Սլովակիայի պաշտպանության նախարարը Հայաստանին երկու անգամ օկուպանտ է ներկայացրել. Փաշինյանի կառավարությունն ասելիք չունի
Սլովակիայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակը (Robert Kaliňák) այս տարվա փետրվար եւ մարտ ամիսներին տված հարցազրույցներում երկու անգամ հայտարարել է, թե իբր Հայաստանը օկուպացրել էր Ադրբեջանի տարածքը: Սրան ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը որեւէ քայլ չի ձեռնարկել, որեւէ պարզաբանում, բացատրություն չի ուզել, բողոքի հայտագիր (նոտա) Սլովակիային չի ներկայացրել:
Սլովակիան Հայաստանի նման խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունեցող երկիր է, այսինքն՝ պետության քաղաքական ղեկավարը վարչապետն է: 2023-ից երկրի վարչապետը Ռոբերտ Ֆիցոն է (Robert Fico), որը Սլովակիան կառավարել է նաեւ 2006-2010 եւ 2012-2018 թթ.: Կալինյակը Ֆիցոյի գլխավորած Smer-SD կուսակցության անդամ է (այս կուսակցությունը Սլովակիայի ներկա կոալիցիոն կառավարության եւ խորհրդարանի հիմնական ուժն է), երկրի ամենաազդեցիկ քաղաքական ֆիգուրներից մեկը: 2023-ից նա զբաղեցնում է ոչ միայն պաշտպանության նախարարի, այլեւ երկրի 4 փոխվարչապետներից մեկի պաշտոնը: 2006-2010 եւ 2012-2018 թթ. էլ Կալինյակը եղել է Սլովակիայի ներքին գործերի նախարար ու փոխվարչապետ:
2018-ի փետրվարի 21-ին սլովակ հետաքննող լրագրող Յան Կուցիակի ու նրա նշանածի սպանությունից հետո, փողոցային ցույցերի ճնշման տակ նախ հրաժարական տվեց ՆԳ նախարար Ռ. Կալինյակը, ապա նաեւ վարչապետ Ռ. Ֆիցոն: Սակայն վերջինս իր թիմով կարողացավ նորից իշխանության գալ 2023-ի աշնանը կայացած ընտրություններում:
Կալինյակը մեկ ամսում երկու անգամ կեղծիք է հնչեցրել Հայաստանի մասին
Փետրվարին տեղական TA3 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում իր խոսքի մեջ Ռ. Կալինյակը որպես օրինակ նշել է, թե իբր Հայաստանը օկուպացրել էր Ադրբեջանի տարածքը՝ նկատի ունենալով Արցախը: Հարցազրույցը Smer-SD կուսակցության ու Կալինյակի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջերում տեղադրվել է փետրվարի 21-ին:
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի համատեքստում արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, որ Ուկրաինայում չեն կարող ընտրություններ անցկացվել, քանի որ այդ երկրի սահմանադրությունն արգելում է դրանց կազմակերպումը օկուպացիայի ժամանակ՝ Սլովակիայի ներկայիս ռուսամետ կառավարության ներկայացուցիչ Կալինյակն ասել է. «Եթե այն (նկատի ունի Ուկրաինան – հեղ.) միակը լիներ, որն օկուպացվել է, ես ոչինչ չէի ասի: Բայց Կիպրոսում ընտրությունները վատ չեն անցնում, ընդ որում՝ երկրի 1/3-ը օկուպացված է արդեն 40 տարի: Սա՝ առաջին դեպքը: Երկրորդ դեպքը՝ երբ ընտրություններ են անցկացվել շատ այլ տարածքներում. երբ Հայաստանը օկուպացրել էր Ադրբեջանը, բայց չնայած դրան՝ Ադրբեջանում տեղի են ունեցել որոշ գործընթացներ: Նման բազմաթիվ դեպքեր կան»:
ՀՀ կառավարությունը որեւէ կերպ չի արձագանքել այս հայտարարությանը, մեր երկրում Սլովակիայի ռեզիդենտ դեսպան Միրոսլավ Հացեկը (Miroslav Hacek, դեսպան է 2022-ից) ՀՀ ԱԳՆ չի հրավիրվել, նրանից բացատրություն չի պահանջվել, Սլովակիայի կառավարությանը հայկական կողմը բողոքի հայտագիր (նոտա) չի ներկայացրել, Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը լռություն է պահպանել (այդ երկրում ՀՀ դեսպանը 2024-ից Անդրանիկ Հովհաննիսյանն է (նստավայրը՝ Վիեննա), որը միաժամանակ մեր դեսպանն է Ավստրիայում, Շվեյցարիայում, ինչպես նաեւ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ-ում ու ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակում):
