Մինասի գույները՝ կտավներից դուրս. «Մինաս» ներկեր
«Հոլանդացի նկարիչ Ռեմբրանդտը իր ներկերի մեծ մասը գնում էր մի հայ վաճառականից: Մի օր հասկանում է, որ այդ տղան փող է վերցնում, ֆռռացնում է իրեն, զիբիլ է բերում: Նկարիչ էր, ո՞նց պետք է ոխը հաներ: Միակ ձևը, որով կարողացավ վրեժը լուծել, այն էր, որ իր «Անառակ որդու վերադարձը» կտավում չալմայի մեջ փաթաթված վաճառականի դերում նկարեց իրեն ներկեր բերող հային»: Տիգրան Հակոբյանի այս պատմությունը պետք է ապահովագրել չակերտներով. այն կարող է հաստատել միայն Ռեմբրանդտ վան Ռեյնը: Բայց հավատալը, իհարկե, ձեռնտու է. եթե մի կողմ դնենք հայ վաճառականի՝ նկարչին խաբելու անհաջող փորձը, ապա վատ չէ, որ նա իր ներկերով հասել էր մինչև Ռեմբրանդտ:
Գյումրեցի Տիգրան Հակոբյանի` ներկարտադրության նորաբաց բիզնեսի հեռանկարը նույնպես միջազգային շուկա դուրս գալն է: «Մինաս» անունով ներկեր արտադրելը Տիգրան Հակոբյանի և նկարիչ Մինասի որդու՝ «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի նախագահ Արման Ավետիսյանի գաղափարն է:
«Ռեմբրանդտը, Լեոնարդո դա Վինչին նկարել են հայ առևտրականներից գնված ներկերով: Այդ ամեն ինչը միշտ հետաքրքրել է ինձ, բայց երբեք չէինք մտածել, որ կարելի է զբաղվել ներկարտադրությամբ,- պատմում է Արման Ավետիսյանը,- հետո հանդիպեցի Տիգրանին, իմացա, որ ինքը ֆանտաստիկ ներկեր է սարքել, մինչև հիմա էլ Վատիկանն իրենից ներկեր են գնում»:
Խորհրդային տարիներից մնացած չգործող «Արևելյան քաղցրավենիքի գործարանում»՝ մի ամանի մեջ, արդեն քսաներորդ օրն է սարքվում դեղին ներկը, բայց Տիգրանն ասում է, որ այն դեռ պատրաստ չէ. չի կարողանում իր ուզած երանգը ստանալ, «ներկը պրինցիպ է ընկել»: Հնարավոր է, որ ամանի միջի դեղինը ոչնչով վատը չէ Տիգրանի նախատեսած գույնից, բայց ներկերի մասնագետը շարունակում է մանրամասնել, որ այդպես էլ պետք է լիներ, այո, ներկը «պիտի նեղանար». ինքը նարդի էր խաղում, երբ դեղինը եփվում էր, անուշադրության է մատնել, ներկն էլ «օրգանական էակ է, հասկանում է մարդու պես»:
Համալսարանավարտ, պատմաիրավագիտության ֆակուլտետում սովորած Տիգրանը նոր մասնագիտությունը ձեռք է բերել գրազի արդյունքում: «Իտալացիները եկել էին Վահրամաբերդում ուսումնասիրություններ կատարելու, հայեր էլ կային իրենց հետ, ընկերս էլ էր էնտեղ,-պատմում է նա,- կովշը որ գցեցին հողի մեջ, գունավոր բարակ ապակու կտորներ դուրս եկան: Սկսեցին պնդել թե ապակիները Չինաստանից են բերել Հայաստան, ես ընկերոջս հետ գրազ եկա մի շիշ շամպանսկու վրա, որ էդ ապակիները չէին կարող Չինաստանից բերել, որովհետև էն ժամանակ ինքնաթիռ չկար, ուղտերով էին բերում, իսկ էդքան բարակ ապակին ուղտերով բերելու դեպքում կկոտրեին: Հետևաբար գունավոր ջնարակը, որով ներկել են ապակին, արտադրվել է Հայատանում»:
Դրանից հետո Գյումրիի իր տունը «զալոգ է դնում» ու գնում է սովորելու Վատիկանի ռեստավրացիոն դպրոցում՝ ուսումնասիրություններ կատարելու համար: «Էրեխեքս սովամահ էին լինում»,- հիշում է նա: Այսօր, իր խոսքով, գրազը շահել է, ընկերոջը ապացուցել է, որ ջնարակը տեղական էր, բայց «շամպայնը դեռ չի ստացել»: Գյումրիից Վատիկան տեղափոխվելու համար գրազը սկզբում քիչ է թվում, հետո կարծես դառնում է արկածների մեջ ընկնելու միակ տարբերակը. մինչև որոշում ես՝ հավատալ, թե ոչ գրազի ուժին, Տիգրանը Վատիկանից տեղափոխվում է Ռուսաստան. Իր խոսքով՝ Վատիկանում ապրած տարիներին Հռոմի նախկին պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի ռեստավրատորն էր, իսկ այժմ՝ ռուսական ուղղափառ եկեղեցու պատրիարք Կիրիլի:
