Կայացել է ՀՀ վարչապետի և Էստոնիայի նախագահի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցի երկրորդ օրը մեկնարկել է Էստոնիայի Հանրապետության նախագահական նստավայր այցով, որտեղ վարչապետը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Այնուհետև տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Ալար Կարիսի հանդիպումը:
Էստոնիայի նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Ալար Կարիսը նշել է հայ և էստոնացի ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող բազմադարյա կապերը՝ ընդգծելով, որ դրանք լավ հիմք են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի հետ հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի և բարեկամության պատմական ավանդույթների վրա: Նա ընդգծել է, որ վերջին տարիներին բարձր մակարդակի փոխայցելությունները վկայում են երկուստեք հանձնառության մասին՝ ամրապնդելու Հայաստան-Էստոնիա օրակարգը և զարգացնելու քաղաքական երկխոսությունը նոր որակի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, պետական կառավարման, տնտեսության և արդարադատության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է այս ուղղությամբ Էստոնիայի աջակցությունը և փորձի փոխանակումը:
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի անսասան աջակցությունը ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին, ինչպես նաև Էստոնիայի հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության հարցում:
Ալար Կարիսը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը և հույս հայտնել, որ այն հնարավորինս շուտ կստորագրվի: Էստոնիայի նախագահը վերահաստատել է իր երկրի աջակցությունը Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության ապահովման ջանքերին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացման և համագործակցության ընդլայնման շուրջ:

Состоялась встреча премьер-министра Республики Армения и президента Эстонской Республики
Второй день официального визита премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна начался с визита в резиденцию президента Эстонской Республики, где премьер-министр сделал запись в Книге почетных гостей.
Затем состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Эстонской Республики Алара Кариса.
Президент Эстонии приветствовал официальный визит премьер-министра Армении и выразил уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию многопрофильных отношений между двумя странами. Алар Карис отметил многовековые связи между армянским и эстонским народами, подчеркнув, что они являются хорошей основой для расширения двустороннего сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за теплый прием и подчеркнул, что Армения высоко ценит отношения с Эстонией, которые основаны на исторических традициях взаимного уважения и дружбы. Он подчеркнул, что состоявшиеся в последние годы взаимные визиты на высоком уровне свидетельствуют о взаимной приверженности укреплению повестки Армения-Эстония и повышению политического диалога на новый уровень.
В ходе встречи был обсужден процесс реализуемых в Армении реформ в сферах развития демократических институтов, государственного управления, экономики и правосудия. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность поддержки Эстонии и обмена опытом в этом направлении.
Собеседники также коснулись вопроса мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Никол Пашинян отметил, что Армения высоко ценит неизменную поддержку Эстонии усилий правительства Армении по установлению прочного мира и стабильности в регионе, а также четкую позицию Эстонии по защите территориальной целостности Армении.
Алар Карис приветствовал достигнутое между Арменией и Азербайджаном согласие вокруг мирного договора и выразил надежду, что он будет подписан как можно скорее. Президент Эстонии подтвердил поддержку своей страны усилиям по обеспечению прочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам дальнейшего развития отношений Армения-Европейский союз и расширения сотрудничества.