Փոխարենը Կալինյակի հայտարարությանը փետրվարի 22-ին արձագանքել են Սլովակիայի հայերը իրենց ստեղծած «Լուրեր Ղարաբաղ-Արցախից» ֆեյսբուքյան էջով, որը 2020 թվականից ներկայացնում է սլովակերեն նորություններ Հայաստանի ու օկուպացված Արցախի վերաբերյալ:
«Ցավում ենք, որ նախարարը տրվել է ադրբեջանական քարոզչությանը: Քաղաքական գործիչները պետք է ստուգեն փաստերը, այլ ոչ թե ապատեղեկատվություն տարածեն,- ասվում է հայկական կողմի հայտարարության մեջ, ապա կոչ ուղղվում հենց Ռոբերտ Կալինյակին,- եթե Դուք աչք եք փակում Ղարաբաղում ադրբեջանական իսլամիստական տարրերի կողմից առաջին քրիստոնյաների (301 թ. հայերն ընդունել են քրիստոնեությունը որպես աշխարհում առաջին պետություն) դեմ իրականացված ցեղասպանության ու էթնիկ զտման վրա (Բաքվի հետ զենքի բիզնեսի, գազի եւ այլնի, այսինքն՝ ռեալպոլիտիկի պատճառով), ապա առնվազն մի մեղադրեք զոհերին, որոնք վտարվել են իրենց հայրենիքից, որտեղ ապրել են 2500 տարի: Հակառակը, ադրբեջանցիներն են այս տարածքում իմիգրանտ առավելագույնը 100 տարվա պատմությամբ»:
Այնուհետ պատմական անդրադարձ է կատարվել Ստալինի ճնշմամբ 1921 թ. կայացված որոշմանը, որով Լեռնային Ղարաբաղը հանձնվել է Ադրբեջանին:
«Ամբողջ խնդիրը ծագել է այն ժամանակ, երբ ԽՍՀՄ-ը փլուզվել է, իսկ Ղարաբաղի ճնշված հայերը հրաժարվել են մտնել անկախ Ադրբեջանի կազմի մեջ եւ ԽՍՀՄ այն ժամանակվա բոլոր իրավական նորմերին ու միջազգային կանոններին համապատասխան անկախություն են հռչակել… Այսպիսին են փաստերը: Իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն երբեւէ չի օկուպացրել Ադրբեջանի որեւէ մաս, ինչպես Դուք եք պնդում (Բաքվի ապատեղեկատվություն), այլ հակառակը՝ այսօր Ադրբեջանն է օկուպացրել Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սուվերեն տարածքի մի մասն ու սպառնում է գրավել այն ամբողջությամբ,- հայտարարել են Սլովակիայի հայերը բարձրաստիճան պաշտոնյային ուղղված կոչում,- պարզապես ի գիտություն Ձեզ՝ այսօր ադրբեջանցիները, Ղարաբաղի 120.000 հայերին վտարելով իրենց հայրենիքից, վերացնում են այդ տարածաշրջանում քրիստոնեության բոլոր հետքերը, ներառյալ՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի պաշտպանության տակ գտնվող հուշարձաններն ու եկեղեցիները, որոնք նրանք հողին են հավասարեցնում…»:
Այդուհանդերձ, նախորդ կեղծիքից մեկ ամիս չանցած Ռոբերտ Կալինյակը շարունակել է ապատեղեկատվության ու ադրբեջանական կեղծ թեզերի տարածումն իր երկրում:
TA3-ին տված մեկ այլ հարցազրույցում, որը YouTube հարթակում տեղադրվել է մարտի 16-ին, Սլովակիայի պաշտպանության նախարարն ու փոխվարչապետը կրկին որպես օրինակ նշել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի «օկուպացիան»: Սրան եւս ՀՀ կառավարությունը որեւէ կերպ չի արձագանքել:
Մարտի 18-ին «Լուրեր Ղարաբաղ-Արցախից» ֆեյսբուքյան էջը, ի պատասխան Կալինյակի, տարածել է Սլովակիայի հայ համայնքի հայտարարությունը:
«Հայաստանը պատմության ընթացքում երբեք չի ներխուժել Ադրբեջան եւ երբեք չի օկուպացրել որեւէ ադրբեջանական տարածք։ Հավանաբար Դուք դարձել եք բռնապետ Ալիեւի ռեժիմի քարոզչության զոհ, քանի որ հաճախ եք կրկնում այս քարոզչական թեզերը սլովակական լրատվամիջոցներում։ Մենք հասկանում ենք, որ ներկայում նրանց հետ առեւտուր եք անում եւ, ցավոք, մեր հարկերից էլ ֆինանսավորում եք հանցավոր ռեժիմը, որը կատարել է էթնիկ զտում ու վտարել է բոլոր քրիստոնյա հայերին իրենց հայրենիքից, որտեղ նրանք ապրել են 2500 տարի։ Մենք հասկանում ենք, որ Բաքուն ունի հզոր փաստարկներ՝ գազ, նավթ եւ արյունոտ միլիարդներ։ Ո՞վ է մտածում ինչ-որ քրիստոնյաների մասին։ Ադրբեջանը գրավիչ, հարուստ գործընկեր է (հուսով ենք, որ միայն ժամանակավորապես, եւ Ալիեւին շուտով սպասում է «Նյուրնբերգը»)։ Դուք հաղթել եք ընտրություններում եւ, ըստ քաղաքական իրողությունների, իրավունք ունեք առեւտուր անել ում հետ ցանկանում եք։ Մենք հասկանում ենք։ Սակայն, եթե Դուք, չնայած թյուր մեկնաբանությունների վերաբերյալ բազմաթիվ նախազգուշացումներին, ցանկանում եք շարունակել մեկնաբանել աշխարհաքաղաքական իրավիճակը հեռավոր Հարավային Կովկասում, ապա նպատակահարմար կլիներ գոնե ուսումնասիրել տարածաշրջանի հիմնական փաստերը»,- հայտարարել է Սլովակիայի հայ համայնքն ու, ի գիտություն Ռոբերտ Կալինյակի, ներկայացրել Արցախին ու հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը վերաբերող պատմական փաստեր, այդ թվում՝ իրողություններ տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի ու Հայոց ցեղասպանության մասին, որն, ի դեպ, 2004 թ. Սլովակիան պաշտոնապես ճանաչել է:
Հայտարարության վերջում հայ համայնքը շեշտել է. «ՀՀ-ն երբեք չի հարձակվել Ադրբեջանի վրա եւ երբեք չի օկուպացրել նրա տարածքը, ճիշտ հակառակը։ Ադրբեջանը 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսած բազմիցս հարձակվել է ոչ միայն չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի, այլեւ միջազգայնորեն ճանաչված, սուվերեն Հայաստանի Հանրապետության վրա, ինչը փաստագրված է նաեւ եվրոպացի դիտորդների կողմից… Ադրբեջանը ներկայում օկուպացրել է մոտ 200 քկմ հայկական ինքնիշխան տարածք եւ Բաքվում պահում է տասնյակ հայ գերեվարված անձանց, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների:
Ավարտելով՝ բերենք մի պարզ օրինակ՝ իրավիճակը հասկանալու համար: Պատկերացրեք, որ հարեւան որեւէ երկիր վաղը սկսում է ռմբակոծել Սլովակիան, օկուպացնում է Բրատիսլավայի մեծ մասը եւ գերեվարում զինվորականների ու խաղաղ բնակիչների։ Ձեզ հավանաբար դուր չեն գա նման գործողությունները: Հենց այդպիսի բան է անում այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության՝ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Այսպիսին են փաստերը, պարոն նախարար, եւ արդար կլիներ, որ դրանք իմանան նաեւ Սլովակիայի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաները»:
Փաշինյանն ու Միրզոյանը լուռ դիտորդներ են
Սլովակիայի հայ համայնքում վրդովված են, որ ՀՀ կառավարությունը որեւէ կերպ չի արձագանքել սլովակ բարձրաստիճան պաշտոնյայի շարունակական ստերին: Համայնքում «Հետքի» աղբյուրը նշում է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա չի ներկայացնում Սլովակիայի իշխանություններին, եւ Ռոբերտ Կալինյակը շարունակում է ադրբեջանական կեղծ թեզերի տարածումը:
Կարծել, թե ՀՀ կառավարությունը կամ ԱԳՆ-ն չի իմացել այս հայտարարությունների մասին, միամտություն կլինի, քանի որ հայ համայնքը դրանց արագ է արձագանքել, հետեւաբար անտեղյակության մասին խոսք չի կարող լինել:
«Հետքը» թեմայի շուրջ մի քանի հարց էր ուղղել արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին: Ընդ որում՝ խնդրել էինք դրանց պատասխանել առանձին-առանձին: Բանն այն է, որ մեր փորձից գիտենք, որ կառավարական մարմինները, իրենց համար տհաճ թեմաների շուրջ հստակ պատասխաններից խուսափելով, շատ դեպքերում մեկ-երկու պարբերության մեջ խտացնում են մի լղոզված արձագանք: Արարատ Միրզոյանի գլխավորած ԱԳՆ-ն այս անգամ եւս «չի հիասթափեցրել» ու պատասխանել է այնպես, ինչպես սպասում էինք:
Հարց 1. Սլովակիայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակը վերջին շրջանում առնվազն երկու անգամ հայտարարել է, թե Հայաստանը օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքը: Հաշվի առնելով, որ սա չի կարող պատահականություն կամ շփոթության արդյունք լինել՝ խնդրում եմ հայտնել, թե արդյոք ՀՀ ԱԳՆ-ն պարզաբանում պահանջել է սլովակական կողմից կամ արդյոք Սլովակիային բողոքի հայտագիր է ներկայացրել: Եթե այո, ապա ե՞րբ է դա տեղի ունեցել, քանի որ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես այդ մասին չի հայտարարել՝ ի տարբերություն, օրինակ, 2024 եւ 2025 թթ. Բելառուսին ու Ռուսաստանին ուղղված հայտագրերի:
Այստեղ նկատի ենք ունեցել 2024-ին ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից Բելառուսին ներկայացված բողոքի նոտան: Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին այդ երկրի ԱԳՆ խոսնակ Անատոլի Գլազը հայտարարել էր. «...Հարգում ենք հայ ժողովրդին եւ անկեղծորեն մաղթում այնպիսի առաջնորդներ, ովքեր իսկապես կմտածեն երկրի ապագայի եւ ժողովրդի բարօրության մասին»: Ամսի 14-ին ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու առնչությամբ բողոքի նոտա է ներկայացվել բելառուսական կողմին, ու հավելել. «Երկրի ապագայի մասին մտածող ղեկավար ունենալու մաղթանքներ հղելիս մաղթողն ինքը պետք է սեփականն ունենա: Բելառուսի պարագայում այս պահին դա հիրավի շռայլություն է»:
2025 թ. հունվարի 15-ին էլ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր Ռուսաստանին բողոքի նոտա ներկայացնելու մասին. «2025 թ. հունվարի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնության համառուսաստանյան պետական հեռուստատեսության եթերում թողարկված «Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման առնչությամբ, որի ընթացքում հնչեցվել էին արհեստականորեն գեներացված խոսույթներ ՀՀ ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ, հունվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարություն է կանչվել ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Հանդիպման ընթացքում դեսպանին է հանձնվել համապատասխան բողոքի հայտագիր»:
Հարց 2. Եթե ԱԳՆ-ն պարզաբանում չի պահանջել կամ բողոքի հայտագիր չի ներկայացրել պաշտոնական Բրատիսլավային, ինչպե՞ս եք հիմնավորում պաշտոնական Երեւանի լռությունը առնվազն հրապարակային մակարդակում:
Խնդիրն այն է, թե որն է Փաշինյանի գլխավորած կառավարության գործողությունների տրամաբանությունը: Նրա կուսակից Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած ԱԳՆ-ն այս անգամ լռել է, որովհետեւ Կալինյակն, օրինակ, անձամբ Փաշինյանի՞ն չի խայթել, ինչպես բելառուս Գլազը, թե՞ ՀՀ ներկայիս կառավարող ուժը համամիտ է սլովակ գործչի խեղաթյուրված ձեւակերպումների հետ:
Հարց 3. 2018 թ. հուլիսի 8-ին Սլովակիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը կոշտ քննադատության էր ենթարկել Սլովակիայի կառավարությանը՝ անուղղակի ձեւով Ադրբեջանին ծանր հրետանային միջոցներ վաճառելու համար: Փոխարենը Ձեր նախարար եղած ժամանակահատվածում դժվար է հիշել դեպք, երբ ՀՀ դեսպաններից որեւէ մեկը հայտարարի Ադրբեջանին զենք-զինամթերք վաճառելու վտանգների մասին: Հակառակը՝ հունվարի 8-ին կայացած ասուլիսում հարցին, թե ինչ աշխատանք է տանում մեր երկիրը Ադրբեջանին հարձակողական զենք վաճառող այլ պետությունների հետ, արձագանքել եք, որ զենք ձեռք բերելը բոլորի սուվերեն իրավունքն է: Արդյոք սա նշանակում է, որ ՀՀ գործող կառավարությունը որեւէ խնդիր չի տեսնում Ադրբեջանի կողմից տարատեսակ սպառազինություն ձեռք բերելու հարցում:
Սլովակիայի ու Ադրբեջանի ռազմական համագործակցության մասին նախկինում «Հետքը» մի քանի անգամ գրել է: 2017-2018 թթ., երբ Սլովակիան ղեկավարում էր այսօրվա վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, այդ երկիրը ծանր հրետանային ռազմատեխնիկա է առաքել Ադրբեջան, որը հետագայում կիրառվել է, մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմում Արցախի դեմ, ինչը փաստագրված է: Բայց արտահանման փաստաթղթերում որպես հասցեատեր նշվել է իսրայելական ռազմարդյունաբերական ընկերություններից մեկը, որն իրականում Ադրբեջանի գլխավոր մատակարարներից է: Այսինքն՝ կիրառվել է Իսրայելի միջոցով զենքի իրական գնորդին թաքցնելու սխեմա: Այս մասին 2018-ին բարձրաձայնել էր նաեւ դեսպան Սեյրանյանը: Ավելի ուշ «Հետքի» միջոցով սլովակ լրագրողների հարցերին պատասխանելիս այդ երկրի էկոնոմիկայի նախարարությունը, որը զենքի արտահանման թույլտվություն էր տվել, փորձել է «լվանալ ձեռքերը»՝ հայտարարելով, թե գնորդը եղել է իսրայելական կողմը:
Հարց 4. Եթե, ամեն դեպքում, ՀՀ կառավարությունը նման խնդիր տեսնում է, ապա արդյոք այդ մտահոգությունները դիվանագիտական կամ այլ խողովակներով հասցնում է Ադրբեջանին զենք մատակարարող երկրների գործընկերներին: Եթե այո, ապա, ընդհանուր առմամբ, ինչպիսի՞ն են արդյունքները կամ արձագանքները:
Ժամանակները փոխվել են, ու հիմա ՀՀ ԱԳՆ-ն ոչ միայն պարզաբանում չի պահանջում մի ամբողջ երկրի անվանարկած ու պատմական իրողությունները խեղաթյուրած սլովակ պաշտոնյայի կառավարությունից, այլեւ ասուլիսի ժամանակ Արարատ Միրզոյանի ձեւակերպումների միջոցով փաստում է, որ ՀՀ գործող կառավարությունը որեւէ աշխատանք չի տանում այն երկրների հետ, որոնք զենք են վաճառում շարունակաբար ուժի եւ ուժի սպառնալիքի մեթոդին դիմող եւ այդկերպ իր հայատյաց, հակահայկական օրակարգն առաջ մղող Ալիեւի ռեժիմին: Սրան կարող ենք հակադարձել նույն Ալիեւի ու նրա ենթակաների նախաձեռնողական-հարձակողական մարտավարությունը, որոնք առիթը բաց չեն թողնում հայտարարելու, թե Հայաստանին զենք վաճառելը սպառնալիք է իրենց երկրի համար, եւ պետք է մատակարարումները դադարեցնել:
«Հետքի» վերոնշյալ հարցերին, ինչպես ասվեց, ԱԳՆ-ն տվել է ընդհանրական պատասխան:
«ՀՀ ԱԳ նախարարությունը, ինչպես նաեւ Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապ են պահպանում սլովակ գործընկերների հետ, եւ դիվանագիտական խողովակներով մշտապես բարձրաձայնվում է Հայաստանին մտահոգող այս կամ այն հարցը: Մասնավորապես՝ 2023 թ. սեպտեմբերին ԱԳ նախարարություն են հրավիրվել ՀՀ-ում Սլովակիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պավոլ Պոպյակը, իսկ 2024 թ. փետրվարին՝ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միրոսլավ Հացեկը (պատճառների ու հանդիպումների մասին ԱԳՆ-ն մանրամասներ չի ներկայացրել – հեղ.): Հայաստանը ձեռնարկում է նաեւ անհրաժեշտ քայլեր՝ զարգացնելու եւ խորացնելու Սլովակիայի հետ երկկողմ հարաբերությունները երկուստեք շահավետ բոլոր ոլորտներում: 2024 թ. Բրատիսլավայում անցկացվել են քաղաքական խորհրդակցություններ արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով: Առաջիկայում նախատեսվում է Սլովակիայի վարչապետի այցը Հայաստան»:
Ինչպես տեսնում ենք, որեւէ խոսք չկա Ռոբերտ Կալինյակի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ-ի ձեռնարկած քայլերի մասին: Սա այն դեպքն է, երբ լռությունը խոսուն պատասխան է:
«Հետքը» թեմայի վերաբերյալ հարցեր է ուղղել նաեւ Սլովակիայի արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Յուրայ Բլանարին: Առայժմ սպասում ենք հարցման պատասխանին:

Министр обороны Словакии дважды назвал Армению оккупантом: правительству Пашиняна нечего сказать?
Министр обороны Словакии Роберт Калиняк (Robert Kaliňák) в своих интервью в феврале и марте этого года дважды заявлял, что Армения якобы оккупировала территорию Азербайджана. Однако правительство Никола Пашиняна не предприняло никаких ответных шагов, не потребовало объяснений и не направило Словакии ноту протеста.
