«Մենք տեսնում ենք ապագա, որտեղ թվայնացումը զգալիորեն կընդլայնի մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը»․ Փաշինյան
Երևանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից առաջ տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական ֆորումը, որին մասնակցել են ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները, ինչպես նաև որպես հրավիրյալ Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին և ԵԱՏՄ-ում դիտորդ Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլա Արիպովը: Նախ տեղի է ունեցել բարձրաստիճան հյուրերի դիմավորման, այնուհետև համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը: Հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում ողջունել է Կառավարությունների ղեկավարներին, ֆորումի մասնակիցներին և նշել.
«Թվայնացման ժամանակակից իրողություններում առաջնահերթ պետք է նշեմ այսօրվա քննարկման կարևորությունը, որն ուղղված է չորս ազատությունների արդյունավետ գործունեությանը, ինչպես նաև թվային միջավայրի և թվային ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
«Թվային տնտեսություն», «թվային հասարակություն» և «թվային փոխակերպում» տերմիններն ամուր հաստատվել են մեր առօրյա կյանքում, և մենք ապրում ենք մի իրականությունում, որին բնորոշ են տեխնոլոգիական բեկումները։ Սակայն շատ կարևոր է հետ նայել և տալ «թվային փոխակերպում» հասկացության սահմանումը:
Ինձ համար, առաջին հերթին, «թվային փոխակերպում» տերմինը նշանակում է գործառնական գործընթացներում հասնել արդյունավետության և ճկունության՝ անալոգային տվյալներից թվային տվյալներին անցնելու միջոցով:
Ցանկանում եմ շեշտել, որ այս սահմանումը, իհարկե, ենթադրում է նաև կառավարությունների գործունեությունը, սակայն շեշտը պետք է դրվի ամբողջ հասարակության վրա, քանի որ պետությունների թվայնացման գործընթացը պետք է բխի քաղաքացիների և բիզնեսի հարմարավետությունից, ոչ թե հակառակը։
Թվային հասարակություն և զարգացած տնտեսություն կառուցելու համար մենք նախ որոշում ընդունեցինք մեր թվային ճարտարապետությունը խարսխել երկու կարևոր սկզբունքների վրա՝ վստահություն և անվտանգություն:
Թվային գործընթացները պետք է լինեն գործնական, արդիական և օգտակար մարդկանց և բիզնեսի համար: Եթե սա տեղի չի ունենում, ուրեմն սա թվայնացում չէ, այլ թվայնացման իմիտացիա, ինչն անիմաստ է։
Գործնականում խոսքը պետք է գնա հանրային ծառայությունների աշխատանքի ամբողջական վերափոխման մասին։ Այս համատեքստում կընդգծեմ ոչ միայն առանձին խնդիրների թվայնացման անհրաժեշտությունը, այլ նաև այնպիսի ծառայությունների ստեղծման, որոնք կբավարարեն մեր քաղաքացիների և բիզնեսի կենսական կարիքները և կապահովեն արագ արձագանքում նրանց կյանքի կարևոր իրադարձություններին:
Այս գործընթացների հաջող թվայնացումը պահանջում է վստահելի, ամբողջական և մատչելի տվյալներ՝ պետական ծառայություններն ամբողջությամբ թափանցիկ դարձնելու համար: Սա թույլ կտա պարզեցնել քաղաքացիների և բիզնեսի փոխգործակցությունը պետական մարմինների հետ՝ դարձնելով այն ավելի հարմար, արդյունավետ և անվտանգ:
Տվյալների վստահելի պահպանման հայեցակարգն առանցքային տեղ է գրավում Հայաստանում թվային փոխակերպման փիլիսոփայության մեջ: Այս համակարգը հիմնված է պետական կառույցների և, ամենակարևորը, քաղաքացիների, բիզնեսի և պետության միջև վստահության վրա:
Տվյալների վստահելի պահպանումը թույլ է տալիս տարբեր պետական գերատեսչություններին ապավինել միմյանց տեղեկատվությանը՝ առանց դրանցով փոխանակվելու կամ դրանք կրկնօրինակելու անհրաժեշտության: Սա թույլ կտա փոխարինել փաստաթղթերի փոխանակումը և ապահովել կարևոր իրավական տվյալների հասանելիություն՝ միաժամանակ պահպանելով տվյալների հավաքագրման, պահպանման և մշակման անվտանգության և ազգային կանոնակարգերը:
Տվյալները կպահվեն ազգային հատվածներում և հասանելի կլինեն միայն միջսահմանային ձևաչափով՝ հարցման առկայության դեպքում:
Բիզնեսի համար այս գործընթացը կարող է բարելավել անդրսահմանային առևտրի և անուղղակի հարկերի վճարման եղանակը: Եկեք պատկերացնենք մի իրավիճակ, երբ մի պետության տարածքից մեկնելու պահից ապրանքների խմբաքանակի տեղաշարժի վերաբերյալ թվային տվյալների ամբողջությունը հասանելի և հետագծելի է դառնում մեկ այլ պետության լիազորված մարմինների համար 24/7 ռեժիմով, նույնիսկ մինչև դրա նշանակման վայր հասնելը:
Անուղղակի հարկերի ամբողջական վճարումը, ապրանքաշրջանառության օրինականությունը, սանիտարական, բուսասանիտարական և անասնաբուժական հսկողությունը, որակի և անվտանգության համապատասխանության ապահովումը կարող է անխափան իրականացվել ուղարկող երկրի ռեեստրներում առկա իրավական նշանակալի տվյալների հիման վրա: Սա զգալիորեն կնվազեցնի վարչական ծախսերը և միևնույն ժամանակ կապահովի արտադրանքի՝ բոլոր պահանջներին համապատասխանությունը:
Մենք տեսնում ենք ապագա, որտեղ թվայնացումը զգալիորեն կընդլայնի մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը և քաղաքացիների աշխատանքի իրավունքի իրացումը։
