Երբ քավության նոխազ փնտրելուց ավելիին ընդունակ չես
Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը օգոստոսի 16-ին Վրաստանի Ախալցխա քաղաքում «Ռաբաթ» պատմական ամրոց-հուշահամալիրի բացման արարողությանը մասնակցել և համերգ է տվել՝ շատ լավ տեղյակ լինելով դրա նկատմամբ հայկական որոշ շրջանակների դժգոհությունից, անգամ իրեն հասցեագրված նախազգուշական նամակից:
Ազնավուրին հորդորում էին այդ միջոցառմանը չմասնակցել հատկապես այն պատճառով, որ հակառակ հուշահամալիրի տարածքում մզկիթի, սինագոգի և ուղղափառ քրիստոնեական եկեղեցու վերանորոգմանը, վրացական իշխանություններն աչքաթող են արել նույն տարածքում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, որն ավերվել է գրեթե ամբողջությամբ: Եվ քանի որ հուշահամալիրի վերանորոգման աշխատանքներում ներդրումներ է կատարել նաև Թուրքիան, հայկական մի շարք կազմակերպություններ այն համոզմունքն են հայտնում, որ հայազգի աշխարհահռչակ շանսոնյեն չպետք է մասնակցի մի հուշահամալիրի բացման արարողության, որն ուղղված է տարածաշրջանի հայկականության հերքմանը:
Այն, որ «Ռաբաթում» գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին կարող էր իսկապես վրացական իշխանությունների վարած, էթնիկ փոքրամասնությունների ու հատկապես հայերի ազգային ու մշակութային ժառանգության յուրացման քաղաքականության հերթական զոհը լինել, ոչ ոք հերքել չի կարող: Սա ոչ առաջին և վստահաբար ոչ էլ վերջին դեպքը չէ: Սակայն դա Շառլ Ազնավուրի մեղքը չէ:
«Ռաբաթի» վերանորոգման աշխատանքներն սկսել են գրեթե 2007-ից: 2010-ին արդեն իսկ ահազանգեր հնչեցին, որ քանդման աշխատանքներ են կատարվում 12-րդ դարով թվագրվող հայկական այդ եկեղեցու՝ կաթողիկե Երևման Սուրբ Խաչի տարածքում: Ահազանգերի իսկությունն ստուգելու նպատակով անգամ Ախալցխա էր գործուղվել Հայաստանի մշակույթի նախարարությանն առընթեր պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրենը, ով հաստատել էր, որ եկեղեցու գոյությունն իսկապես վտանգված է:
Սակայն դրանից հետո այս թեման ընդհանրապես փակվեց: Անգամ 2011թ. ամռանը՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի՝ Վրաստան կատարած միջեկեղեցական և հովվապետական վեցօրյա այցի ընթացքում, այն փաստացի քննարկունների առարկա չդարձավ, թեև ամրոցում վերականգնողական աշխատանքներն այդ պահին էլ ընթանում էին: Հայկական կողմը փաստացի անգործություն է ցուցաբերել ստույգ Ախալցխայի «Ռաբաթ» հուշահամալիրում գտնվող այդ եկեղեցու ավերման փաստի նկատմամբ:
Եվ երբ Հայաստանի պետությունն ու եկեղեցին են նման վերաբերմունք դրսևորում, «Ռաբաթի» բացմանը ելույթ ունենալուց և իր անվամբ աստղի զետեղման պատվից Ազնավուրի հրաժարվելը առնվազն խելամիտ չէր կարող լինել, որովհետև մերժման ոչ մի տրամաբանական բացատրություն տվյալ դեպքում գոյություն չունի: Ազնավուրը չէր կարող իր վրա վերցնել մի բեռ, որն առաջին հերթին հայկական պետությունն էր նետել իր ուսերից:
Անկախ նրանից՝ ինչ մեթոդներով է Վրաստանը վերանորոգել այդ պատմամշակութային, հիրավի հիանալի համալիրը, այն խորհրդանշում է փոխըմբռնում և հանդուրժողականություն, ինչի վկայությունը երեք կրոնի՝ իսլամի, քրիստոնեության և հուդայականության հոգևոր արժեքները նույն համալիրում միաժամանակ մեկտեղելու իրողությունն է:
Ազնավուրի կողմից նման խորհուրդ պարունակող հուշահամալիրի բացմանը մասնակցելը մերժելը չէր կարող չընկալվել որպես նեղմիտ ազգայնականության դրսևորում, ինչի սահմաններից նա միշտ դուրս է եղել: Ընդհակառակը, եթե նրա քայլն անգամ դիտարկենք նույն ազգայնականության պրիզմայով, ապա իր ներկայությամբ ու ելույթով Ազնավուրը պարզապես հավաստում է, որ տարածաշրջանը թե էթնիկ կառուցվածքով, թե պատմաճարտարապետական նկարագրով և թե աշխարհագրորեն ու պատմականորեն հայկական է: Սակայն խնդիրն իրականում դա չէ:
«Ռաբաթը» հիանալի իրականացված բիզնես նախագիծ է՝ մի կողմից Վրաստանի պատմամշակութային արժեքները պահպանելու և մատուցելու, մյուս կողմից դրանց հենքի վրա տուրիզմը զարգացնելու առումով: Եթե անգամ այս նախագիծը մշակութային ագրեսիայի տարրեր է պարունակում, Վրաստանը դա անում է հիանալի մշակված տեխնոլոգիայով և շատ նրբորեն՝ օգտակարը համատեղելով հաճելիի և անհրաժեշտի հետ: Մի բան, որ Հայաստանը երբեք չի կարողացել անել:
Շառլ Ազնավուրը մեղք չունի, որ Հայաստանում նման մասշտաբային նախագծեր անցկացնելու ոչ ցանկություն, ոչ էլ կարողություն չկա: Նա մեղք չունի, որ մերոնք անգամ ունեցածը չեն կարողանում պահպանել և ընդունակ են ստեղծել միայն ստամոքս լցնելու օբյեկտներ, որ անգամ եղած քիչ թե շատ ներկայանալի արժեքները խեղդել են ենթակառուցվածքների խայտառակ անկատարությամբ, դրանց ներսն ու շուրջը աղբանոցներ դարձնելով, երբեմն ուղղակի գավառական ծիծաղելի եվրանորոգումներով:
Նա մեղք չունի, որ «Ռաբաթը» ոչ թե Հայաստանում է վերածնվում, որ այստեղ երգի, այլ հարևան երկրում, որտեղ են գտնվում իր արմատները: Եվ հենց «Ռաբաթի» վերականգնումն է ստիպում արձանագրելու, որ անցած 20 տարում նման մասշտաբային ոչ մի նախաձեռնություն Հայաստանում չի իրականացվել: Դա այն դեպքում, երբ զբոսաշրջությունը այսօր էլ համարվում է տնտեսության առաջնահերթ, ռազմավարական ուղղություններից մեկը: Միակ բանը, որ արժանի է քիչ թե շատ հիշատակման, դեպի Տաթևի համալիր ճոպանուղու շինարարությունն էր, որը, սակայն, տարվա կեսը չի գործում:
Ազնավուրին քննադատողները լռում են այս ամենի կապակցությամբ՝ փորձելով նրան դարձնել սեփական երկրի թերությունները կամա թե ակամա քողարկելու, դրա համար իրենց ունեցած պատասխանատուվությունը թոթափելու միջոցը, քավության նոխազը: Միշտ էլ ավելի հեշտ է դրանց դրսում փնտրել, քան ինքդ քո ներսում:

Aznavour's Detractors: When All You Can Do Is Look for Scapegoats
So Charles Aznavour, our much beloved chansonnier and Armenian goodwill ambassador to the world, participated at the opening ceremonies of the newly restored Rabat fortress complex in Akhaltska on August 16.
Many Armenians advised him not to take part, but the singer went and gave a concert anyway. After all, his father was born in Akhaltska and he received a personal invitation from Saakashvili.
Those Armenian circles who advised him to gracefully bow out point to the fact that even though the mosque, synagogue and orthodox Christian church at the site were renovated, the Georgian authorities overlooked the Armenian Catholic Church that stands in ruin.
And because Turkey also donated a portion of the renovation funds, certain Armenians declared that Aznavour shouldn’t participate in the opening of a cultural complex that openly rejects a regional Armenian presence.
No one can deny that the Armenian Catholic Church can fall as the next victim of Georgian state policy of assimilation and seizure of the cultural inheritance of minorities, especially the Armenians. This isn’t the first case or the last.
But Aznavour isn’t to blame.
Renovations to Rabat began back in 2007. Alarms were being raised as early as 2010 that demolition work was being carried out in the immediate vicinity of the Armenian Catholic Church that has inscriptions dating to then12th century.
To verify these reports, the RA Ministry of Culture even dispatched the Director of the Scientific Research Center for Cultural Inheritance. He went and confirmed that the church was in real danger.
Afterwards, the lid was shut on this issue. The matter wasn’t even brought up for discussion when Catholicos Garegin II paid a six day pontifical visit to Georgia, even though renovation work was going on at the time. The Armenian side basically displayed inaction regarding the fate of the church.
For Aznavour to have refused to participate, given this attitude of the Armenian government and Church, wouldn’t have been the wisest of choices. How could he have justified his bowing out under such circumstances? Aznavour couldn’t have shouldered the burden personally when Armenia’s government shed itself of such responsibility.
Despite the methods employed by Georgia to renovate that historical-cultural site, it perfectly symbolizes tolerance and mutual understanding as evidenced by the fact that the spiritual values of the three religions – Judaism, Christianity and Islam – coexist side by side.
Had Aznavour refused to participate in the opening of a memorial site with such meaning, it couldn’t have been viewed as a manifestation of narrow nationalism; something which Aznavour has always been distanced himself from. On the contrary, even if we view his action from the same nationalist prism, by his presence and concert, Aznavour was simply confirming that the region, with its ethnic structure and its historical architectural profile, has historically been Armenian. In reality, this isn’t the issue.
Rabat is a truly wonderful business venture; both from the perspective of preserving and serving up Georgian cultural values and developing the tourist trade on top. Even if the project contains aggressive cultural elements, Georgia is carrying it out with a finely crafted technology and very delicately; by aligning the beneficial with the pleasant and the necessary. This is something that Armenia has never been able to do.
Aznavour can’t be blamed that in Armenia there isn’t the desire or the ability to carry out such extensive projects. The singer is not guilty because we can’t even preserve that which we have, and are only adept at building places to fill our stomachs. The little we have worthy of preserving has been swallowed up with a network of infrastructure that is crass and laughable. We are so provincial at times that we make “Evro” renovations to our cultural sites, and have turned them into garbage dumps, both inside and out.
Aznavour isn’t to blame that Rabat is located in neigh boring Georgia, where his father’s roots are from. Rabat painfully reminds us that noting on such a scale has been done in Armenia during that past twenty years. And we constantly point out that tourism is a leading sector of the Armenian economy. Who are we kidding?
The only achievement we can look to with some sense of pride is the aerial cable car at Tatev; but it only operates six months out of the year.
Those who criticize Aznavour have nothing to say about all this. They are trying to turn him into a scapegoat for all the inadequacies and faults of the nation at large. These people want to conveniently rid themselves of accountability and find blame with others; not themselves.