Հայաստանի ՊՆ-ում ԱՄՆ խորհրդատուն աշխատանքի կանցնի այս տարի
«Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում ԱՄՆ քաղաքացիական խորհրդատուի ընտրությունը կատարված է, և այս տարի ավելի ուշ նա աշխատանքի կանցնի»,- հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ըզրա Զեյան «Հետքին» ասել էր, որ ամերիկյան բանակի ներկայացուցիչ կաշխատի Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունում։
Մանրամասները ճշտելու համար «Հետքը» գրավոր հարցում էր ուղղել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն։ «Քաղաքացիական խորհրդատուի աշխատանքի ֆինանսավորումն ապահովվելու է Պետքարտուղարության կողմից, նա աջակցելու է Հայաստանի պաշտպանական հաստատությունների ամրապնդման հարցում։ Խորհրդատուն աշխատելու է Հայաստանում՝ կանոնավոր աշխատանքային շփումներ ունենալով դեսպանության և Պաշտպանության նախարարության հետ»,- հավելում են դեսպանատնից։
«ԱՄՆ պետքարտուղարության Գլոբալ պաշտպանական բարեփոխումների ծրագիրն աշխարհով մեկ աջակցում է գործընկեր պետություններին առավել դիմակայուն, արդյունավետ ու հաշվետու անվտանգային հաստատությունների ձևավորման հարցում՝ ապահովելով ռազմավարական մակարդակի խորհրդատվական աջակցություն։
Խորհրդատվական աջակցության միջոցով Միացյալ Նահանգները մտադիր է աջակցել Հայաստանին՝ անվտանգության ոլորտի կառավարման բարելավման հարցում, որն էլ իր հերթին կնպաստի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- ասված է դեսպանության գրավոր պատասխանում։
«Մենք ողջունում ենք Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև պաշտպանա-քաղաքացիական և անվտանգային համագործակցության խորացումը։ Սա ևս մատնանշում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններում նոր՝ ռազմավարական գործընկերության փուլ թևակոխելու պատմական փաստը»,- «Հետքին» ավելի վաղ ասել էր պետքարտուղարի տեղակալ Զեյան։

Советник США в МО Армении приступит к работе в этом году
“Гражданский советник США в Министерстве обороны Армении уже выбран. Он приступит к работе в этом году”,- сообщило посольство США в Ереване.
Напомним, что находившаяся на минувшей неделе с рабочим визитом в Армении заместитель госсекретаря США Узра Зея сообщила Hetq.am, что в Минобороны Армении будет работать представитель американской армии.
Для получения дополнительной информации Hetq.am направил письменный запрос в американское посольство. В полученном ответе отмечалось, что работу гражданского советника будет финансировать Госдепартамент. “Советник будет оказывать помощь в усилении оборонных ведомств Армении. Работая здесь, советник будет поддерживать регулярные рабочие контакты с посольством и Министерством обороны”,- сообщили из посольства.
В полученном нами письменном ответе также говорится: “Программа глобальных оборонных реформ Госдепартамента США помогает государствам-партнерам во всем мире формировать более устойчивые, эффективные и подотчетные институты безопасности, обеспечивая консультативную поддержку на стратегическом уровне. Посредством оказания консультативной помощи Соединенные Штаты намерены содействовать Армении в вопросе совершенствования управления в сфере безопасности, что в свою очередь будет способствовать укреплению армяно-американских отношений”.
Ранее заместитель госсекретаря Соединенных Штатов Узра Зея в беседе с Hetq.am сказала: “Мы приветствуем углубление сотрудничества между Соединенными Штатами и Арменией в сферах обороны, гражданского общества и безопасности. Это также указывает на исторический факт начала этапа стратегического партнерства в армяно-американских отношениях.