Հասարակության ակտիվ մասը հետամուտ է լինելու «Հարսնաքարի» գործի բացահայտմանը և մեղավորների պատժին
«Հարսնաքար» ռեստորոնային համալիրրում ռազմական բժիշկ Վահե Ավետյանի մահացու ծեծից անցել է մոտ երկուսուկես ամիս, բայց մեղավորները դեռ համարժեք պատիժ չեն ստացել: Սակայն հասարակությունը չի լռում: ՀՀ իրավական համակարգի գործառույթները որոշել են ստանձնել հասարակության ակտիվ անդամները, որոնք այսօր հանդես եկան հայտարարություններով:
«Վահե Ավետյան» հասարակական շարժման ղեկավար Գարեգին Չուգասզյանը հայտարարեց, որ նախատեսվում է ստեղծել «Հանրային արդարության տրիբունալ», որի առաջին ֆորումը կլինի երեք օրից: Նրա խոսքով՝ Վահե Ավետյանի սպանությունը և նրա ընկերներին դաժան ծեծելն ընդամենը առաջին հանցագործությունն է, երկրորդ հանցագործությունը, որն ավելի կործանարար է, պետական իրավական համակարգի անգործությունն է, իրական մեղավորներին պատժելու ցանկության բացակայությունը, տուժող կողմի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքը (Վահե Ավետյանի հորը միայն 40 օր անց է պետությունը ճանաչել որպես նրա իրավահաջորդ), դատաքննական փորձաքննության ակնհայտ կեղծ արդյունքները, քննչական մարմինների դիտավորյալ անգործությունը հանցագործության բացահայտմանն գործում, Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի փաստաբանների աշխատանքը խոչընդոտելը:
«Վահե Ավետյան» հասարակական շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Լարիսա Ալավերդյանը կարծում է, որ այս գործով պետությունն իր հիմնական գործառույթը չի կատարում ոչ թե անգրագիտության պատճառով, այլ պարզապես չի ցանկանում: Արդյունքում Հայաստանում չկա վստահություն՝ իրավական համակարգի հանդեպ:
«Պահանջում ենք պատժել Հարսնաքարում տեղի ունեցածի բոլոր մեղադրյալներին» նախաձեռնության անդամ Զառա Հովհաննիսյանը հավելեց, որ Վահե Ավետյանի սպանությունը և իրավական մարմինների անգործությունը դեպքի մանրամասների բացահայտման և մեղավորներին պատժելու հարցում մարտահրավեր են ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացուն, նրա հիմնարար ազատություններին և ՀՀ Սահմանադրությանը:
Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի՝ նրա հայր Գառնիկ Ավետյանի շահերի ներկայացուցիչներ, փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանը և Լուսինե Հակոբյանը, հայտարարեցին, որ մերժվել են իրենց ներկայացրած շուրջ 20 միջնորդությունները, ինչը նշանակում է, որ նախաքննությունն իրականացնող մարմինը չի ապահովում բազմակողմանիություն և լրիվություն:

Активная часть общества будет следить за раскрытием дела “Арснакара” и наказанием виновных
Со дня избиения до смерти в ресторанном комплексе “Арснакар” военного врача Ваге Аветяна прошло почти два с половиной месяца, однако виновные пока не получили достойное наказание. Между тем общественность не молчит, и наиболее активные члены общества решили взять на себя функции правовой системы РА. Сегодня они выступили с заявлениями.
Руководитель общественного движения “Ваге Аветян” Гарегин Чукасзян сообщил, что предусматривается создать Трибунал общественной справедливости, первый форум которого состоится через три дня. По словам Чукасзяна, убийство Ваге Аветяна и жестокое избиение его коллег – лишь первое преступление. Второе преступление, которое является более гибельным, - это бездействие правовой системы, нежелание наказать истинных виновных, неуважительное отношение к потерпевшей стороне (отца Ваге Аветяна государство признало правопреемником лишь через 40 дней), заведомо ложные результаты судебной экспертизы, умышленное бездействие следственных органов в деле раскрытия преступления, препятствование работе адвокатов правопреемника Ваге Аветяна.
По мнению члена инициативы “Требуем наказать всех виновных в произошедшем в “Арснакаре” Ларисы Алавердян, в этом деле государство не желает выполнять свою основную функцию, в результате чего в Армении отсутствует доверие к правовой системе.
Другой член этой же инициативы Зара Ованнисян добавила, что убийство Ваге Аветяна и бездействие правоохранительных органов в вопросе установления виновных и всех обстоятельств преступления являются вызовами для каждого гражданина РА и Конституции страны.
Адвокаты Тигран Егорян и Лусине Акопян, представляющие интересы правопреемника В.Аветяна, его отца Гарника Аветяна, сообщили, что представленные ими почти 20 ходатайств были отклонены, а это означает, что орган предварительного следствия не обеспечивает всесторонность и полноту расследования.