«Ես նոր եմ եկել Հայաստան, -ասում է նա,- կլքեի էս երկիրը, ինձ համար չէ: Բայց ես հանդիպել եմ լավ մարդկանց: Լավ մարդկանց հետ էլ լավ գործ կարող ես անել»,- ասում է նա, չնայած որ շուտով Հայաստանից դարձյալ մեկնելու է: Այստեղ եղած ժամանակը կբավականացնի ներկերի առաջին խմբաքանակը շուկա հանելու համար:
Գույները ստանալու համար օգտագործում է տարբեր ապարներ, բույսեր, քիմիական նյութեր, որոնցից ամենաթունավորը սպիտակին անհարժեշտ տիտանիումն է: «Էդ ապարները լիքն են, թափած են,- ասում է Տիգրանը,- մեր Հայաստանը սպասարկման ոլորտով է ուզում հարստանալ, որտեղ մարդկանց խաբում են, 100 դրամանոց հացը 500 դրամով են վաճառում, բայց ոտքի տակ եղած ոսկին չեն տեսնում. մենք այսօր գտել ենք այդ ոսկին, մարդիկ դրա վրա քայլում են, մենք վերցնում ենք»: Ներկեր ստանում են տարբեր գույնի աղացած քարերից, նաև ցանկացած բույսից ու մրգից: Սև գույնն, օրինակ, ստացվում են սև խաղողի կորիզից: «Թավշյա, փափուկ սև է»,- նկարագրում է Արման Ավետիսյանը:
«Արարատյան նարնջագույն», «Մորե վարդագույն», «Արցախ», «Արտաշատյան տերակոտա» գույների կողքին կան նաև «Մինասական կապույտ, կարմիր, դեղին…» երանգները, որոնք, Արման Ավետիսյանի խոսքով, հենց Մինասի կտավների գույներն են: «Որոշեցինք գույներին դնել հայկական անվանումներ, որովհետև երբ վաղը դրանք ցրվեն աշխարհով մեկ, բոլորը կարող են ասել, որ դրանք հայկական ներկեր են»,- ասում է նա:
Եթե «Մինաս» ներկերը շուկայում լինեն նույնքան անմրցելի, որքան Մինասի կտավներում, ապա դրանց մեջ մտնող վրձինների պակաս չի զգացվի: Տիգրանը հավաստիացնում է, որ «Մինաս» ներկերը կարող են մրցել նույնիսկ ոլորտի ամենահայտնի ապարանքանիշերի հետ, մնում է՝ նախ դուրս գան միջազգային շուկա, ապա համաշխարհային արվեստ. այնպես, ինչպես ժամանակին Ռեմբրանդտի և դա Վինչիի վրձիններին ծանոթ «Las Armenikus» կոչվող հայկական կապույտ ներկը:

Краски Минаса вне его полотен
"Голландский художник Рембрандт большую часть своих красок покупал у одного торговца-армянина. Однако в один из дней он понял, что парень обманывает его – берет деньги, а ему подсовывает ему некачественный товар. Ну и как должен был отомстить художник? Единственный способ состоял в том, что в своей картине "Возвращение блудного сына" Рембрандт в обмотанном чалмой торговце изобразил приносившего ему краски армянина". Эту историю, рассказанную Тиграном Акопяном, необходимо взять в кавычки, так как подтвердить ее может только Рембрандт ван Рейн. И все же верить в ее достоверность выгодно, ведь если оставить в стороне неудачную попытку армянского торговца обмануть художника, то совсем неплохо то, что со своими красками он добрался до Рембрандта.
