Հողագործը իշխանություններին խնդրում է հողին ու գյուղացուն ընդունել որպես «ազգային սրբություն» (վիդեո)
62-ամյա Սիմոն Ջամալյանի առավոտը ազդարարվում է աքաղաղի կանչով, և լույսի առաջին շողերի ներքո սկսվում է նրա հողի աշխատանքը: Նա Արմավիրի մարզի Գրիբոյեդով գյուղի իր տնամերձ հողամասում ունի պոլիէթիլենային տոպրակներով ծածկվող, 1500քմ մակերեսով ջերմոցային տնտեսություն և օրվա հիմնական մասն անցկացնում է ջերմոցներում: Կեսօրին, երբ ջերմոցում ջերմաստիճանը մոտենում է 50 աստիճանին, Սիմոն Ջամալյանը ընդմիջում է անում և երեկոյան նորից սկսում աշխատել մինչև մութն ընկնելը: Նրա դեպքում ընդմիջում անելն էլ է հարաբերական, քանի որ դաշտերում մեկ հեկտար ռեհանի ցանքատարածություն է հիմնել: Ճիշտ է՝ անհրաժեշտության դեպքում բանվոր էլ է պահում, սակայն պարտադիր ինքն էլ ընտանիքի անդամների հետ մասնակցում է այդ աշխատանքներին:
Սիմոն Ջամալյանը կրթությամբ մեխանիկ է, ժամանակին ավարտել է երկու ուսումնական հաստատություն, սակայն իրեն ամբողջությամբ նվիրել է հողագործությանը: Ջերմոցային տնտեսություն հիմնել է ավելի քան 10 տարի առաջ: Սկզբում այն զբաղեցրել է քիչ տարածություն, հետո ընդլայնվել է:
2007 թվականից սկսած՝ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի «Ջրից դեպի» շուկա» բաղադրիչով Սիմոն Ջամալյանի ջերմոցային տնտեսությունը եղել է օրինակելի տնտեսություն և սածիլների արտադրման կենտրոն: Համապատասխան ցուցանակը դրված էր նրա տան պատի տակ: Ամերիկյան ընկերությունը, ոգևորվելով հայ հողագործի հաջողություններից, նրան նվիրել է ժամանակակից ջորմոց՝ օդափոխման համակարգով:
Հասարակ հողագործի տնտեսությունը դիտելու համար ջերմոցներ են այցելել տարբեր պաշտոնյաներ՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչը, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի ղեկավարը և այլք:
Սիմոն Ջամալյանն այժմ սկսում է զբաղվել էկոբանջարաբուծությամբ և նոր սորտերի մշակմամբ: Ցանկանում է վերականգնել «համ ու հոտ ունեցող» նախկին սորտերը, որոնք այսօր գրեթե վերացման շեմին են: Զբաղվում է նաև արմատային նեխուրի (քարավուզ) և էկզոտիկ այլ բանջարեղենի մշակությամբ: Կիևյան փողոցի բացօթյա, գյուղատնտեսական շուկայում անցյալ տարի նույնիսկ ձեռք է բերել մշտական հաճախորդներ, որոնք մինչ օրս հեռախոսազանգով Սիմոն Ջամալյանից էկզոտիկ բանջարեղեն են պահանջում:
Ամբողջ ջերմոցային տնտեսությունը ոռոգվում է կաթիլային եղանակով, և հողում բահ գրեթե չի օգտագործվում: Չնայած նշված հաջողություններին՝ Սիմոն Ջամալյանն էլ ուներ իր խնդիրներն ու մտահոգությունները: Նա էլ բերքի իրացման դժվարություններ ունի: Բացի դրանից՝ ի վիճակի չէ ջերմոցային տնտեսությունը զարգացնել ձմռան ամիսներին. ասում է՝ գազը թանկ է, և ինքը չի կարող ջեռուցման խնդիրը լուծել:
Սիմոն Ջամալյանը չէր կարողանում թաքցնել իր արցունքները, երբ խոսում էր հողի ու գյուղացու մասին: Նրա ձեռքերը մի պահ սկսեցին դողալ: Հողագործի յուրաքանչյուր խոսքում կային կարոտ ու նվիրում: Նա իշխանություններին գրեթե խնդրում էր հողին ու գյուղացուն ընդունել որպես «ազգային սրբություն», քանի որ նրանք են պահում երկիրը:
Սիմոն Ջամալյանը ցավով էր ընդունում, որ գյուղացին այսօր հող չի մշակում և հացի խնդիրը լուծելու համար բռնել է արտագաղթի ուղին: Նրա կարծիքով՝ գյուղացուն պետք է պարտադրել, որ հողը մշակի, քանի որ չմշակվող հողը աղակալում ու կորցնում է որակական հատկանիշները:
