Կոպենհագենում կայացել է Հայաստանի և Դանիայի վարչապետների հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Դանիայի թագավորությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենի հետ: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Դանիա բազմաոլորտ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մետտե Ֆրեդերիկսենը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Կոպենհագեն և ընդգծել իր գլխավորած կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և կարևորել կապերի զարգացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Կարևորվել է նաև բազմակողմ հարթակներում շարունակական համագործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա իրավիճակը: Տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համատեքստում վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Տիկին Ֆրեդերիկսենը հրավերը սիրով ընդունել է:

В Копенгагене состоялась встреча премьер-министров Армении и Дании
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Дания премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Дании Метте Фредериксен.
Собеседники обсудили вопросы многопрофильного сотрудничества Армения-Дания.
Метте Фредериксен приветствовала визит премьер-министра Армении в Копенгаген и подчеркнула готовность возглавляемого ею правительства развивать и расширять сотрудничество с Арменией.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплое гостеприимство и подчеркнул необходимость последовательных шагов по развитию связей.
Состоялся обмен мнениями по ряду представляющих взаимный интерес вопросов международной и региональной повестки. Также была подчеркнута важность продолжения сотрудничества в рамках многосторонних платформ.
Никол Пашинян представил собеседнице мирный процесс между Арменией и Азербайджаном и текущую ситуацию в регионе Южного Кавказа. В контексте разблокировки региональных коммуникаций премьер-министр коснулся проекта правительства Республики Армения “Перекресток мира”.
Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве Армения-Европейский союз.
Никол Пашинян пригласил премьер-министра Дании Метте Фредериксен посетить Армению с официальным визитом. Госпожа Фредериксен с радостью приняла приглашение.