Կլիմայական համաժողով՝ համերաշխություն հանուն կանաչ, թե՞ մոխրագույն աշխարհի. հայտարարություն
Բեռլինում հիմնադրված «Արարատ» կոլեկտիվը հայտարարություն է տարածել Բաքվում անցկացվող կլիմայական համաժողովի կապակցությամբ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Այս տարի աշխարհի ամենախոշոր «կլիմայական կոնֆերանսը»՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի համաժողովը (COP), տեղի է ունենում Ադրբեջանում։ Դատելով նախորդ տարվա հյուրընկալող երկրների ընտրությունից և համաժողովին հաջորդող սկանդալներից, ինչպես նաև այս տարվա համաժողովը Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումից, երկիր, որը տարեկան 33.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նավթ և գազ է արտահանում, որը կազմում է երկրի ամբողջ արտահանումների ավելի քան 90%-ը, պարզ է դառնում, որ COP-ը ծաղրախաղ է։ Սա մի համաժողով է, որի նպատակն է համաշխարհային հանրության առջև ստեղծել մի պատրանք, թե աշխարհի ազդեցիկ դեմքերը, կառավարությունները, պետությունների ղեկավարները, և որ ամենից կարևորն է, «կանաչ» ընկերությունները կենսակայուն ապագա տանող ճանապարհ կհարթեն։ Մենք հավատացած ենք, որ «կանաչ» կապիտալիզմի ներքո կենսակայուն զարգացման որևէ ճանապարհ չկա  մինչդեռ հենց դա են փորձում աշխարհի ժողովուրդներին պարտադրել այս բոլոր կառույցները, գլխավոր դերակատարները և պետությունների ղեկավարները, մինչ նրանք՝ COP-ը ղեկավարող համաշխարհային վերնախավը, շարունակում է հսկայական քանակությամբ հարստություն, ռեսուրսներ և հողեր կուտակել։
Մենք հավատացած ենք, որ անհնար է հավաքականորեն աշխատել մեր ապագան փրկելու ուղղությամբ՝ առանց անդրադառնալու «սենյակում գտնվող փղին»՝ հարստության և ռեսուրսների անհավասար բաշխմանը։ Եթե ամենամյա COP համաժողովը չի անդրադառնում այս ակնհայտ խնդրին, որն ուղղակիորեն կապված է աշխարհի ժողովուրդների և համայնքների ահագնացող դժվարակացության և անկայունության հետ՝ լինի սովի, ծովի մակարդակի բարձրացման թե բերքատվության զանգվածային կորուստների հետևանքով, և դրա փոխարեն փորձում է մեզ՝ համաշխարհային հանրության վրա սաղացնել մի շարք անատամ «քաղաքականություններ», անկիրարկելի «համաձայնագրեր», ինչպես նաև կեղծ խոստումներ, ինչպիսին «հանածո վառելիքին վերջ տալու» սին խոստումն է, ապա մենք պատճառ չենք տեսնում լուրջ ընդունելու այս համաժողովը։
COP-ի հիմքում ընկած կապիտալիստական այս ոգին չունի էկոլոգիայի ոչնչացմանը, այդ թվում՝ ռազմական ագրեսիայի պատճառով մարդկային կյանքերի կորուստներին վերջ տալու լուծումներ, քանի որ հզորները միշտ էլ կհասցնեն թույլերին ստիպել զիջել սեփական ռեսուրսների և հողերի նկատմամբ վերահսկումը՝ հանուն կապիտալի կողմից շահագործման, որը, ի վերջո, հանգեցնում է մարդկային և ոչ մարդկային կյանքերի, հողերի և տեղաբնակ մարդկանց մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, որոնք բոլորն էլ անփոխարինելի են մեր հավաքական գոյության համար:
Հայերն այս երևույթի դրսևորումը տեսան իրենց հայրենի բնօրրաններից մեկում՝ Արցախում (հայտնի նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ)։ Ադրբեջանը, օգտվելով իր եկամտաբեր նավթագազային բիզնեսի շահույթից, ձեռք բերեց առաջատար, ժամանակակից զենքեր և հարձակվեց Արցախի բնիկ հայերի վրա՝ 2020 թվականի սեպտեմբերին սանձազերծելով 44-օրյա պատերազմ։ Ռազմականորեն զիջելով՝ հայերը պարտություն կրեցին պատերազմում։ Մի քանի տարի անց Ադրբեջանը շրջափակման մեջ առավ Արցախում գտնվող 120.000 հայերին՝ նրանց սովամահության հասցնելու անթաքույց նպատակով։ Ինը ամիս տևած շրջափակումից հետո Ադրբեջանը սկսեց ռմբակոծել