Թալինցի նորաթուխ պատգամավորն ու կուտակած ունեցվածքը
Թալինի նախկին քաղաքապետ Մնացական Մնացականյանը մայիսի 6-ի ընտրությունների արդյունքում առաջին անգամ հայտնվեց խորհրդարանում: Պատգամավոր դարձավ ՀՀԿ համամասնական ցուցակով: Մինչ այդ նա 10 տարի ղեկավարել է Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքային համայնքը:
Թեև իր կենսագրության ոչ այնքան հարուստ փորձին, Մնացական Մնացականյանը հասցրել է 16 անուն անշարժ գույք ձեռք բերել: Պատգամավորը Թալին քաղաքում ունի 13 տնամերձ հողամաս, բնակելի տուն, օժանդակ կառույցներ, վարելահողեր, արտադրական շինություններ, հասարակական շինություններ:
Մ. Մնացականյանը Արագածոտնի մարզի Լուսակն գյուղում ունի նաեւ 16.87 հա վարելահող, իսկ Երեւանի Բաղրամյան փողոցում` 104.8քմ մակերեսով բնակարան եւ հողամաս:
Մնացական Մնացականյանը 2011թ. մարտի 1-ից մինչեւ 2012թ-ի նույն ժամանակահատվածը որպես աշխատավարձ Թալինի քաղաքապետարանից ստացել է 1 մլն 667 հազար 700 դրամ, 3 մլն 500 հազար դրամի եկամուտ էլ պատգամավորին ապահովել է բնամթերքի վաճառքը:
Այս տարվա մարտի 1-ի դրությամբ Մնացական Մնացականյանն իր հաշվին ունեցել է 75 մլն դրամ եւ 25 հազար դոլար:
Նշենք, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորին է պատկանում «Թալինի ավտոտրանսպորտային եւ ճանապարհների» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 99.7 տոկոսը:

Новоиспеченный депутат из Талина и накопленное им состояние
По результатам прошедших 6 мая парламентских выборов бывший мэр Талина Мнакцакан Мнацаканян впервые оказался в Национальном Собрании. Депутатом Мнацаканян стал по пропорциональному списку правящей Республиканской партии Армении. До этого он в течение 10 лет руководил администрацией города Талина (Арагацотнская область).
Несмотря на свою не очень богатую биографию, Мнацакан Мнацаканян успел приобрести 16 наименований недвижимимости. В Талине депутату принадлежат 13 приусадебных участков, вспомогательные пристройки, жилой дом, пахотные земли, производственные и общественные строения.
В селе Лусакн Арагацотнской области у него 16,87 га пахотной земли, а в Ереване – квартира площадью 104,8 кв.м на улице Баграмяна.
С 1 марта 2011 г. по 1 марта 2012 г. депутат в качестве зарплаты получил в администрации города Талина 1 млн 667 тыс. 700 драмов, еще 3 млн 500 тыс. драмов ему обеспечила продажа сельхозпродукции.
По положению на 1 марта с.г. на счету Мнацакана Мнацаканяна было 75 млн драмов и 25 тыс. долларов.
Отметим, что депутату-республиканцу принадлежат также 99,7 процентов акций ЗАО "Автотранспортные дороги Талина".