Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ Ալմաթիում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ Ալմաթիում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը: Նախ կայացել է խորհրդի նեղ կազմով նիստը, այնուհետև աշխատանքները շարունակվել են ընդլայնված կազմով: Տեղի է ունեցել նաև նիստի մասնակիցների տեսալուսանկարահանման արարողությունը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Նեղ կազմով նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նիստի մասնակիցներին և ցավով նշել, որ Բիշքեկի ՋԷԿ-ում առաջացած արտակարգ իրավիճակի պատճառով Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Աքիլբեկ Ուսենբեկովն այսօր առավոտյան շտապ մեկնել է Բիշքեկ։ «Համոզված եմ, որ մոտ ապագայում խնդիրը լուծում կստանա։ Մեր կողմից անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք ցուցաբերել ցանկացած օգնություն և աջակցություն՝ վթարի բոլոր հետևանքներն արագ վերացնելու համար։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ալիխան Սմաիլովին՝ ջերմ ընդունելության և այսօրվա միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Հուսով եմ, որ այս տարի մենք կկարողանանք զգալի առաջընթաց արձանագրել ԵԱՏՄ հիմքում ընկած առանցքային սկզբունքների իրականացման ուղղությամբ գործնական քայլերի շրջանակներում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահության նախանշած առաջնահերթությունները, ԵԱՏՄ-ի միջազգային հարաբերությունների զարգացում, ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացում, անդամ երկրների ՏՏ համայնքների թվայնացման և համախմբման ջանքեր՝ տնտեսության բարձր տեխնոլոգիական ոլորտների ակտիվ զարգացման նպատակով։
Բացի այդ, անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքն էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկաների աքսելերացիայի գործընթացն արագացնելու ուղղությամբ։
Տնտեսական համագործակցության մեկ այլ առանցքային տարր է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու արդիականացումը, տարանցիկ ներուժի և ԵԱՏՄ աշխարհագրական դիրքի հնարավորությունների առավելագույն օգտագործումը։
Ոչ պակաս կարևոր եմ համարում նաև բնակչության համար բարձրորակ և անվտանգ սննդամթերքի կայուն հասանելիության ապահովումը։
Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ նշեմ, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում հավասար համագործակցության զարգացումն, ի վերջո, պետք է ծառայի բիզնես վարելու հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացմանը։
Ակնկալում եմ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համագործակցությունն ու աջակցությունը 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացման գործում, որոնք ամփոփվել են ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարներին ուղղված իմ ուղերձում։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահին խոսքը փոխանցելուց առաջ թույլ տվեք մաղթել Ձեզ, Բակիտժան Աբդիրի, հաջողություն Ձեր պատասխանատու պաշտոնում։
Համոզված եմ, որ Ձեր գործունեությունը կնպաստի ԵԱՏՄ ներուժի հետագա աճին ուղղված համաձայնեցված որոշումների մշակմանը և իրականացմանը, այս գործընթացում կարող եք վստահորեն ապավինել մեր աջակցությանը»։
Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո կայացել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը, որի ընթացքում ևս վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հարգելի անդամներ,
Նիստի հարգելի մասնակիցներ,
Նախ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել մեր ղազախստանցի գործընկերներին՝ ջերմ ընդունելության ու Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի և Թվային ֆորումի կազմակերպման համար։ Վստահ եմ, որ «Digital Almaty 2024» ֆորումի քննարկումներն ու եզրակացությունները կծառայեն թվային տեխնոլոգիաների և նորարարությունների լայնածավալ ներդրմանը, օգտակար և պահանջված կլինեն այս ուղղությամբ կանխատեսումների և շարժերի համար։