Արցախը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակավայրերը՝ այս անգամ հայերին իրենց նախնյաց հողից դուրս մղելու անթաքույց նպատակով։ Այս էթնիկ զտումը պատմական այն եզակի դեպքն է, երբ Արցախն առաջին անգամ մնաց առանց իր 2000-ամյա հայ համայնքի։ Ի՞նչ շահեցին Ադրբեջանն ու նրա գործընկերները այս գաղութատիրական ագրեսիայից․ ավելի շատ հող՝ հանքանյութերի շահագործման համար, ջրի և այլ «վերականգնվող» էներգիայի ռեսուրսների հասանելիություն, ինչպես նաև ավելի բարենպաստ ռազմավարական դիրք Սյունիքի մարզի ուղղությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության հարավում, որը վերջին շրջանում մեծ ուշադրության է արժանացել՝ որպես Կենտրոնական Ասիան Եվրոպային կապող խոշոր առևտրային ուղու հավանական առանցքային կետ:
Պատահական չէ, որ Ադրբեջանը հյուրընկալում է COP համաժողովը մի ժամանակաշրջանում, երբ առևտրային ճանապարհի կառուցման շուրջ բանակցություններն ակտիվացել են, և մեծ տերություններն կարծես դեսանտ են իջեցնում տարածաշրջան՝ իրենց շահերը ներկայացնելու համար։ Բոլորովին զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի՝ հայերի նկատմամբ ագրեսիան աջակցություն է ստանում նրա ռազմավարական էներգետիկ և անվտանգային գործընկերների՝ Թուրքիայի և Իսրայելի կողմից, ինչպես նաև դյուրացվում և խրախուսվում է ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Ռուսաստանի կողմից, որոնք տարածաշրջանի վերաբերյալ ծրագրեր ունեն՝ հիմնված իրենց շահերի և ինքնահարստացման հեռանկարների վրա։
Արցախում տեղի ունեցածը ցուցիչն է այն աշխարհի, որն առաջարկում են կենսակայուն ապագա խոստացող կապիտալիստական «լուծումները». մի աշխարհ, որտեղ յուրաքանչյուր դերակատար պայքարում է ռեսուրսների, հարստության և իշխանության համար, և որտեղ թույլերը ենթարկվում են աճող շահագործման, կորզման և ունեզրկման։ «Կենսակայուն լուծում» գովազդվող կապիտալիստական մոտեցման տիպիկ օրինակ է Ադրբեջանի «Կանաչ էներգետիկ գոտի» ծրագիրը Արցախում, որը, ըստ տարածված լուրերի,  լինելու է այս տարվա կլիմայական համաժողովի «ներկայանալի» նախագծերից մեկը։ Այս նախագծի կեղծիքն ակնհայտ է։ Տարածաշրջանը էթնիկ զտումների և զանգվածային էկոլոգիական ավերածության ենթարկելուց հետո Ադրբեջանը խոստանում է նոր կենսակայունության դարաշրջան՝ «կանաչ» նախաձեռնությունների անվան տակ։ Սակայն նման ծրագրերը պետք է կոչվեն այնպես, ինչպես որ կան՝ ցինիկ ձեռնածություն, որի միջոցով նավթագազային բռնապետության մի ղեկավար փորձում է փրկել իր բռնապետության դեմքը՝ ռազմական ագրեսիայի, բնական միջավայրի ոչնչացման և մարդու իրավունքների խայտառակ խախտումների ֆոնին՝ «կանաչազօծելով» այն՝ միաժամանակ նախատեսելով շահագործել այս նոր նվաճված հողերը՝ կորզելով դրանցում առկա պաշարները և դրանցում այլ մարդկանց վերաբնակեցնել։
Մենք պայքարում ենք հանուն ապագաղութացված էկոլոգիայի, որը իրական ճանապարհ է դեպի կենսակայուն ապագա, որը վեր է կանգնում կապիտալիզմի սահմանափակումներից և հաշվի է առնում աշխարհի տարբեր համայնքներին պարտադրված անհավասար հնարավորությունները և ռեսուրսների անհավասար հասանելիությունը։ Եթե սա չհամարվի անհրաժեշտ սկզբունք, մենք անխուսափելիորեն կհայտնվենք համընդհանուր կործանման վտանգի առաջ։ Որպես կապիտալիզմի շրջանակներում կազմակերպված հաստատություն՝ COP-ը հետաքրքրված չէ ապագաղութացված էկոլոգիայով։ Ուստի այս համաժողովին շնորհված ցանկացած լեգիտիմություն վտանգում է իրական կենսակայունության ճանապարհը և ակամա ամրապնդում է կապիտալիզմի տրամաբանությունը, որը կարելի է ամփոփել այսպես՝ «կորզում հնարավոր ցանկացած եղանակով»։
