Ո՞վ է հատուցելու «Գիլան» արգելոցի շինության համար
«Թող այդ շինությունը մնա օգտագործվի, մենք կարևոր շատ հարցեր ունենք, թանգարան կստեղծենք բնության մեջ: Ես քանդելուն դեմ եմ: Կառույցը օգտագործվի տնտեսության նպատակների համար, մատաղ սերդնի գեղագիտական դաստիարակության համար»: Այս կարծիքն էր պնդում «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօերն Վարանցով Բարսեղյանը՝ երեկ բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և բնապահպան-ակտիվիստների հետ հանդիպման ժամանակ:
Խոսրովի արգելոցում ճանապարհի կառուցման, էկոտուրիզմի զարգացման, այդ թվում նաև «Գիլան» արգելոցում կառուցված շինության հարցը մտահոգել էր բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և բնապահպան-ակտիվիստներին, որոնք բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանի հետ երեկ այցելել էին արգելոց` տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Հիշեցնենք, որ կառավարության 2007 թվականի հոկտեմբերի 18-ի որոշմամբ թույլատրվել էր «Գիլան» պետական արգելավայրի հողամասերը կառուցապատման իրավունքով տրամադրել վարձակալության մինչև 60 տարի ժամկետով, գյուղատնտեսական գործունեության համար` մինչև 10 տարի ժամկետով: Հիմք ընդունելով այս որոշումները` «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ը «Գիլան» պետական արգելավայրը 2008 թվականի հունվարի 14-ին վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով տրամադրել էր «Հովազաձոր» ՍՊԸ-ին` իր կողմից ներկայացված «Կենդանական և բուսական աշխարհի օբեկտների պահպանության, պաշտպանության, վերարտադրության ու կայուն օգտագործման կազմակերպման» ծրագիրն իրականացնելու նպատակով:
«Եկեք գիլանի կառույցը վերացնենք, հետո նստենք քննարկման»,- առաջարկեց բնպահպան-ակտիվիստ Եղիա Ներսիսյանը:
«Մեկը մյուսին չի խանգարնում»,- պատասխանեց նախարարի առաջին տեղակալ Ս. Պապյան:
««Գիլանն» ու էկոտուրիզմը փոխկապակցված են»,- միջամտեց «Հայաստանի թռչունների պահպանման միության» հիմնադիր և տնօրեն Մամիկոն Ղասաբյանը՝ պաշտպանելով ակտիվիստի տեսակետը:
Եղիան այս շինությունը ցավոտ ատամի հետ համեմատեց, և նշեց, որ նյարդը բորբոքված ատամը հեռացնում են, այնուհետև անցնում մյուսների բուժմանը:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները և բնապահպանները նշեցին, որ տարիներ առաջ գրչի մեկ հարվածով բացված արգելոցի նկատմամբ բոլորը ախորժակ ունեն: Սակայն հանրությունը չի մասնակցել պետական արգելոցի տարածքին առնչվող որոշումներին: «Կառուցվել է շենք, հետո նոր հասարակությունը փաստի առաջ է կանգնել, հիմա քանդե՞նք, թե՞ չէ: Ինչո՞ւ շենքը կառուցելուց առաջ հասարակությունը տեղյակ չի եղել»,- նկատեց ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը:
««Գիլանի» արգելոցը պետք է քանվի»,-նշեց Եղիա Ներսիսյանը:
«Արդյոք դա մենք չե՞նք կարող օգտագործել ավելի լավ նպատակներով»,- նորից հարց ուղղեց արգելոցի տնօրենը:
«Ոչ, գեղեցիկ չէ»,-նախագահ Սարգսյանի՝ Մաշտոցի պուրակի մասին ասված խոսքերով պատասխանեց Եղիա Ներսիսյանը:
Այնուամենայնիվ, բնապահպան-ակտիվիստների պդնեցին, որ բետոնապատ կառույց արգելոցի տարածքում չպետք է լինի:
Հիշեցնենք նաև, որ բնապահպանության նախարարի հրամանով ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ` «Գիլան» պետական արգելավայրում «Հովազաձոր» ՍՊԸ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքներն, ինչպես նաև «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում գտնվող «Գիլան» կոչվող գյուղատեղում առկա տնտեսությունների խնդիրներն ուսումնասիրելու նպատակով: Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետ Արտաշես Զիրոյանի գլխավորությամբ շինության հարցի ճակատագիրը որոշող հանձնաժողովը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել: Նախարարի առաջին տեղակալը հայտնեց, որ քննարկվող տարբերակներից մեկը շենքի սեփականատիրոջը հատուցելն է կամ էլ շինությունն ինչ-որ ձևով օգտագործելը: Թե փոխհատուցման, թե շինության օգտագործման տարբերակներին երիտասարդ բնապահպանները դեմ էին. հիմավորումը պարզ էր՝ ինչու պետք է կառուցապատողին պետությունը հատուցի. «Ո՞վ է փոխհատուցելու» տնօրենի հարցին պատասխանները շատ էին. «Ոչ մեկ, իրենք պետք է փոխհատուցեն էս ժողովրդին, մենք իրենց փոխհատուցելու չունենք»,-ասաց Եղիա Ներսիսյանը:
«Ով որ փաստաթղթի տակ ստորագրել է, թող ինքն էլ փոխհատուցեն»,-միջամտեց Գևորգ Սաֆարյանը:
«Դրա շինարարական աղբը մի քանի անգամ ավելի վնաս կպատճառի, քան թե դրա մնալը»,- ասաց տնօրենը:
«Բեռնատարներով կհանենք: Տեխնիկան կմտնի, ոնց մտավ սարքելու ժամանակ, կքանդի, կհանի: Եթե պետք է, ձեռքերով կքանդենք, ձեռքերով քարերը կլցնենք»,-պատասխանեց Եղիա Ներսիսյանը:

Кто выплатить компенсацию за сооружение в заказнике “Гилан”?
“Давайте использовать это сооружение. У нас и без того много важных вопросов, нам нужно создать музей на природе. Я против сноса. Постройка может быть использована в хозяйственных целях, для эстетического воспитания подрастающего поколения”,- заявил на состоявшейся вчера встрече с представителями экологических организаций и экологов-активистов директор государственного заповедника “Хосровский лес” Воронцов Барсегян.
Вопросы строительства дорог в Хосровском заповеднике, развития экотуризма, а также построенного в заказнике “Гилан” сооружения вызвала обеспокоенность у экологов, которые вчера вместе с первым заместителем министра экологии Симоном Папяном посетили заповедник для изучения ситуации на месте.
Напомним, что решением правительства от 18 октября 2007 г. было дано разрешение на сдачу в аренду сроком на 60 лет земельных участков госзаказника “Гилан” с правом на застройку, для сельскохозяйственной деятельности – сроком до 10 лет. Основываясь на этих решениях, 14 января 2008 г. ГНКО “Государственный заповедник “Хосровский лес” сдал госзаказаник “Гилан” в аренду с правом на застройку ООО “Овазадзор” с целью осуществления последним программы сохранения, воспроизводства, защиты и стабильного использования объектов флоры и фауны.
“Давайте сперва ликвидируем постройку в “Гилане”, а потом начнем обсуждать”,- предложил эколог-активист Егия Нерсисян.
“Одно другому не мешает”,- заметил первый замминистра С.Папян.
“Гилан” и экотуризм взаимосвязаны”,- вмешался в разговор учредитель и директор Союза охраны птиц Армении Мамикон Касабян, поддержав мнение активиста.
Представители экологических организаций отметили, что после того, как несколько лет назад одним взмахом пера были открыты двери заповедника, у всех разыгрались аппетиты. Однако общественность не участвовала в принятии решений относительно территории заповедника. “Построили здание и поставили общественность перед фактом. Сейчас встал вопрос: сносить или нет? Почему перед тем, как построить здание, общественность не проинформировали?”,- поинтересовался активист Геворк Сафарян.
Все экологи-активисты настаивали на том, что на территории заповедника не должно быть сооружения из бетона.
Напомним, что приказом министра экологии создана рабочая группа, которая должна изучить проблемы, связанные с заказником “Гилан”. Комиссия во главе с начальником Агентства управления биоресурсами Арташесом Зирояном пока не приняла окончательного решения. Первый замминистра сообщил, что обсуждаются варианты выплаты компенсации владельцу сооружения или использования этой постройки в тех или иных целях. Молодые экологи высказались против обоих вариантов, обосновав свой подход тем, что государство не должно выплачивать компенсацию владельцу здания. “А кто должен выплатить?”,- спросил директор. На этот вопрос прозвучал следующий ответ: “Никто. Они сами должны заплатить компенсацию народу”,- сказал Егия Нерсисян.
“Кто подписал этот документ, тот пусть и компенсирует”,- предложил Геворк Сафарян. “Строительный мусор от демонтажа постройки причинит больший вред, чем его сохранение”,- сказал директор.