Ողջունում եմ Ուզբեկստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավար, հարգելի Աբդուլա Նիգմատի Արիպովին, Ձեր մասնակցությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի և նախագծերի շրջանակներում դիտորդ պետությունների հետ համագործակցելու մեր պատրաստակամությունը։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ հիմնական տնտեսական ցուցանիշների և անդամ երկրների միջև փոխգործակցության ելակետային հիմքերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ԵԱՏՄ երկրները վստահորեն շարժվում են կայուն տնտեսական աճի ուղեգծով։
Այսպես, 2023 թվականին ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետության ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 39%-ով և կազմել մոտ 7,8 մլրդ դոլար։ Ընդ որում՝ արտահանումն աճել է 40,8%-ով, իսկ ներմուծումը` 37,5%-ով։
Այս փուլում ԵԱՏՄ-ի առաջնահերթ խնդիրների շարքում պետք է դիտարկել արդյունաբերական կոոպերացիայի ամրապնդումը, նոր բիզնես կապերի ստեղծումը, թվային ծառայությունների անդրսահմանային առևտրի հաստատումը և տվյալների փոխանակումը։
ԵԱՏՄ-ի միասնական թվային տարածքի զարգացման ինստիտուցիոնալ միջավայրն արդեն գոյություն ունի, սակայն, մեր կարծիքով, անդամ երկրների միջև տեղեկատվության փոխանակման ընդհանուր գործընթացների պատշաճ գործունեության ապահովումը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգից թվային հարթակի փոխգործակցության ավելի ժամանակակից և արդյունավետ մոդելի փուլային անցումը կպահանջի առանձին քննարկում և մանրամասն մշակում։
Կարծում ենք, որ տեղեկատվության ժամանակին և անխափան փոխանակումը թույլ կտա մեզ լուծել ԵԱՏՄ-ում ապրանքների և ծառայությունների տեղաշարժի ժամանակ ծագած խնդիրների զգալի մասը և առնվազն կրճատել ներքին շուկայում վարչական խոչընդոտների, բացառությունների և սահմանափակումների մեծ մասը։
Ակնհայտ է և միևնույն ժամանակ օրինաչափ, որ էլեկտրոնային առևտուրը շատ ավելի արագ է զարգանում, քան այս ոլորտի օրենսդրական կարգավորումը։ ԵԱՏՄ-ում էլեկտրոնային առևտրի զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու ճանապարհային քարտեզը, մեր կարծիքով, արդյունաբերության զարգացման հավասարակշռված ծրագիր է, որը կոչված է լուծելու իրավական նորմերի կանոնակարգված համակարգի բացակայության խնդիրը։
Էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման իրավական մեխանիզմների պոտենցիալ հիմնական շահառուն մեր երկրների բիզնեսն է։ Բիզնեսի համար օգուտներն ու առավելությունները վերծանելու հետ մեկտեղ մեր պետությունների քաղաքացիները պետք է զգան նաև ԵԱՏՄ-ում իրականացվող ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գործնական օգուտները։
Հանդիպման հարգելի մասնակիցներ,
Հարգելի գործընկերներ,
Ցանկանում եմ նաև նշել, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հարցերի քննարկմանը զուգահեռ մեր ուշադրության կենտրոնում են փոխգործակցության ուղղությունները, որոնց համար անհրաժեշտ է ձևավորել ընդհանուր շուկաներ։
Չնայած այն հանգամանքին, որ 2025թ.-ին նախատեսվում է սկսել գազի, նավթի և նավթամթերքների ընդհանուր շուկաների գործունեությունը, այս պահի դրությամբ ակնհայտ է, որ անդամ պետությունների միջև չկա հստակ միասնական մոտեցում՝ ընդհանուր էներգետիկ շուկա կառուցելու և զարգացնելու հեռանկարների առումով։ Վստահ եմ, որ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների համար, առանց բացառության, էներգետիկ ընդհանուր շուկայի ստեղծումը մի շարք առանցքային առավելություններ կտա՝ նպաստելով տնտեսությունների կայուն զարգացմանը, բնակչության բարեկեցության բարելավմանը և էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը։ Սա հաշվի առնելով՝ մենք կարծում ենք, որ մեր երկխոսությունը պետք է ուղղված լինի փոխզիջումային պայմանավորվածությունների որոնմանը։
Ողջունում ենք նաև տրանսպորտի ոլորտում ԵԱՏՄ ընթացիկ օրակարգի շրջանակներում իրականացվող և ծրագրված փոխշահավետ համատեղ նախագծերի մշակման աշխատանքների ակտիվացումը, ինչն, անկասկած, փոխգործակցության մակարդակի վրա և կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Վերջում կցանկանայի նշել, որ հայկական կողմը ԵԱՏՄ մարմիններում իր նախագահության շրջանակներում կշարունակի ակտիվ ջանքեր գործադրել՝ ի նպաստ չորս ազատությունների գործնական առաջընթացին ուղղված նախաձեռնությունների և ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների կենսամակարդակի բարելավմանը»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության հարցեր, որոնք վերաբերել են էլեկտրոնային առևտրին, մաքսային կարգավորումներին, ավիահաղորդակցությանը, ռիսկերի կառավարմանը, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության ոլորտներին, երկաթուղային ենթակառուցվածքների և մուլտիմոդալ փոխադրումների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Կառավարությունների ղեկավարները ստորագրել են նիստի ընթացքում համաձայնեցված փաստաթղթերն ու արձանագրությունները: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա մայիսին` Բելառուսում:

Под председательством премьер-министра Пашиняна в Алматы состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в Алматы состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета. Сначала заседание прошло в узком составе, затем работа продолжилась в расширенном составе. Также состоялась церемония фотографирования участников заседания.
В ходе заседания в узком составе премьер-министр Никол Пашинян поприветствовал участников встречи и с сожалением отметил, что в связи с чрезвычайной ситуацией на Бишкекском ТЭЦ председатель кабинета министров Кыргызской Республики Акылбек Жапаров сегодня утром экстренно вылетел в Бишкек.
“Уверен, что в ближайшее время проблема будет решена. С нашей стороны, при необходимости, мы готовы оказать любую помощь и поддержку в целях скорейшей ликвидации всех последствий аварии.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить премьер-министра Республики Казахстан Алихана Асхановича за теплый прием и высокий уровень организации сегодняшнего мероприятия.
Надеюсь, что в текущем году нам удастся зафиксировать значительный прогресс в рамках практических шагов по реализации ключевых принципов, заложенных в основе ЕАЭС, с учетом обозначенных армянским председательством приоритетов – развитие международных связей, устранение препятствий на внутреннем рынке, цифровизация и консолидация усилий IT-сообществ государств-членов с целью активного развития высокотехнологических секторов экономики.
Помимо этого, необходимо продолжать работу по акселерации процесса формирования общих рынков электроэнергии и энергоресурсов.
Еще одним ключевым элементом экономического сотрудничества является развитие и модернизация транспортной инфраструктуры, максимальное задействование транзитного потенциала и возможностей географического положения ЕАЭС.
Немаловажным считаю также обеспечение стабильного доступа населения к качественной и безопасной продовольственной продукции.
Пользуясь случаем, в очередной раз отмечу, что наращивание равноправного сотрудничества в рамках ЕАЭС в конечном итоге должно служить созданию комфортных условий для ведения бизнеса и полноценной реализации человеческого потенциала.
Рассчитываю на сотрудничество и содействие со стороны государств-членов ЕАЭС в практической реализации инициатив армянского председательства в 2024 году, которые были обобщены в моем обращении к главам государств ЕАЭС.
Прежде чем передать слово председателю Коллегии Евразийской экономической комиссии, позвольте пожелать Вам, Бакытжан Абдирович, успехов на Вашем ответственном посту.
Убежден, что Ваша деятельность будет способствовать выработке и реализации согласованных решений, нацеленных на дальнейшее наращивание потенциала ЕАЭС, в чем смело можете рассчитывать на нашу поддержку”.
После обсуждений состоялось заседание Евразийского межправительственного совета в расширенном составе, в ходе которого выступил также премьер-министр Пашинян. Глава правительства Республики Армения, в частности, отметил:
“Уважаемые члены Евразийского межправительственного совета,
Уважаемые участники заседания,
Прежде всего, еще раз хочу поблагодарить наших казахстанских коллег за теплый прием и организацию заседания Евразийского межправительственного совета и Цифрового форума. Уверен, что обсуждения и выводы, сделанные по итогам форума “Digital Almaty 2024” послужат интересам широкого внедрения цифровых технологий и инноваций, будут полезны и востребованы при прогнозировании и продвижении в этом направлении.