В Словакии, как и в Армении, политическим руководителем государства является премьер-министр. С 2023 года этот пост занимает Роберт Фицо (Robert Fico). Он уже руководил Словакией в 2006-2010 и 2012-2018 гг. Роберт Калиняк – член возглавляемой Фицо партии Smer-SD (эта партия составляет основную силу в нынешнем коалиционном правительстве и парламенте Словакии) и одна из наиболее влиятельных политических фигур страны. С 2023 года Калиняк является не только министром обороны, но и одним из четырех виуе-премьеров. В 2006-2010 и 2012-2018 гг. он занимал посты министра внутренних дел и вице-премьера Словакии.
Под давлением уличных протестов, начавшихся после убийства 21 февраля 2018 г. словацкого журналиста-расследователя Яна Куцяка и его невесты, министр ВД Калиняк, а затем и премьер-министр Фицо подали в отставку. Последнему, однако, удалось в результате выборов осенью 2023-го года прийти к власти со своей командой.
Калиняк дважды за месяц выступил с ложными заявлениями в адрес Армении
В феврале Роберт Калиняк дал интервью местной телекомпании TA3, заявив, что Армения якобы оккупировала территорию Азербайджана, имея в виду Арцах. 21 февраля это интервью было размещено на официальных фейсбуковских страницах партии Smer-SD и самого Калиняка.
Представляющий нынешнее пророссийское правительство Словакии Р.Калиняк, комментируя в контексте российско-украинской войны слова журналиста о том, что в Украине не могут быть проведены выборы, так как Конституция этой страны запрещает их организацию во время оккупации, сказал: “Если б она (Украина – авт.) была единственной оккупированной страной, я бы ничего не сказал. Но на Кипре выборы проходят неплохо, при том, что уже 40 лет одна треть страны оккупирована. Это первый случай. Второй случай – когда выборы были проведены на многих других территориях. После того, как Армения оккупировала Азербайджан, там, несмотря на это, происходили определенные процессы. И таких случаев много”.
Правительство Армении никак не отреагировало на это заявление, посол-резидент Словакии в нашей стране Мирослав Гацек (Miroslav Hacek, посол в РА с 2022 года) не был вызван в МИД, от него не потребовали объяснений, армянская сторона не направила правительству Словакии ноту протеста, посольство Армении в Словакии хранило молчание (с 2024 года послом РА в этой стране является Андраник Ованнисян, выполняющий одновременно обязанности посла в Австрии, Швейцарии, а также постоянного представителя РА в ОБСЕ и офисе ООН в Вене).
Вместо этого 22 февраля на заявление Калиняка отреагировали армяне Словакии. На своей фейсбуковской странице “Новости из Карабаха-Арцаха”, которая с 2020 года предоставляет на словацком языке сведения об Армении и оккупированном Арцахе, они разместили заявление, в котором, в частности, говорилось: “Мы сожалеем, что министр поддался на азербайджанскую провокацию. Политические деятели должны проверять факты, а не распространять дезинформацию”. В заявлении также содержался призыв к Роберту Калиняку: “Если Вы закрываете глаза на осуществленные в Карабахе азербайджанскими исламистскими элементами геноцид и этническую чистку первых христиан (Армения в 301 году первой в мире приняла христианство в качестве государственной религии), что обусловлено торговлей оружием, газом и т.д., то есть реальной политикой, тогда не обвиняйте жертв, которые были изгнаны со своей родины, где жили 2500 лет. Наоборот, именно азербайджанцы максимум 100 лет являются иммигрантами на этой территории”.
Далее в заявлении представлено принятое в 1921 году под давлением Сталина решение, которым Нагорный Карабах был передан Азербайджану. “Вся проблема возникла после распада СССР, когда испытывавшие давление армяне Карабаха отказались входить в состав независимого Азербайджана и провозгласили независимость в соответствии со всеми действовавшими на тот момент в СССР правовыми нормами и международными правилами. Таковы факты. А Республика Армения не только никогда не оккупировала какую-либо часть Азербайджана, как Вы утверждаете (это дезинформация Баку), а наоборот, сегодня именно Азербайджан оккупирует часть признанной на международном уровне суверенной территории Армении, угрожая захватить ее целиком. К Вашему сведению, азербайджанцы, изгнавшие 120.000 армян с их родины, сегодня уничтожают все следы христианства в этом регионе, включая находящиеся под защитой ЮНЕСКО архитектурные памятники и церкви, которые они сравнивают с землей…”,- говорится в заявлении армян Словакии.
Несмотря на это, Роберт Калиняк меньше, чем через месяц после предыдущего ложного заявления, продолжил распространять в своей стране дезинформацию и лживые тезисы азербайджанцев.
В другом интервью TA3, которое было размещено 16 марта на платформе YouTube, министр обороны и вице-премьер Словакии вновь привел в пример “оккупацию” Арменией территории Азербайджана. И на это также правительство РА никак не отреагировало.
