Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի արտգործնախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստանի Հանրապետություն: «Ուրախ եմ բարձր մակարդակի շփումների և փոխայցելությունների համար, որ մենք տեսնում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև: Սա կարևոր է ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման, այլև մեր արտաքին հարաբերություններում և ընդհանրապես քաղաքականություններում միմյանց համար ավելի հասկանալի լինելու իմաստով: Իհարկե, երկկողմ օրակարգի հարցերը մենք անընդհատ քննարկում ենք և ուրախ եմ, որ այդ քննարկումներում աշխատանքային ու անկեղծ մթնոլորտ է հաստատված: Գիտեմ նաև, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ արդյունավետ քննարկում եք ունեցել և ակտիվ, ինտենսիվ աշխատանքային շփումներ ունեք, ինչի համար նույնպես ուրախ եմ: Կուզեմ նաև Ձեզնից լսել այցի օրակարգի և ակնկալվող արդյունքների մասին»,- ասել է վարչապետը:
Իրանի արտգործնախարարը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ջերմ ողջույնները: «Նախագահը խնդրել է, որ ջերմորեն շնորհավորեմ Ձեր և Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ ժողովրդի Նոր տարին և Սուրբ ծնունդը: Ձերդ գերազանցություն, շատ ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպման առիթով: Իմ գործընկերոջ՝ ՀՀ ԱԳ նախարար պարոն Միրզոյանի հետ շատ լավ, կառուցողական և օգտակար քննարկում ենք ունեցել: Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունում ենք, որպեսզի ևս մեկ անգամ ընդգծենք, թե ինչ ուշադրություն ենք դարձնում երկկողմ հարաբերություններին և դրանց կարևորությանը: Մեր գնահատականն այն է, որ երկու երկրները ճիշտ ուղով են ընթանում: Մենք ականատեսն ենք քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական, հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը. դրան զուգահեռ նաև հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում հարաբերությունների խորացման վրա»,- նշել է Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական փոխգործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև այլ ոլորտներում իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության թեմաների, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ գործընթացների, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ: Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ իր երկիրն աջակցում է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա ապաշրջափակման գործընթացին, մասնավորապես, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейна Амира Абдоллахиана и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр приветствовал визит возглавляемой господином Абдоллахианом делегации в Республику Армения. “Я рад контактам и взаимным визитам на высоком уровне, которые мы видим между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран. Это важно не только для дальнейшего развития наших двусторонних отношений, но и в контексте роста взаимопонимания во внешних отношениях и политике в целом. Конечно, мы постоянно обсуждаем вопросы двусторонней повестки дня, и я рад, что в этих обсуждениях сложилась рабочая и искренняя атмосфера. Я также знаю, что состоялась продуктивная беседа с министром иностранных дел Армении, у вас активные, интенсивные рабочие контакты, чему я тоже рад. Я также хотел бы услышать от Вас о повестке и ожидаемых результатах визита”, - сказал премьер-министр.
Министр иностранных дел Ирана сначала передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента Исламской Республики Иран Эбрахима Раиси. “Президент попросил меня тепло поздравить Вас и дружественный народ Республики Армения с Новым годом и Рождеством. Ваше Превосходительство, я очень рад встрече с Вами. У нас состоялась очень хорошая, конструктивная и полезная дискуссия с моим коллегой, министром иностранных дел Республики Армения господином Мирзояном. Сегодня мы находимся в Республике Армения, чтобы еще раз подчеркнуть, какое внимание мы уделяем двусторонним отношениям и какую важность придаем им. Наша оценка заключается в том, что обе страны идут по правильному пути. Мы являемся свидетелями развития отношений в политической, экономической, культурной, образовательной и гуманитарной сферах. В то же время мы также уделяем особое внимание углублению отношений”, - отметил Хосейн Амир Абдоллахиан.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-иранского сотрудничества. В частности, были затронуты вопросы углубления двусторонних торгово-экономических связей, реализуемые и планируемые на ближайшее время проекты в инфраструктурной и других сферах.
Стороны также обменялись мнениями по темам регионального значения, в том числе коснулись процесса вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональных транспортных коммуникаций на основе принципов суверенитета, территориальной целостности, равенства и взаимности, разработанного правительством Армении проекта “Перекресток мира”. Министр иностранных дел Ирана отметил, что его страна поддерживает процесс деблокады на основе вышеупомянутых принципов, в частности, проект “Перекресток мира”.