուկ բնութագրել է իբրեւ «անթույլատրելի անկեղծացում ուսուցման «ենիչերիական» շրջանի մասին». «Տարբեր գործիքներով մարդկանց սպանելը ինձ սովորեցրել են Թուրքիայում… Տեսական պարապմունքներից հետո մենք 45-օրյա հատուկ պատրաստության տեսքով պրակտիկա ենք անցել Կիպրոսում (Թուրքական օկուպացիայի ներքո գտնվող հատվածում)»: Վստահաբար կարելի է նաեւ ընդունել, որ Թուրքիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի «ձեռնարկներն ու դասընթացները» կառուցված են եղել քրդական ու հայկական «ահաբեկչությունների» (Սողոմոն Թեհլերյանի, ԱՍԱԼԱ-ի օրինակներով) սպառնալիքների վրա:
Դեռահասության ու պատանեկության շրջանում Ռամիլ Սաֆարովին միայն «սպանելու թուրքական արվեստը» չէ (բնորոշումը Հայկ Դեմոյանինն է), որ ուսուցանել են Թուրքիայում: Հայատյացության հողի վրա սպանություն կատարելու սերմը նրա մեջ այնպես էր «կուլտիվացվել», որ հայի արյուն հեղելը հնարավոր էր լինելու թե «ինքնաբուխ», թե պատվիրված եղանակով` հաշվի առնելով մարդասպանի հակասոցիալականությունը, ներազդելիությունն ու կառավարելիությունը:
Այս համատեքստում չեն կարող չծագել այնպիսի առանցքային հարցադրումներ, ինչպիսիք են. արդյո՞ք ինքնաբուխ էր Բուդապեշտում երկու հայ սպաների` Գուրգեն Մարգարյանի ու Հայկ Մակուչյանի սպանության ծրագրավորումը, թե՞ պատվիրված: Իսկ եթե սպանությունը պատվիրված էր, ապա ո՞վ էր դրա պատվիրատուն` Ադրբեջա՞նը, թե՞ նրա հետ միասին նաեւ Թուրքիան, ում հոգեզավակն էր Ռամիլ Սաֆարովը: Երկրորդ հարցադրումն առավել լեգիտիմ ու կարեւոր է դառնում այնպիսի ակնհայտ փաստերի պատճառով, երբ ժամանակին թուրք-ադրբեջանական տանդեմը նախ փորձեց ամեն գնով դատավարությունն Ադրբեջան տեղափոխել, ապա ձախողվելուց հետո միահամուռ ուժերով ձեռնամուխ եղավ դատավարության ընթացքում մարդասպանին արդարացնելու, գործի այլ հանգամանքներ կոծկելու, դատավորին ու դատախազին կաշառելու փորձերին եւ, վերջապես, 2012թ. հաջողեց ցմահ ազատազրկման դատապարտված ոճրագործին Ադրբեջան փախցնել, այն էլ` անհամաչափ թանկ գնով:
Հետեւաբար, տարիների խորքից նորովի հայացքը 2004թ. փետրվարյան Բուդապեշտին կարող է կարեւոր բացահայտումներ ու ուղղություններ տալ…

Рамиль Сафарова, Турция, венгеро-азербайджанская сделка и турецко-азербайджанская авантюра - 1
Последовательное проявление Турцией и Азербайджаном многочисленных усилий с целью экстрадиции в Азербайджан Рамиля Сафарова, который в ночь на 19 февраля 2004 г. в Будапеште 16-ю ударами топорами зарубил спящего армянского офицера Гургена Маркаряна, не сумел убить второго офицера-армянина Айка Мукучяна и 13 апреля 2006 г. был приговорен венгерским судом к пожизненному заключению, а также турецкий след, который эпизодически проявлялся на протяжении всех этих лет, заставляют нас бросить новый взгляд на совершенное 8 лет назад убийство, облик убийцы-армяноненавистника и загадочный процесс его экстрадиции.
Очевидными последствиями экстрадиции Сафарова, несомненно, являются следующие: в Азербайджане поступок этого человеческого отброса героизируется с целью повышения боевого духа общества, убийца и правящая партия совместно создают для Ильхама Алиева образ “служащего интересам и гражданам Азербайджана всесильного и заботливого президента”, который встает на защиту не только героев, но и самых последних граждан, где бы они ни находились, освобождение Сафарова – это прелюдия к возвращению Карабаха и другие дешевые внутриполитические дивиденды.