«Պետք է պետությունն ասի՝ գյուղացի, եթե դու ի վիճակի չես հողդ մշակել, 5 տարի ժամանակով պայմանագրով հանձնիր գյուղապետարանին: Գյուղապետարանն էլ այդ հողը մշակության կտա այն մարդուն, ով ի վիճակի կլինի մշակել: Կան անմշակ հողեր, և մարդիկ էլ կան, որ ցանկանում են դրանք մշակել, սակայն սեփականատերերը թեև չեն մշակում, բայց շատ գումար են ուզում, որ հողը տան մշակության, իրենք էլ արտերկրում են: Ամբողջ հողերը փուշը պատել է, դրա սերմերն էլ այնքան թեթև են, որ նույնիսկ մեղմ քամու դեպքում տարածվում և վարակում են տարածքի բոլոր հողերը: Այսօր գերխնդիր է փրկել Արարատյան դաշտավայրի թեկուզ մեկ սանտիմետր հողը»,- ասում է Ս. Ջամալյանը:
Նրա մտահոգություններից մեկն էլ այն էր, որ գյուղացին կրթված չէ, և գյուղերում չկան խորհրդատուներ: Սիմոն Ջամալյանը ցանկանում է ստեղծել խորհրդակցական կենտրոն և խորհուրդներով կրթել գյուղացուն: Հիմա էլ են շատերը դիմում Սիմոն Ջամալյանին՝ խորհուրդ ստանալու: Նպատակ ունի նաև լաբորատորիա ստեղծել, որ գյուղացին կարողանա հողի անալիզ անել և իմանալ, թե իր հողին ինչ է անհրաժեշտ: Օրինակ՝ ինքն ամեն տարի հողի նմուշը ստուգում է համապատասխան լաբորատորիաներում և ըստ դրա էլ որոշում՝ ինչպես սնուցել: Նրա խոսքով՝ այսօր հողը պարարտացվում է միակողմանի, իսկ գյուղացին օգտագործում է միայն ազոտական պարարտանյութ, ինչը կարող է վնաս հասցնել և հողին, և մարդու առողջությանը: «Մարդիկ պարարտանյութ են գնում՝ առանց իմանալու, թե իրենց հողին ինչ է անհրաժեշտ»,- ասում է 62-ամյա հողագործը:
Տարբեր գիտաժողովներում և հանդիպումներում Ս. Ջամալյանը բազմիցս հանդես է եկել առաջարկությամբ, որ հեռուստատեսությամբ «կիսամերկ կլիպներ ցուցադրելու փոխարեն» օրվա ընթացքում գոնե 10 րոպե հատկացնեն գյուղացուն և խորհրդատվությամբ կրթեն նրան, սակայն մինչ օրս սայլը տեղից չի շարժվել:
«Գյուղացին ինչքան հարուստ լինի, ազգի հարստությունն է: Մեր հանճարների գենոֆոնդը գյուղն է ապահովել. ուսումնասիրեք, կտեսնեք, որ հանճարների 80-90 տոկոսը գյուղացիներ են եղել: Այն երեխաներն են հանճարներ դարձել, որոնք ապտակով են մեծացել, կյանքի դժվարություն են տեսել, և կրթությունն իրենց համար գերխնդիր է եղել: Այսօր ազգային գաղափարախոսություն է պետք, թե ուր ենք գնում: Ցույց տվեք մի ազգային ծրագիր կամ գաղափարախոսություն, որ ազգը պիտի զարգանա այդ ուղղությամբ: Այս տարածաշրջանում մեր գիտական պոտենցիալն առաջին տեղում էր, իսկ հիմա՞: Եվրոպան մեզանից ընդօրինակելու շատ բան ունի: 500 տարի պետականություն չենք ունեցել, բայց հայ ենք մնացել: Ազգային գաղափարախոսություններից մեկն էլ այն կլինի, որ այսօր պահպանենք մեր սուրբ ընտանիքը, ոչ թե եվրոպական գրանտները ստանալով՝ միասեռություն քարոզենք: Եվրոպայից պետք է վերցնել միայն գերմանական ճշտապահությունը, թե չէ որպես հնագույն ազգ պետք է մենք օրինակ ծառայենք»,- արցունքն աչքերին՝ ասում է Սիմոն Ջամալյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղացին երբեք չի հարստանում, քանի որ իսկական հողագործը ստացած եկամուտը նորից ներդնում է հողի մեջ: «Մարդիկ վարկ են վերցնում, որ իրենց տան պատուհանները եվրոպականով փոխեն: Իմ տունն արդեն 50-60 տարի է, կառուցված է, բայց նույն դռներն ու պատուհաններն են մնացել: Ես էլ կուզենայի լավ եկամուտ ստանայի, իմ տանը ստեղծեի քաղաքայինին բնորոշ կոմունալ հարմարություններ, բայց հիմա իմ եկամուտը ներդնում եմ հողի վրա, որ այն շարունակական լինի: Ոչինչ, թող մի քիչ էլ վատ բաղնիք ունենամ, բայց բիզնեսս թող շարունակվի»,- ասում է Սիմոն Ջամալյանը:
Հրաժեշտ տալով՝ նա հույս հայտնեց, որ շուտով կունենանք այն հայրենիքը, որը երազել ենք, և հպարտությամբ ենք ապրելու այս հողի վրա:

Farmer Simon Jamalyan: "Government must recognize villagers and the land as national treasures"
The hothouse tended by 62 year-old Simon Jamalyan covers 1,500 square meter plot outside his home in the Armavir village of Griboyedov.
