«Ժառանգություն». խոսքերին պետք է հետեւեն քայլեր
«Ժառանգություն» կուսակցությունը Հունգարիայի կողմից ցմահ դատապարտյալ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու եւ դրան հետեւած տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների առնչությամբ արձանագրում է.
Մարդասպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին արտահանձնելու արդյունքում Ադրբեջանի նախագահի կողմից կամայականորեն կասեցվել է արդարադատության իրացումը հանցագործի հանդեպ: Իլհամ Ալիեւի քայլը հակաիրավական է էությամբ, սադրանք է տարածաշրջանային կայունության համար եւ ֆանատիզմի ու մարդատյացության դրսեւորում է հայերի նկատմամբ:
Նման հակաիրավականության, սադրանքի եւ այլատյացության օրինակ տվող նախագահի առաջնորդության ներքո գտնվող երկիրը չի կարող ՄԱԿ-ի հռչակած արժեքների կրող համարվել եւ տեղ զբաղեցնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում: «Ժառանգությունը» գտնում է, որ Հայաստանը եւ հատկապես Հունգարիան պետք է ՄԱԿ-ում բարձրացնեն Ադրբեջանին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ից հեռացնելու եւ Ռամիլ Սաֆարովին Հաագայի միջազգային դատարանին հանձնելու պահանջները:
«Ժառանգությունը» գնահատում է միջազգային այն կառույցների, կառավարությունների, գործիչների արձագանքը, որոնք դատապարտել են Ադրբեջանի նախագահի իրավազուրկ կամայականությունը, նաեւ ափսոսանք է հայտնում, որ միջազգային այլ դերակատարներ կողմերին լոկ հանդարտության կոչ են արել` մակերեսային մոտեցում ցուցաբերելով խնդրին: Այդուհանդերձ, երկու պարագայում էլ պատշաճ անդրադարձ չի արվել ադրբեջանական պետության հակաժողովրդավար ու կոռումպացված էության ողջ մերկությամբ դրսեւորվելու փաստին:
Ըստ հունգարական որոշ հրապարակումների՝ Ադրբեջանը 2-3 միլիարդ դոլարի քողարկված կաշառք է առաջարկել Բուդապեշտին Սաֆարովի արտահանձնման դիմաց: Եթե երկրի նախագահը կարող է աղքատության մեջ գտնվող միլիոնավոր քաղաքացիների, ներառյալ փախստականների կարիքներն անտեսելով երեք միլիարդ դոլար մսխել մի մոլագար մտքի իրագործման համար, դա պետության չգոյության ապացույց է:
«Ժառանգությունը» ԵԺԿ իր քույր կուսակցությունների, հատկապես Հունգարիայում իշխող «Ֆիդեշ» կուսակցության եւ ԵՄ անդամ երկրների կառավարությունների ուշադրությունն է հրավիրում այս քողազերծված իրողության վրա եւ կարծում է, որ պետք է քննարկվի Ադրբեջանի հետ ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների առկախման հարցը` մինչեւ այդ երկրում հաստատվի բյուջեի վերահսկելիություն եւ վերջ դրվի իշխանությունների կամայականություններին:
Ցավոք, 1988-ի Սումգայիթի սպանդից ի վեր Ադրբեջանի հակահայկական մոլագարությունը հազվադեպ է այնպիսի միջազգային ուշադրություն գրավել եւ պատկերավոր ինքնադրսեւորումներ ունեցել, ինչպես Ռամիլ Սաֆարովի շուրջ զարգացումները: «Ժառանգությունը» գտնում է, որ ստեղծված իրադրությունը հարթակ է միջազգային հանրությանը, հատկապես քաղաքական-դիվանագիտական շրջանակներ եկած նոր սերնդի առջեւ վերափաստարկելու Արցախյան հիմնահարցի էությունը, ԼՂՀ ներկայացուցիչներին Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող խաղաղ բանակցություններում վերստին ներգրավելու անհրաժեշտությունը եւ ԼՂՀ անկախության ճանաչման հրամայականը:
Միաժամանակ, ծավալվող իրադարձությունների լույսի ներքո «Ժառանգությունը» ճիշտ է համարում, որ ՀՀ Ազգային ժողովը առաջինը քննարկի եւ ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, ինչի համար էլ կուսակցության կողմից ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է դրվել համապատասխան օրինագիծ:

"Heritage": Actions Must Follow the Speeches
In regard to extradition of the life-sentenced murderer Ramil Safarov fromHungary toAzerbaijan and the regional and international developments generated by the move the Heritage Party states:
In result of extraditing the life-sentenced criminal Ramil Safarov fromHungarytoAzerbaijanthe Azerbaijani President got the chance and deliberately ceased the administration of justice towards a notorious criminal. The step taken by Ilham Aliev is unlawful in essence, it’s a provocation threatening to regional stability and is an expression of fanatic enmity and hatred towards Armenians.
The country leaded by a President giving that sample of unlawful, provocative and xenophobic conduct can’t be considered a bearer of values declared by the United Nations and take a seat at UN Security Council. The Heritage Party considers thatArmeniaand especially theHungarymust raise the issues of expelling theAzerbaijanfrom the UN Security Council and transmitting Ramil Safarov tothe Hague International Courtat UN General Assembly.
The Heritage Party values the responses of all international structures, governments and leaders who condemned the illegitimate and willful misconduct of Azerbaijani President. We also regret that some other players at international scene simply called the both parties to pursue quietude - demonstrating a superficial approach to the problem. Still in both cases an insufficient attention was paid to anti-democratic and corrupted essence of Azerbaijani statehood revealed in full nudity.
According to some publications inHungarytheAzerbaijanhad offered 2-3 billion dollars veiled bribe toBudapestfor extraditing Safarov. If a President may dismiss the needs of millions of citizens, including the refugees, and entitle himself to waste three billion dollars to make his crazy longing become true then it’s a thorough proof of absence of state order in the country.
The Heritage Party invites her sister-parties within EPP and especially the governing Fidesh party of Hungary, as well as the Governments of EU countries to attach attention to this unveiled reality and assumes there’s a ground to discuss the suspension of EU Association Agreement negotiations with Azerbaijan, until a control over the budget and an end to the arbitrariness of the leaders will be established in that country.
Regretfully since the 1988 pogroms inSumgaitthe anti-Armenian lunacy inAzerbaijanrarely attracted that much international attention and had that illustrative expression as the developments around the Safarov case did. The Heritage Party considers that the emerged situation is an appropriate ground to introduce the core essence of the Nagorno-Karabakh conflict to the new generation entered to political-diplomatic circles, to reinstate the necessity of engaging the NKR representatives into theMinskgroup peace negotiations and to argue the imperativeness of recognizing the independence of Nagorno Karabakh.
At the same time under the light of the ongoing developments the Heritage party considers rightful for the Armenian Parliament to discuss and recognize the independence of Nagorno-Karabakh first and therefore proposed the relating bill at National Assembly.