Но когда рядом со всеми этими “достижениями” Азербайджана ставишь то обстоятельство, что Ильхам Алиев и его страна расплачиваются за это расшатыванием на международной арене собственного авторитета и авторитета страны, и прибавляешь к этому обещанные Венгрии за экстрадицию Сафарова 2-3 млрд евро (это обещание как будто уже нарушено), становится очевидно, что для Азербайджана такая плата чересчур высока, а упорное посредничество и участие в сделке турецкой стороны на первый взгляд кажутся необъяснимыми...
Кто на самом деле Рамиль Сафаров и какое значение имеет его фактор, если его экстрадиция и помилование представляют такую важность и ценность для Азербайджана и Турции, что им наплевать на авторитет страны и общества и 2-3 млрд евро? В конце концов, если в 2004-2006 гг. Венгрия и вся Европа были потрясены жестокостью преступления, совершенного убийцей- азербайджанцем, то сейчас мир потрясен тем, что азербайджанское общество уже больше недели организует омерзительные торжества по случаю освобождения убийцы, пролившего кровь армянского офицера, и героизирует его. Прибавьте к этому, что все международные организации и силовые центры осудили поступок руководства Азербайджана. Неужели освобождение Рамиля Сафарова стоило так дорого...? В чем состоит столь ценная, но невидимая цель Турции и Азербайджана, если они были готовы заплатить за нее такую высокую цену...?
Кто такой Сафаров?
А) Материал для создания “героя” Азербайджана, причем некачественный, с низким интеллектуальным уровнем, совершившего поступок, который не укладывается в здравый смысл, в рамки чести и достоинства офицера, о чем если не сегодня, то завтра азербайджанское обществе будет говорить гораздо больше?
Б) Киллер, который в 2004 году действовал в рамках “госзаказа”, совершил заказное убийство и пребывание которого в тюрьме, да еще в чужой стране, не давало никаких гарантий, что информация, которой он располагает, то есть реальная история преступления, когда-нибудь не всплывет наружу, что заставляет заказчиков дрожать от страха?
В) Неоценимый агент и связной для двух братских стран, азербайджанское чувство мести которого преисполнено турецкой ненавистью к армянам, что сделало из него идеальный инструмент для того, чтобы когда-нибудь подтолкнуть его на новый “подвиг”, или
Г) Инструмент для придания “торжественной пышности” переизбранию Алиева президентом Азербайджана, а для Турции – инструмент усиления армяно-азербайджанской напряженности и вытаскивания каштанов из огня...?
Кто такой Рамиль Сафаров? Турция в жизни Рамиля Сафарова
Обобщим информацию о Рамиле Сафарове и его биографию, которые были представлены как в расследумом в Будапеште уголовном деле, так и в СМИ. Рамиль Сафаров родился 25 августа 1977 г. в Джабраилском районе. Окончив семилетку, он с целью получения военного образования переехал в Баку. В 1991 г. Сафаров поступил в военный лицей им. Джамшида Нахичеванского. В сентябре 1992 г. по приказу министерства обороны Азербайджана в качестве “успешного офицера” был командирован в турецкий город Измир для продолжения учебы. Завершив учебу в военном лицее “Мальтепе” (это среднее специальное заведение), Сафаров в 1996 г. поступил в Высшую военную школу Анкары (гимназия для сухопутных войск с 4-летним обучением). По окончании этого заведения в 2000 г. Сафаров вернулся в Азербайджан. Учебную практику проходил на оккупированном Турцией Северном Кипре. После этого он был назначен командиром роты в Бакинской высшей военной школе, а с мая 2001-го по март 2002-го по назначению министерства обороны Азербайджана стал командиром одной воинских подразделений Гедабегского района. В марте 2002 г. Сафаров был командирован в Высшую военную школу командиров, где получил звание старшего лейтенанта. В январе 2004 г. он был назначен командиром роты из 150 солдат, где, по его словам, учил солдат дисциплине (из протокола третьего допроса). В январе 2004 г. МО Азербайджана направило его в Высшую военную школу им. Гейдара Алиева. В том же месяце в рамках программы “Партнерство во имя мира” НАТО он вместе с другим азербайджанским офицером, Анаром Алиевым, отправился в Будапешт для прохождения курсов английского языка, где спустя месяц, в феврале, убил Гургена Маркаряна.