Mr. Jamalyan gets up early, just as the sun is rising, and spends most of the day in the hothouse. He only takes a break in the afternoon when the temperature inside hits 50 C. Then he’s off to tend to a one hectare plot of basil growing outside.
A mechanic by trade, Simon started hothouse farming ten years ago and he’s been a devoted convert ever since.
His operation has been recognized as a prime seedling nursery ever since 2007, under the aegis of the Millennium Challenge’s project “From water to the market”. A certificate of merit from the Armenian government is proudly displayed on the wall of his house. Simon was also presented with a gift of an air filtration system from the Americans for his achievements.
Many top government officials, including Prime Minister Tigran Sargsyan, have travelled to Griboyedov to see how a successful hothouse is run.
Mr. Jamalyan is now turning his attention to bringing back certain heirloom varieties of vegetables and herbs on the verge of extinction. He wants to save these varieties because of their richer taste and smell.
Last year, at the farmers market on Kievyan Street in Yerevan, Simon acquired some permanent customers who still call him to place orders for his specialty produce.
The hothouse employs a drip irrigation system and hardly a shovel or spade is ever used.
Despite his success, Mr. Jamalyan has problems like any other farmer, especially when it comes to selling what he grows. He’d like to operate the hothouse during the winter but says that gas prices are prohibitive.
Simon became teary eyed when he spoke about the plight of the land and the villagers who work it. He made an open plea to the government to regard the land and the village farmers as the salt of the earth and “national treasures”, since they keep the country afloat.
He laments the fact that Armenia’s rural populace has turned away from farming and instead is seeking its fortunes on foreign shores. Simon says the land suffers too from not being cultivated, becoming barren and dry.
Mr. Jamalyan proposes that village farmers hand over the land they cannot cultivate to the local municipality for a period of five years. The municipalities in turn would allocate the land to those who can.
“There are uncultivated lands and people who want to work those lands but the owners, many of who have left, are asking unrealistic prices. The weeds are infesting all the good land in the Ararat valley. Our prime task is to save this area down every single square centimetre,” Simon says.
The farmer also points out the problem of the lack of agricultural advisory councils in the villages. He wants to create such a body to advise local farmers about correct agricultural techniques and also wants to set up a laboratory for soil analysis.
Mr. Jamalyan says that local farmers only use nitrogen-based fertilizers that can harm the soil in the long run and includes health risks.
“Farmers buy fertilizers without knowing what their soil actually needs,” he says.
Mr. Jamalyan says that at various conferences and meetings he’s proposed that TV stations devote ten minutes a day to programming about correct farming techniques and instructional information to educate local farmers. Sadly, nothing has been done in this regard.
“The richer the villager, the better off the nation is as a whole. The gene pool of our sages has been preserved in the villages. Do a bit of research and you’ll discover that 80-90% of our sages have been common village folk. The country needs a national ideology, a plan of action, for the future. We lack one today. Armenia once was a regional leader in scientific potential. But now? Europe has a lot to learn from us. We went without a state government for 500 years but remained Armenians. One of our guiding principles should be to preserve the sacred Armenian family instead of receiving European grants and preaching homosexuality. The only thing to borrow from Europe is the German sense of precision and being on time. We should be the ones serving as an example of an ancient nation,” argues an emotional Mr. Jamalyan.
He says that a true farmer never gets rich because any profit is ploughed back into the oil.
“People take loans to install new Euro windows. My house is 60 years old and has the same doors and windows. Sure, I’d like to modernize the place but all my spare cash is reinvested in the land. I don’t mind if my bathroom and shower are somewhat outdated, just as long as the business survives.”