Ի՞նչ ճակատագիր կունենան Կաշենի հանքի տարածքի հուշարձանները
Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը այս տարվա հունիսին հաստատել է Կաշենի հանքավայրի շահագործման ծրագիրը: Մինչ այդ ստեղծվել էր միջգերատեսչական խումբ, որում ընդգրկված էին մասնագետներ տարբեր ոլորտներից՝ ԼՂ Ազգային ժողովից, կառավարությունից, որոնք էլ «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների հետ նախապատրաստել են համապատասխան ծրագիրը։
Տարածքը, որտեղ պետք է իրականացվի արդյունահանումը, ընդգրկում է Մարտակերտի շրջանի Վարդաձոր (Գյուլաթաղ), Ճանկաթաղ (Չինգյաթաղ) և Ծաղկաշեն գյուղերը: Հանքավայրը շահագործելու է «Բեյզ Մեթալս» ընկերությունը («Վալլեքս» խմբի ընկերություններից մեկը):
Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության Կաշենի հանքավայրի տարածքում հաշվառված են 110 հուշարձան-հուշարձանախմբեր, որոնք պարունակում են 2,5 հազարից ավելի հուշարձաններ: Դրանցից շուրջ 400-500-ը հնագիտական են (դամբարաններ, սրբատեղեր), մոտ 2 հազարը փոքր ձևի (խաչքար, տապանաքար, կոթող և այլն), իսկ 9 հուշարձան դասվում է ճարտարապետական-քաղաքաշինական հուշարձանների խմբին: Սակայն կան հուշարձաններ, որոնք ուսումնասիրված ու հաշվառված չեն: |
Կան դամբարաններ, որոնք չեն երևում, կան նաև փլված ու կանգուն եկեղեցիներ, վանքեր, խաչքարեր, գերեզմանոցներ ու կարասային թաղումներ: Այդ տարածքում աչքի ընկնող հուշարձաններն են Մելիք-Ալավերդյանների ապարանքը Վարդաձորում (Գյուլաթաղ) և Մելիք-Իսրայելյանների պալատը (ապարանքը) Մոխրաթաղի արևմուտքում:
Մելիք Ալավերդյանների ապարանք: Մարտակերտի շրջան, գ. Գյուլաթաղ, կառուցվել է 1799թ.: |
Օրենքն արգելում է հուշարձանների քանդումը, սակայն եթե տվյալ տարածքը պետական կարևոր նշանակություն ունի, այսինքն` այդ հանքը կարևոր նշանակություն ունի Արցախի տնտեսության զարգացման համար, բացառիկ դեպքերում միայն կառավարության որոշմամբ կատարվում են հնագիտական հուշարձանների պեղման և ուսումնասիրման աշխատանքներ, հետո միայն այդ տարածքը հանձնվում է տվյալ կազմակերպությանը:
Տվյալ դեպքում խոսքը դամբարանների մասին է, իսկ այլ հուշարձանների դեպքում, ըստ օրենքի, կատարվում են տեղափոխումներ: Սակայն, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես պիտի տեղափոխվեն գերեզմաններն ու ապարանքները, առանձնապես Մելիք-Ալավերդյանների ու Մելիք-Իսրայելյանների ապարանքները:
Խնդիրն ավելի է դժվարանում, քանի որ օրենքի համաձայն՝ հուշարձան է համարվում ոչ միայն տվյալ հուշարձանը, այլև նրա պատմական միջավայրը: Բացի դրանից՝ այդ ապարանքների տեղափոխումը մեծ ծախսերի հետ է կապված, և դրանք սովորական քարից չեն պատրաստված: Եթե պեղումների հարցը կարելի է լուծել, ապա հուշարձաններրի տեղափոխումը դժվար է պատկերացնել: Որտե՞ղ տեղափոխել, ինչպե՞ս տեղափոխել… Հնարավոր է նաև ապարանքների մի մասը տեղափոխեն, մի մասն էլ «կղզիացնեն»: Իսկ հետագայում արդյո՞ք հնարավոր կլինի կրաշաղախով կառուցված շինությունները վերականգնել:
Կաշենի հանքավայրի տարածքում «Բեյզ Մեթալս» ընկերությունը շարունակում է ուսումնասիրության աշխատանքները:
Գյուլաթաղ գյուղի գործող գերեզմանատան խաչքարը: Այս վայրը սրբատեղի է: Մարտակարետի շրջան: | Խաչքար, Ս. Գևորգ եկեղեցի, Մարտակերտի շրջան, գ. Ջանյաթաղ: |
Թե ինչու են Արցախի հուշարձանագետները լռում, անհասկանալի է, նրանք առայսօր ոչինչ չեն ասել: Ի դեպ, իշխանությունները տալիս են Վարդաձոր (Գյուլաթաղ), Ճյանկաթաղ (Չինգյաթաղ) և Ծաղկաշեն գյուղերի անունները, սակայն կառավարության «Հետքի» աղբյուրները նշում են, որ հանքի տարածքի մեջ են «մտնում ևս մի քանի գյուղեր, որոնց անունները դեռեւս չեն տալիս»: Այդ գյուղերում ևս կան հնագիտական շինություններ: Օրինակ՝ Մոխրաթաղում կա վանք, Վարդաձորի գերեզմանոցում կա հուշարձան և այլն:
«Հետքի» նույն աղբյուրները հայտնում են նաեւ, որ սխալ է, երբ ասում են՝ տարածքում անտառներ չկան: Վարդաձորի գերեզմանոցն ամբողջությամբ շրջապատված է անտառով, Ճանկաթաղն ու Վարդաձորը՝ նույնպես, Մելիք-Ալավերդյանների ապարանքներից մեկն անտառում է, իսկ Մելիք-Իսրայելյանների ապարանքը բացատում է, որի շուրջ նույնպես անտառ է:

Какая судьба ждет памятники на территории Кашенского месторождения?