Перспектива основанного гюмрийцем Тиграном Акопяном нового бизнеса по производству красок тоже в выходе на международный рынок. Идея производить краски под названием "Минас" принадлежит Тиграну Акопяну и сыну художника Минаса, председателю фонда "Минас Аветисян" Арману Аветисяну.
"Рембрандт и Леонардо да Винчи рисовали красками, которые покупали у армянских торговцев. Меня это всегда интересовало, но мы никогда не думали о том, что можно заняться производством красок,- рассказывает Арман Аветисян. – Потом я встретил Тиграна, узнал, что он создал фантастические краски. Ватикан до сих пор покупает краски у него".
На недействующей с советских времен кондитерской фабрике "Восточные сладости", в небольшой посуде уже двадцатый день создается желтая краска. Но Тигран говорит, что она пока не готова, не получается нужныйоттенок – "краска упорствует из принципа". Возможно, создаваемая в посуде желтая краска ничем не хуже той, которую хочет получить Тигран, но специалист по краскам продолжает объяснять, что так и должно было быть, краска "вправе обижаться, потому что когда желтый цвет готовился, он играл в нарды, а краска – существо органическое, она чувствует, как человек".
Окончивший исторический факультет университета Тигран приобрел новую специальность на спор. "Итальянцы приехали проводить раскопки в Ваграмаберде, с ними были и армяне, мой друг тоже был там,- рассказывает Тигран. – Когда они начали рыть землю ковшом, показались тонкие осколки цветного стекла. Они начали утверждать, что стекло привезли в Армению из Китая. А я поспорил со своим другом на бутылку шампанского, что это стекло не могло быть из Китая, потому что самолетов тогда не было, товары доставляли на верблюдах, а в этом случае такое количество тонкого стекла по дороге обязательно бы побилось. Следовательно цветная акварель, которой было окрашено стекло, производилось в Армении".
После этого Тигран заложил свой дом в Гюмри и поехал учиться в реставрационную школу в Ватикане. "Мои дети голодали",- вспоминает он, добавляя, что пари все-таки выиграл и доказал, что акварель была местного производства.
Из Ватикана Тигран переехал в Россию. По его словам, в Ватикане он был реставратором папы Иоанна Павла Второго, а сейчас работает на патриарха Русской Православной церкви Кирилла.
"В Армению я приехал недавно. Я бы покинул эту страну, она не для меня, но здесь я встретил хороших людей, а с хорошими людьми можно делать хорошие дела",- говорит Тигран, отмечая, что скоро вновь уедет. Однако того времени, что он останется здесь, хватит, чтобы выбросить на рынок первую партию красок.
Для производства красок он использует различные горные породы, растения, химические вещества, самым дорогим из которых является титан, необходимый для получения белого цвета. "Этих пород в Армении навалом,- говорит Тигран. – Но наша Армения хочет обогатиться за счет сферы обслуживания. А людей здесь обманывают, 100-драмовый хлеб продают за 500 драмов, однако валяющееся под ногами золото не замечают. Мы нашли это золото: люди его топчут, а мы собираем. Краски можно получить из перемолотых камней разных цветов, из любого растения и фрукта. Черный цвет, например, получается из косточек черного винограда. "Это бархатный, мягкий черный",- описывает краску Арман Аветисян.
Наряду с "Араратским оранжевым", "Малиново-красным", "Арцахом", "Арташатским терракотом" есть "минасовский синий, красный, желтый...", которые, по словам сына художника, являются именно цветами полотен Минаса. "Мы решили дать краскам армянские названия, потому что когда они распространятся по всему миру, то все смогут сказать, что это армянские краски",- отметил Арман.
Если краски "Минас", как и полотна Минаса, на рынке будут вне конкуренции, то нехватки в прилагаемых к ним кистях не будет. Тигран уверяет, что краски "Минас" могут конкурировать даже с самыми известными фирмами. Остается выйти на международный рынок, а затем и в мировое искусство – совсем как знакомая Рембрандту и да Винчи армянская синяя краска под названием "Las Armenikus".