18 марта фейсбуковская страница “Новости из Карабаха-Арцаха” в ответ на высказывание Калиняка распространил заявление армянской общины Словакии. “На протяжении своей истории Армения никогда не вторгалась в Азербайджан и никогда не оккупировала какую-либо азербайджанскую территорию. Вы, видимо, стали жертвой пропаганды режима диктатора Алиева, поскольку часто повторяете в словацких СМИ эти пропагандистские тезисы. Мы понимаем, что в настоящее время Вы ведете с ними торговлю и, к сожалению, за счет наших налогов финансируете их преступный режим, осуществивший этническую чистку и насильственно изгнавший всех армян-христиан с их родины, где они жили 2500 лет. Мы понимаем, что у Баку есть мощные аргументы – газ, нефть, кровавые миллиарды. Кто думает о каких-то христианах? А Азербайджан – богатый и привлекательный партнер (надеемся, что временный, и что Алиева в скором времени ждет “нюрнберг”). Вы одержали победу на выборах и, согласно политическим реалиям, имеете право торговать с кем хотите. Мы это понимаем. Но если Вы, несмотря на многочисленные предупреждения об ошибочных комментариях, будете продолжать комментировать геополитическую ситуацию на далеком Южном Кавказе, то целесообразнее изучить хотя бы основные факты, имеющие отношение к этому региону”,- говорится в заявлении армянской общины Словакии, представившей к сведению Роберта Калиняка исторические факты об Арцахе и армяно-азербайджанском конфликте, в том числе относительно роли Турции в регионе и Геноцида армян, который, кстати, был официально признан Словакией в 2004 году.
В заключение в заявлении армянской общины подчеркивается: “Республика Армения никогда не нападала на Азербайджан и никогда не оккупировала его территорию. Наоборот, это Азербайджан начиная с 27 сентября 2020 года неоднократно нападал не только на непризнанный Нагорный Карабах, но и на признанную на международном уровне суверенную Республику Армения, что задокументировано также европейскими наблюдателями. В настоящее время Азербайджан оккупировал около 200 кв.км суверенной армянской территории, а в Баку находятся десятки взятых в плен армян, в том числе мирные жители. В заключение для понимания ситуации приведем один простой пример. Представьте, что завтра какая-либо соседняя страна начнет наносить удары по Словакии, оккупирует большую часть Братиславы и возьмет в плен военных и мирных жителей. Вам наверняка не понравятся подобные действия. Именно так поступает сегодня Азербайджан с признанной ООН суверенной территорией Республики Армения. Таковы факты, господин министр, и будет справедливо, если о них узнают также высокопоставленные должностные лица Словацкой Республики”.
Пашинян и Мирзоян – молчаливые наблюдатели
Армянская община Словакии возмущена тем, что правительство Армении никак не реагирует на непрекращающиеся ложные заявления высокопоставленных должностных лиц страны.
Источник Hetq.am в общине отмечает, что МИД РА не передал ноту протеста властям Словакии, поэтому Роберт Калиняк продолжает распространять ложные азербайджанские тезисы.
Наивно думать, что правительство или МИД Республики Армения не знают об этих заявлениях – армянская община очень оперативно отреагировала на них, поэтому о неосведомленности не может быть и речи.
Мы направили министру ИД Арарату Мирзояну несколько вопросов по этой теме с просьбой ответить на каждый из них по отдельности. Дело в том, что, как мы не раз убеждались, правительственные органы избегают давать конкретные ответы на неприятные для них вопросы, отделываясь размытыми формулировками. Однако на этот раз возглавляемое Араратом Мирзояном внешнеполитическое ведомство “не разочаровало” нас и ответило именно так, как мы ожидали от них.
Вопрос 1.
В последнее время министр обороны Словакии Роберт Калиняк по меньшей мере дважды заявлял, что Армения оккупировала территорию Азербайджана. Учитывая, что это не может быть случайностью или недоразумением, просим сообщить, потребовал ли МИД РА объяснений от словацкой стороны, передал ли Словакии ноту протеста? Если да, когда это произошло, так как МИД официально не заявлял об этом, в отличие от, например, передачи нот протеста Беларуси и РФ в 2024 и 2025 гг.?
Здесь мы имели в виду переданную МИД Беларуси в 2024 году ноту протеста в связи с тем, что 13 июня пресс-секретарь этого ведомства Анатолий Глаз заявил: “…Уважаем армянский народ и искренне желаем ему руководителей, которые действительно будут думать о будущем страны и благосостоянии людей”. 14 июня МИД РА заявил, что в связи с вмешательством во внутренние дела РА направил белорусской стороне ноту протеста, отметив следующее: “Пожелание иметь руководителей, которые думали бы о будущем своей страны, может исходить от того, кто сам этим обладает. В случае с Беларусью на данный момент это воистину роскошь”.