В июне этого года правительство Нагорного Карабаха утвердило программу эксплуатации Кашенского месторождения. Перед этим была создана межведомственная группа, в которую вошли специалисты различных областей, подготовившие соответствующую программу.
Территория, на которой должна производиться добыча, охватывает села Вардадзор (Гюлатах), Чанкатах (Чингятах) и Цахкашен Мартакертского района. Месторождение будет эксплуатировать компания “Бейз Металс” (одна из компаний группы “Валлекс”).
На территории Кашенского месторождения Нагорно-Карабахской Республики находятся состоящие на учете 110 групп памятников, которые включают более 2,5 тысяч памятников. 400-500 из них – склепы и священные места, около 2 тысяч – хачкары, надгробия и др., 9 относятся к группе архитектурно-градостроительных памятников. Вместе с тем есть памятники, которые пока не изучены и не взяты на учет. |
Имеются также скрытые от глаз склепы, разрушенные и уцелевшие церкви, монастыри, хачкары, кладбища, зарытые в землю карасы. Наиболее выдающимися памятниками на указанной территории являются дворец Мелик-Алавердянов в Вардадзоре и дворец Мелик-Исраелянов на западе Мохратаха.
Дворец Мелик-Алавердянов. Построен в 1799 г. |
Закон запрещает разрушение памятников, но если данная территория имеет важное государственное значение, то есть месторождение представляет большую важность для развития экономики Арцаха, то в исключительных случаях решением правительства проводятся археологические раскопки и изучение памятников и только после этого территория передается конкретной организации.
В данном случае речь идет о склепах. Что касается других памятников, то они, согласно закону, должны быть перенесены. Однако трудно представить, как можно перенести кладбища и дворцы и в частности дворцы Мелик-Алавердянов и Мелик-Исраелянов.
Задачу еще больше затрудняет то, что по закону памятником считается не только конкретное сооружение, но и его историческая среда. Кроме того, перенос дворцов связан с большими расходами, они построены не из обычного камня. И если вопрос раскопок можно решить, то перенос памятников представить трудно. Куда перенести? Как перенести? Удастся ли в дальнейшем восстановить сооружения, построенные с использованием известкового раствора?
Компания “Бейз Металс” продолжает проводить изучения на территории Кашенского месторождения.
Хачкар на действующем кладбище села Гюлатах. Это место считается священным. Мартакертский район. |
Хачкар, церковь сурб Геворк. Мартакертский район, село Джанятах. |
В этой ситуации непонятно, почему молчат памятниковеды Арцаха, которые до сих пор не высказали свое мнение. Отметим, что власти называют села Вардадзор, Чанкатах и Цахкашен, однако источники “Hetq”-а в правительстве отмечают, что территория месторождения включает и несколько других сел, названия которых пока не упоминаются. В этих селах также имеются исторические сооружения. Так, в Мохратахе есть монастырь, памятник имеется на кладбище Вардадзора и т.д.
Те же источники “Hetq”-а сообщают, что утверждения о том, будто на данной территории нет лесов, не соответствуют действительности. Кладбище в Вардадзоре полностью окружено лесами, села Чанкатах и Вардадзор – тоже, один из дворцов Мелик-Алавердянов расположен в лесу, а дворец Мелик-Исраелянов – на окруженной лесами поляне.