Примечательно, что с сентября 1992 г. по 2000 г., то есть с 15-летнего возраста до 23 лет, Рамиль Сафаров учился в различных военных заведениях Турции и в этой же стране проходил практику. То, что он провел в этой стране 8 лет, свидетельствует об очень многом. В частности, в этом важном для формирования мировоззрения, становления и социализации личности подростковом и юношеском возрасте он находился под влиянием турецкого государства и его военных пропагандистских дисциплин. Нельзя ни секунды сомневаться в том, что за столь долгий период и в столь юном возрасте он не мог не попасть в поле зрения турецкой разведки или контрразведки. Более того, с большой долей уверенности можно утверждать, что Сафаров был завербован спецслужбами этой страны.
Идеальным объектом для вербовки делали Рамиля и его личностные и психологические характеристики, которые выявили результаты экспертиз, проведенных в Венгрии в ходе предварительного следствия и судебного процесса. Итак, вторая медицинская экспертиза психологического типа Сафарова выявила следующее: “характер эпилепторной личности, антисоциален, управляем, живет по своим законам, легко подчиняется чужому влиянию. Свой поступок, а также расистский взгляд на случившееся считает закономерным...”, “возникает желание обратить на себя внимание в качестве национального героя”.
Свое удивление по поводу привличения в вооруженные силы военнослужащего с психологическим типом Рамиля Сафарова выразил даже судмедэксперт, который в своем заключении написал: “Принимая его в ряды азербайджанской армии и отправляя учиться, его, разумеется, должны были обследовать”. Возможно, что в таком государстве, как Азербайджан, психологическое тестирование абитуриента перед приемом в подобные учебные заведения не проводят (что сомнительно). Однако исключено, чтобы в являющейся членом НАТО Турции, военные заведения которой в той или иной степени соответствуют стандартам колледжей альянса, каким-либо образом не выявили психологический облик Рамиля Сафарова.
Если в экспертном заключении 2004 г. воздействие на его поведение посредством внешних манипуляций и импульсов считается характерным для психологического типа 27-летнего Рамиля Сафарова, то можно представить, насколько управляемым и подпадающим под чужое влияние он был в 15-летнем возрасте, когда учился в Турции. О том, чему там учили Рамиля Сафарова, можно судить по его первым показаниям, которые Айк Демоян метко охарактеризовал как “недопустимую искренность о “янычарском” периоде обучения”: “Убивать людей с помощью различных инструментов меня научили в Турции... После теоретических предметов мы проходили специальную 45-дневную практику на Кипре (на территории, находящейся под турецкой оккупацией). Можно с уверенностью сказать, что в Турции “пособия и курсы” борьбы с терроризмом были построены на угрозе курдских и армянских “терактов” (на примерах Согомона Тейлеряна и АСАЛА).
В подростковом и юношеском возрасте Сафаров учился в Турции не только “турецкому искусству убивать” (определение Айка Демояна). Убийство на почве армяноненавистничества было “культивировано” в нем до такой степени, что пролить кровь армянина он мог как “стихийно”, так и по заказу, учитывая антисоциальность убийцы, его внушаемость и управляемость.
В этом контексте не могут не возникнуть два ключевых вопроса. Планирование убийства в Будапеште армянских офицеров Гургена Маркаряна и Айка Мукучяна носило стихийный или заказной характер? Если убийство было заказным, то кто был его заказчиком – Азербайджан или вместе с ним также Турция, духовным сыном которой был Рамиль Сафаров? Второй вопрос приобретает большую легитимность и важность с учетом следующих очевидных фактов: в свое время турецко-азербайджанский тандем сперва попытался любой ценой перенести судебный процесс в Азербайджан, а потерпев неудачу, предпринял попытки оправдать убийцу в ходе судебного процесса, сокрыть другие обстоятельства дела, подкупить судью и прокурора и, наконец, в 2012 г. сумел перевезти приговоренного к пожизненному заключению убийцу в Азербайджан, причем за несоразмерно большую цену.
Итак, по прошествии стольких лет бросая новый взгляд на Будапешт в феврале 2004 г., можно сделать важные разоблачения и найти новые направления...