Մեր պայքարը այս կործանարար համակարգի դեմ շարունակական է, և մենք կշարունակենք համայնքային նախաձեռնություններով մերժել և ի վերջո տապալել այս համակարգը։ Կոչ ենք անում մեր բոլոր ընկերներին՝ բարձրացնելու իրենց ձայնը այս համաժողովի, դրա կապիտալիստական ոգու, ինչպես նաև Ադրբեջանի և նրա գործընկերների կողմից քարոզվող կեղծ «կանաչ» օրակարգի դեմ, որը թուլացնում է կենսակայունության նպատակը և ուշադրությունը շեղում իրական խնդիրներից և լուծումներից։ Թեև մեր պայքարը չենք սահմանափակում միայն մեկ իրադարձությամբ՝ այս դեպքում COP29-ով, մենք գիտակցում ենք, որ այս տարի Ադրբեջանը հյուրընկալի իր կարգավիճակը կօգտագործի՝ աշխարհում իր համբավը բարելավելու, իր բիզնես շահերը խթանելու և գլոբալ կապիտալիստական կառուցվածքի առաջատար ուժերի հետ ավելի սերտ կապ հաստատելու համար։ Ուստի մենք պահանջում ենք որպես առաջնային քայլեր՝
• Վե՛րջ տալ Արցախի օկուպացիային և ադրբեջանական զինված ուժերը հեռացնել Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից
• Վերականգնե՛լ Արցախի հարկադրաբար տեղահանված բնակչության տները, ունեցվածքը և անձնական գույքը, ինչպես նաև ապահովել Արցախի բնակիչների անվտանգության և կենսակայուն կյանքի երաշխիքներ
• Ազատ արձակե՛լ Ադրբեջանում բանտարկված քաղաքական գործիչներին և հայ ռազմագերիներին»։
* «Արարատ» կոլեկտիվը հիմնվել է 2020 թ․ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին Բեռլինում որպես հակաֆաշիստական կոլեկտիվ։ Կոլեկտիվի ինստագրամյանը էջը՝ https://www.instagram.com/ararat_berlin/, մանրամասներ կոլեկտիվի մասին https://www.theleftberlin.com/ararat-collective/․

Ararat Collective Lambastes Baku Cop29 as "Green Capitalism"; Demands Deoccupation of Artsakh
The Ararat Collective, an Armenian antifascist collective based in Berlin, has released the following statement regarding the climate summit taking place in Baku.
This year, the world's largest "climate conference", COP, is taking place in Azerbaijan. Judging from the selection of prior hosts and resulting scandals from the conferences, as well as the decision to host this year's COP in Azerbaijan, a country which exports $33.6 billion USD of oil and gas per year, accounting for over 90% of its total exports, it couldn't be more apparent that COP is a farce.
It is a conference whose aim is to deceive the world community into thinking the world's influential figures, governments, heads of state, and above all, "green" companies will create a path towards a sustainable future. We believe that there is no path to a sustainable future under "green” capitalism, which is precisely what all these institutions, key players and heads of state wish to foist onto us – the people – as they, the global elite who preside over COP, continue to hoard the vast amounts of wealth, resources and land.
We believe it is impossible to collectively work to save our future without addressing the elephant in the room: the unequal distribution of wealth and resources. When the yearly COP fails to address this glaring issue, one that is directly correlated with the increasing precarity of the world's peoples and its communities – whether due to starvation, dangerously rising sea levels, or massive crop failures – and instead attempts to sell us, the global public, a slew of toothless "policies", unenforceable "agreements", as well as false promises like "the end of fossil fuels", then we see no reason to take this conference seriously.
