«Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը ունեն համագործակցության չիրացված ներուժ». եռակողմ հանդիպման հայտարարություն
2025 թվականի ապրիլի 17-ին Թբիլիսիում Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոչորիշվիլիի, Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև եռակողմ հանդիպում՝ արտաքին գործերի նախարարների տեղակալների մակարդակով։
«Հանդիպման մեկնարկին Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լաշա Դարսալիան, Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովը ողջունել են հարավկովկասյան երեք երկրների առաջին եռակողմ հանդիպումը և ընդգծել, որ երեք երկրներն ունեն միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ հարգանքի վրա հիմնված համագործակցության չիրացված ներուժ։
Հանդիպումը միտված էր առաջ մղել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում եռակողմ համագործակցությունը՝ նպատակ ունենալով նպաստել տարածաշրջանում կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը: Ավելին, այս ոլորտներում համագործակցությունը կարող է խթանել ընդհանուր մարտահրավերների հասցեագրումը և, ի վերջո, նպաստել Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունության հաստատմանն ու արագընթաց զարգացմանը: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր և համագործակցության հնարավոր ոլորտների վերաբերյալ տեսլականներ են փոխանակել:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները կարևորել են հանդիպման դրական և կառուցողական միջավայրը, որը նախնական փուլ է՝ միտված վստահության ձևավորման և երկխոսության ավելի բարձր մակարդակում շարունակությանը»,- ասված է Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ համատեղ մամուլի հաղորդագրության մեջ։:

Below is the joint press release following today’s meeting in Tbilisi of the deputy foreign ministers of Armenia, Azerbaijan and Georgia.
On April 17, 2025, at the initiative of H.E. Mrs. Maka Botchorishvili, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, H.E. Mr. Ararat Mirzoyan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, trilateral meeting of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and Georgia was held in Tbilisi at the level of Deputy Foreign Ministers.
At the outset, the participants Mr. Lasha Darsalia, Deputy Foreign Minister of Georgia, Mr. Vahan Kostanyan, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia, and Mr. Elnur Mammadov, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan welcomed the first trilateral meeting of the three South Caucasus countries and acknowledged that three countries have untapped potential of cooperation based on full respect for each other’s sovereignty and territorial integrity.
The meeting sought to advance trilateral cooperation across the areas of common interest, with the goal to foster sustainable growth and prosperity in the region. Furthermore, collaboration in these fields could facilitate addressing common challenges and ultimately contribute to long-term stability and swift development of the South Caucasus Region. The meeting served as an open exchange of views and presentation of visions on potential areas for collaboration.
At the end, the participants acknowledged the positive and constructive atmosphere of the meeting, which is regarded as an initial phase designed to build trust and pave the way for the eventual advancement of the dialogue to a higher level.