Կոչ են անում մարտի 1-ի 10 զոհերի ընտանիքներին համարժեք փոխհատուցում տրամադրել
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) Հայաստանում իր անդամ կազմակերպության՝ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի հետ համատեղ ողջունում են Հայաստանի քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը։ 2011թ. մայիսի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» որոշումը։
Այն հնարավոր դարձրեց 2008թ. մարտի իրադարձություններից հետո ազատազրկված քաղբանտարկյալների երկար սպասված ազատ արձակումը։ Համներմանը նախորդել էր նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը, որով նա ընդգծել էր 2008թ. մարտի իրադարձությունների լիարժեք քննության անհրաժեշտությունը։
Միջազգային հանրությունը բազմաթիվ առիթներով կոչ է արել ՀՀ կառավարությանը դադարեցնել քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումները, քննության առնել 10 մարդկանց մահվան հանգեցրած իրադարձությունները և ազատ արձակել ձերբակալված ընդդիմադիր գործիչներին։ Մեկ տարի առաջ Երևանում կայացած Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) 37-րդ համագումարի կապակցությամբ ֆեդերացիայի անդամ բոլոր կազմակերպությունները վերահաստատեցին ֆեդերացիայի նախագահ Սուհեր Բելասենի այն հայտարարությունը, որով կոչ էր արվում իրականացնել արդյունավետ և վստահելի քննություն 10 մարդկանց մահվան դեպքերի շուրջ:
«Քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելը և նման քննություն իրականացնելը կնշանավորեն այն, որ Հայաստանը գնում է դեպի օրենքի գերակայություն»,- նշել էր տիկին Բելասենը 2010թ-ի ապրիլին: Նույն պահանջը ներկայացվեց նախագահ Սարգսյանին 2010թ. ապրիլի 6-ին Ֆեդերացիայի բարձրաստիճան պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ:
Այսօր Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան և Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը ողջունում են քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը և հույս են հայտնում, որ 2008թ. մարտի դեպքերի առիթով քննություն իրականացնելու նախագահի կոչը կիրականացվի և այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն:
Մեր կազմակերպությունները նաև կոչ են անում մարտի 1-ի իրադարձությունների 10 զոհերի ընտանիքներին համարժեք փոխհատուցում տրամադրել, որին նրանք սպասում են դեռևս 2008թ.-ից:

Призвали выплатить компенсацию семьям погибших 1 марта 2008 года
Международная федерация прав человека (FIDH) совместно с членской организацией – Институтом гражданского общества приветствует освобождение политзаключенных в Армении. 26 мая 2011 г. Национальное Собрание РА приняло решение “Об объявлении амнистии по случаю 20-ой годовщины провозглашения Республики Армения”.
Это решение сделало возможным долгожданное освобождение политзаключенных, арестованных после событий 1 марта 2008 г. Амнистии предшествовало выступление президента РА Сержа Саргсяна, который подчеркнул необходимость полноценного расследования мартовских событий. Международное сообщество по различным поводам призывало правительство РА прекратить преследования по политическим мотивам, расследовать события, которые привели к гибели 10 человек, и освободить арестованных оппозиционных деятелей.
После состоявшейся год назад в Ереване 37-м съездом Международной федерации прав человека все членские организации поддержали заявление председателя FIDH Суэр Беласен, в котором содержался призыв провести результативное и вызывающее доверие расследование обстоятельств смерти 10 человек. “Освобождение политзаключенных и проведение подобного расследования будут означать, что Армения идет к утверждению верховенства закона”,- отметила госпожа Беласен в апреле 2010 г.
Это же требование было выдвинуто президенту РА Сержу Саргсяну на встрече с делегацией FIDH 6 апреля 2010 г. Сегодня Международная федерация прав человека и Институт гражданского общества приветствуют освобождение политзаключенных и выражают надежду, что призыв президента РА расследовать мартовские события 2008 г. будет услышан, и в этом направлении будут предприняты конкретные шаги. Наши организации также призывают выплатить семьям 10 погибших во время событий 1 марта соответствующую компенсацию, которую они ждут с 2008 г.