15 января 2025 года МИД РА заявил, что передал России ноту протеста: “В связи с выпуском 12-го января 2025 года программы “Вести недели” на Всероссийском государственном телеканале Российской Федерации, в ходе которой были озвучены искусственно генерируемые нарративы, направленные против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, 15-го января в МИД Армении был вызван посол Российской Федерации в Республике Армения С.П.Копыркин. В ходе встречи послу была передана соответствующая нота протеста”.
Вопрос 2.
Если МИД РА не потребовал объяснений или не направил ноту протеста официальной Братиславе, как Вы обоснуете молчание официального Еревана как минимум на публичном уровне?
Вопрос в том, какой логикой руководствуется правительство Пашиняна. Возглавляемый его однопартийцем Араратом Мирзояном МИД на этот раз промолчал, так как Калиняк, возможно, не оскорбил лично Пашиняна, как это сделал белорус Глаз. А может, нынешняя правящая сила РА согласна с искаженными формулировками словацкого деятеля?
Вопрос 3.
8 июля 2018 года Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Словакии Тигран Сейранян подверг жесткой критике словацкое правительство за непрямую продажу Азербайджану тяжелой артиллерии. В противоположность этому за все время Вашего пребывания на посту министра трудно вспомнить случай, когда кто-либо из послов РА заявлял бы об опасности продажи оружия и боеприпасов Азербайджану. Наоборот, на пресс-конференции 8 января Вы, отвечая на вопрос какую работу проводит наша страна с государствами, продающими Азербайджану наступательное оружие, Вы ответили, что покупка оружия – суверенное право каждого. Означает ли это, что действующее правительство РА не видит никаких проблем в вопросе покупки Азербайджаном различного рода вооружений?
В прошлом Hetq.am неоднократно писал о военном сотрудничестве Словакии и Азербайджана. В 2017-2018 гг., когда Словакией руководил сегодняшний премьер-министр Роберт Фицо, эта страна поставила Азербайджану тяжелую артиллерийскую технику, которая в дальнейшем, в частности во время 44-дневной войны, была применена против Арцаха, что зафиксировано документально.
Однако в документах на экспорт этого оружия адресатом была указана одна из израильских военно-промышленных компаний, которая на самом деле является одним из главных поставщиков Азербайджана. То есть посредством Израиля была использована схема сокрытия реального покупателя оружия. Об этом в 2018 году заявил также посол Сейранян. Позднее выдавшее разрешение на экспорт оружия министерство экономики этой страны, отвечая на адресованные через словацких журналистов вопросы Hetq.am, попыталось “умыть руки”, заявив, что покупателем была израильская сторона.
Вопрос 4.
В любом случае, если правительство РА видит подобную проблему, доводит ли оно свою обеспокоенность дипломатическими или иными каналами до стран-партнеров, поставляющих оружие Азербайджану? Если да, каковы в целом результаты или отклики?
Времена изменились, и сейчас МИД РА не только не требует объяснений от дискредитировавшего целую страну и исказившего исторические реалии чиновника правительства Словакии, но и высказанными на пресс-конференции Араратом Мирзояном формулировками констатирует, что действующее правительство Армении не проводит какую-либо работу со странами, продающими оружие режиму Алиева, который постоянно угрожает применить силу и тем самым продвигает свою антиармянскую повестку. Этому можем противопоставить проактивно-наступательную тактику того же Алиева и его подчиненных, которые не упускают повода заявлять о том, что продажа оружия Армении представляет угрозу для их страны, а значит, поставки должны быть прекращены.
На вышеизложенные вопросы Hetq.am МИД, как уже было сказано, дал общий ответ: “Министерство иностранных дел РА, как и посольство РА в Словакии, поддерживает постоянную связь со словацкими партнерами, и беспокоящий Армению тот или иной вопрос регулярно поднимается по дипломатическим каналам. В частности, в сентябре 2023 года в МИД был приглашен временный поверенный в делах Словацкой Республики в РА Павол Попяк, а в феврале 2024 года – Чрезвычайный и Полномочный посол Мирослав Гацек (более подробную информацию о причинах этих встреч и их содержании МИД не предоставил – авт.). Армения также предпринимает необходимые шаги для развития и углубления двусторонних отношений со Словакией во всех обоюдовыгодных сферах. В 2024 году в Братиславе прошли политические консультации на уровне заместителей министров иностранных дел. В ближайшее время предусмотрен визит в Армению премьер-министра Словакии”.
Как видим, в ответе нет ни слова о шагах МИД РА в связи с последними заявлениями Роберта Калиняка. Это тот случай, когда молчание уже является красноречивым ответом.
Вопросы по этой теме Hetq.am направил также министру иностранных и европейских дел Словакии Юраю Бланару. Ждем ответа на наш запрос.