It is this capitalist ethos at the root of COP that has no answer for ending ecological destruction, including that of human life caused by military aggression, as the powerful will invariably bully the less-powerful into giving up control of their resources and lands to further capital-driven extraction, ultimately triggering the destruction of human and non-human life, lands and indigenous cultural heritage, all of which are indispensable to our collective futures.
Armenians saw this dynamic play out in a part of their ancestral home, the region of Artsakh (also referred to as Nagorno-Karabakh). Azerbaijan, reaping the benefits of their lucrative oil & gas business, bought advanced, state-of-the-art weapons and attacked the indigenous Armenians of Artsakh, initiating a 44-day war in September 2020.
Militarily overpowered, Armenians lost the war. A few years later, Azerbaijan then put 120,000 Armenians in Artsakh under siege in a blockade with the expressed intent of starving them. After nine months of the blockade, Azerbaijan then carried out a bombing campaign targeting civilian areas to drive out the Armenians from their ancestral home. This ethnic cleansing marked the first time that Artsakh would be deprived of its Armenian community in 2,000 years. What did Azerbaijan and its business partners gain with this colonial act of aggression? More land for mineral exploitation, access to water and other “renewable” energy sources to exploit, as well as a more strategic military position vis-à-vis the Syunik region in the south of the Republic of Armenia, which recently has garnered lots of attention as being the potential linchpin for a major trade route connecting Central Asia to Europe.
It is no coincidence that Azerbaijan is hosting COP at a time when talks to develop a corridor have intensified with major powers descending on the region to stake their claim. It is also not surprising that support for Azerbaijan’s aggression towards Armenians comes from its strategic energy and defense partners – Turkey and Israel – and is facilitated and encouraged by the US, the EU and Russia, all parties with plans for the region based on their own interests and prospects for self-enrichment.
What occurred in Artsakh is emblematic of the kind of world that capitalist “solutions” for a sustainable future will promise us: a world composed of players each vying for resources, wealth and power, with the weak being subjected to more and more exploitation, extraction and dispossession. An illustrative example of a typical capitalist “solution” sold as “sustainable” can be found in Azerbaijan's "Green Energy Zone" project in Artsakh – rumored to feature prominently at this year’s COP. The hypocrisy of this project is unmistakable. After ethnically cleansing the region and submitting it to massive environmental devastation, Azerbaijan now promises a new era of sustainability in the region by touting "green" initiatives. Such projects should be called out for what they are: a cynical ploy by a dictator of a petro-state to launder his state’s poor reputation of military aggression, environmental destruction and dismal human rights record through greenwashing, all while planning the exploitation of these newly conquered lands for resource extraction and resettlement of new people.
What we stand for is a decolonial ecology, one that provides a real path towards a sustainable future, one that transcends the constraints of capitalism, and one that takes into account inequities and unequal access to resources with respect to the world's communities. The inability to grasp this as a necessary principle for moving forward will invariably lead us to our collective peril. COP, as a formalized institution within capitalism, cannot have an interest in decolonial ecology. Therefore, any legitimacy bestowed on this conference threatens to obscure the path to sustainability and inadvertently reinforces the logic of capitalism, the mantra of which can be summed up as “extraction by any means possible”.
Our fight against this destructive system is ongoing and we will keep deploying our community-driven action from the ground-up to reject and eventually topple this system. We call on all our comrades to raise their voices against this conference, its capitalist ethos, as well as the fake “green” agenda peddled by Azerbaijan and its partners which undermines the goal of sustainability and shifts the attention away from the real problems and solutions. While we do not limit our struggle to a single event – in this case COP29 – we are aware that Azerbaijan will use its status as host this year to promote its image abroad, further its business interests, and further entrench itself within the leading forces of the global capitalist structure and its power brokers. We, therefore demand, as first steps:
- An end to the occupation of Artsakh and the removal of Azerbaijani forces from within the borders of the Republic of Armenia
- The restoration of all homes, property and belongings to the forcibly displaced population of Artsakh, along with guarantees of security and a sustainable life for those from Artsakh
- The release of domestic political prisoners and Armenian POWs in Azerbaijan..
* The Ararat Collective was founded during the 44-day Artsakh war in Berlin as an antifascist Collective. Its social media page is https://www.instagram.com/ararat_berlin/, details about the collective are available at: https://www.theleftberlin.com/ararat-collective/․