Приветствую главу правительства Республики Узбекистан уважаемого Абдуллу Нигматовича Арипова.
Друзья,
С удовлетворением отмечу, что анализ ключевых экономических индикаторов и исходной базы взаимодействия государств-членов показывает, что страны ЕАЭС уверенно двигаются по траектории устойчивого экономического роста.
2023 году товарооборот Республики Армения со странами ЕАЭС по сравнению с предыдущим годом вырос на 39% и составил порядка 7,8 миллиарда долларов США. При этом, экспорт увеличился на 40.8%, а импорт – на 37.5%.
На данном этапе в числе приоритетных задач ЕАЭС должны рассматриваться усиление отраслевой кооперации, создание новых бизнес связей, налаживание трансграничной торговли цифровыми услугами и обмен данными.
Институциональная среда для развития единого цифрового пространства ЕАЭС уже имеется, однако, на наш взгляд, обеспечение надлежащего функционирования общих процессов по информационному обмену между государствами-членами, а также поэтапный переход интегрированной информационной системы ЕАЭС к более современной и эффективной модели взаимодействия на цифровой платформе потребуют отдельного рассмотрения и детальной проработки.
Полагаем, что своевременный и бесперебойный обмен информацией позволит решить значительную часть вопросов, возникающих при перемещении товаров и услуг внутри ЕАЭС и как минимум сократить большую часть административных барьеров, изъятий и ограничений на внутреннем рынке.
Очевидно и вместе с тем закономерно, что электронная коммерция развивается гораздо быстрее, чем законодательное регулирование этой сферы. Дорожная карта по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках ЕАЭС, является, на наш взгляд, сбалансированным планом развития отрасли, призванным решить проблему отсутствия выстроенной системы правовых норм.
Потенциально главным бенефициаром правовых механизмов регулирования электронной торговли является бизнес наших стран. Наряду с расшифровкой выгод и преимуществ для бизнеса, граждане наших государств также должны ощущать практические преимущества от реализуемой в ЕАЭС свободы движения товаров, услуг и рабочей силы.
Уважаемые коллеги,
Хотел бы также отметить, что параллельно с обсуждением вопросов сотрудничества в области высоких технологий, в центре нашего внимания находятся направления взаимодействия, по которым необходимо сформировать общие рынки.
Несмотря на то, что в 2025 году планируется запустить функционирование общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов, на сегодняшний день очевидно отсутствие четкого единого подхода государств-членов с позиций перспектив построения и развития общего рынка энергоресурсов. Уверен, что для всех без исключения государств-членов ЕАЭС создание общего рынка энергоресурсов даст ряд ключевых преимуществ, способствуя устойчивому развитию экономик, повышению благосостояния населения, а также укреплению энергетической безопасности. С учетом этого, считаем, что наш диалог должен быть направлен на поиск компромиссных договоренностей.
Приветствуем также активизацию работ по развитию взаимовыгодных совместных проектов, реализуемых и планируемых к реализации в рамках актуальной повестки ЕАЭС в сфере транспорта, что, без сомнения, окажет позитивное влияние на уровень межрегионального экономического взаимодействия и будет способствовать расширению торгово-экономических связей.
В завершение отмечу, что армянская сторона в рамках председательства в органах ЕАЭС продолжит прилагать активные усилия по продвижению инициатив, направленных на практическое достижение четырех свобод в интересах повышения уровня жизни граждан наших стран.
Благодарю за внимание”.
В ходе заседания были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках ЕАЭС, связанные с электронной торговлей, таможенным регулированием, авиацией, управлением рисками, транспортом, сельским хозяйством, железнодорожной инфраструктурой и организацией мультимодальных перевозок.
Главы правительств подписали согласованные в ходе заседания документы и протоколы. Следующее заседание Евразийского межправительственного совета пройдет в Беларуси в мае текущего года.