Իհարկե, այս նորամուծությունների իրականացումը զգալի ջանքեր կպահանջի։ Այնուամենայնիվ, մենք չպետք է անտեսենք արդեն իսկ մեկնարկած գործընթացը, քանի որ այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում մեր փոխգործակցության բոլոր ասպեկտների հետագա զարգացման և կատարելագործման համար»։

Мы видим будущее, в котором цифровизация значительно расширит свободу передвижения людей и реализацию права труда граждан: премьер-министр
Перед заседанием Евразийского межправительственного совета в Ереване состоялся Евразийский экономический форум, в котором приняли участие главы правительств государств-членов ЕАЭС, а также первый вице-президент Исламской Республики Иран Мохаммад Реза Ариф и премьер-министр страны-наблюдателя при ЕАЭС Узбекистана Абдулла Арипов.
Сначала состоялась церемония встречи высоких гостей, а затем совместного фотографирования.
В своей речи премьер-министр Никол Пашинян приветствовал глав правительств и участников форума и отметил:
“В современных реалиях цифровизации прежде всего должен отметить важность сегодняшней дискуссии, которая направлена на эффективное функционирование четырех свобод, а также на развитие цифровой среды и цифровых инфраструктур.
Термины «цифровая экономика», «цифровое общество» и «цифровая трансформация» прочно вошли в наш обиход, и мы живем в реальности, в которой характерны технологические прорывы. Но, очень важно посмотреть назад и дать определение понятию «цифровая трансформация».
Для меня, прежде всего, значение термина «цифровая трансформация» - это достижение эффективности и гибкости в процессах функционирования при помощи перехода от аналоговых к цифровым данным.
Хочу подчеркнуть, что это определение конечно же подразумевает в том числе функционирование правительств, однако акцент должен быть поставлен именно на общество в целом, поскольку процесс цифровизации государств должен быть производным от удобства для граждан и бизнеса, а не наоборот.
Чтобы построить цифровое общество и развитую экономику, мы прежде всего приняли решение закрепить нашу цифровую архитектуру на двух важных принципах: доверии и безопасности.
Цифровые процессы должны быть практичными, актуальными и полезными для людей и бизнеса. Если этого не происходит, значит это не цифровизация, а имитация цифровизации, что бесполезно.
Практически речь должна идти о полном преобразовании работы государственных служб. В этом контексте отмечу необходимость не просто оцифровки отдельных задач, а создание услуг, которые будут отвечать жизненно важным потребностям наших граждан и бизнеса и обеспечат оперативное реагирование на значимые события в их жизни.
Для успешного перехода этих процессов в цифровой формат необходимы надежные, полные и доступные данные, чтобы сделать государственные услуги полностью сквозными. Это позволит упростить взаимодействие граждан и бизнеса с государственными органами, сделав его более удобным, эффективным и безопасным.
Концепция доверительного хранения данных занимает центральное место в философии цифровой трансформации Армении. В основе этой системы лежит доверие между государственными органами и, самое главное, доверие между гражданином, бизнесом и государством.
Доверительное хранения данных позволяет различным правительственным учреждениям полагаться на сведения друг друга без необходимости их обмена или дублирования. Это позволит заменить обмен документами и обеспечить доступ к юридически значимым данным, сохраняя при этом безопасность и национальные регламенты сбора, хранения и обработки данных.
Данные будут храниться в национальных сегментах и будут доступны в трансграничном формате только при наличии запроса.
Для бизнеса этот процесс может усовершенствовать способы ведения трансграничной торговли и уплаты косвенных налогов. Представим ситуацию, когда совокупность цифровых данных о перемещении партии товара с момента убытия с территории одного государства становится доступным и прослеживаемым в режиме 24/7 для уполномоченных органов другого государства еще до его прибытия на место назначения.
Полнота уплаты косвенных налогов, законность оборота товаров, санитарный, фитосанитарный и ветеринарный контроль, обеспечение соответствия качества и безопасности могут осуществляться бесшовным образом на базе юридически значимых данных, доступных в реестрах страны отправителя. Это значительно сократит административные расходы и одновременно обеспечит соблюдение всех требований к продукции.
Мы видим будущее, в котором цифровизация значительно расширит свободу передвижения людей и реализацию права труда граждан.
Конечно, реализация этих новшеств потребует значительных усилий. Однако мы не должны игнорировать тот процесс, который уже запущен, ведь он открывает новые возможности для дальнейшего развития и улучшения всех аспектов нашего взаимодействия.