Մինչ Դալմայի այգիների հողօգտագործողները կռվում են իրենց իրավունքների համար, Դալմայի այգիներից արդեն ոչինչ չի մնացել
Դալմայի այգիների հողօգտագործողների բողոքի ակցիաները սովորական են դարձել, քանի որ ոչ ոք չի ցանկանում լուծել նրանց գլխավոր խնդիրը` կորցրած հողերի համար փոխհատուցում տրամադրելը: Մայիսի 27-ին նրանք կրկին հավաքվեցին ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ: «Երևանի քաղաքապետը 3-4 շաբաթ առաջ ընդունել էր ակցիայի մասնակիցներից մի քանիսին և խոստացել էր «անհատական մոտեցմամբ» կարգավորել 48 հոգու խնդիր: Առ այսօր ոչ մեկի հարցը լիովին լուծված չէ: Ասում են` քաղաքապետի դիրքորոշումը մնացել է նույնը: Ցավոք` ժողովրդի վիճակն էլ չի փոխվել»,- ասված է «Facebook» սոցիալական ցանցի «Ecolur.org» սոցիալական խմբում հողոգտագործողների նախաձեռնող խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ հողօգտագործողներն արդեն անցել են դատական գործընթացներ, եւ դատական ատյաններում նրանց հայցերը մերժվել են: Նրանց գործը քննել է նաեւ Օրհուսի համապատասխանության կոմիտեն, որը որոշում է ընդունել այդ հարցում Հայաստանի կողմից կոնվենցիայի դրույթների չպահպանման մասին: Այժմ բոլոր հողօգտագործողների անունից նախաձեռնող խումբը մտադիր է անցնել ավելի արտահայտիչ գործողությունների, օրինակ` նստացույցի, կամ երկրից հեռանալու դիմում են ներկայացնելու, քանի որ, ըստ նախաձեռնողներից մեկի, իրենց հրահրում են:
Մինչ հողօգտագործողները պաշտպանում են իրենց իրավունքները, Երեւանի պատմական հպարտությունից` Դալմայի այգիներից, ոչինչ չի մնացել, եւ տարածքում առանձնատներ են կառուցվել:

Пока землепользователи садов Далма сражаются за свои права, от садов Далма уже ничего не осталось
Акции протеста землепользователей садов Далма стали привычными, так как никто не желает решить их главную проблему, выдачу компенсаций за утерянные земли. 27 мая они вновь собрались у президентского дворца. «Мэр Еревана принял 3-4 недели назад нескольких участинков протеста и пообещал, что решит проблему 48 пользователей в частном порядке. Но до сих пор ничего не сделано. Говорят, что мэр не изменил своего решения, но, к сожалению, положение народа также не изменилось», отмечено в сообщении инициативной группы землепользователей, распространенном в социальной группе Ecolur.org сети Facebook.
Отметим, что землепользователи уже прошли судебные процессы, и получили в судебных инстанциях отказы по удовлетворению исков. Также их дело было рассмотрено Комитетом по соблюдению Орхусской конвенции, который вынес решение о несоблюдении Арменией положений конвенции в этом вопросе. Теперь же от имени всех землепользователей, инициативная группа намерена перейти к более выраженным действиям, например, к сидячей забастовке, или подаче прошения на выезд из страны, которая, по словам одного из инициаторов, выталкивает их.
Отметим, что пока землепользователи отстаивают собственные права, от исторической гордости Еревана, садов Далма, уже ничего не осталось, и район практически весь застроен особняками.