Արցախից Հայաստան եկած բուժառուները կարող են հայտնվել դրսում. նրանք գնալու տեղ չունեն
Այսօր՝ հոկտեմբերի 16-ին Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի մոտ էին հավաքվել Արցախից Հայաստան եկած այն բուժառուներն ու նրանց հարազատները, որոնք շրջափակման օրերին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Հաայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններ էին տեղափոխվել։ Նրանց մեծ մասը դուրս է գրվել հիվանդանոցներից, բայց պարբերաբար հետազոտություններ է անցնում։
Ըստ բուժառուների՝ Արցախի Կառավարությունը փոխհատուցել է նրանց կացության համար և տեղավորել Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող «Սպիտակ տուն» հյուրանոցում։
Հյուրանոցն արցախցի բուժառուների ու նրանց հարազատների համար որպես կացարան ծառայել է շրջափակման առաջին իսկ օրերից, երբ Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից բուժառուներն ու նրանց խնամակալները գալիս էին Երևան։
Երկու շաբաթ առաջ հյուրանոցի տնօրենը հանդիպել է արցախցիներին ու ասել, որ այսուհետ չի կարող հյուրանոցում տեղ տալ, քանի որ Կառավարությունն այլևս չի փոխհատուցում նրանց կացության համար։
Նախորդ շաբաթ արցախցի բուժառուներն ու նրանց հարազատները գնացել են Հայաստանի Կառավարություն՝ պարզելու իրենց ճակատագիրը։
Կառավարությունից հանգստացրել են, թե մտահոգվելու կարիք չկա, քանի որ իրենց կացության հարցերը լուծվելու են, բայց հյուրանոցի տնօրեն Կարեն Օսպիյանից իմացել են, որ Կառավարությունը հյուրանոցին չի փոխհատուցել։
Ուստի, այսօր կրկին եկել էին Կառավարություն՝ ճշտելու, թե ուր պետք է գնան։
Հյուրանոցի տնօրեն Կարեն Օսիպյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ սեպտեմբերի 24-ից մինչև հիմա իր հյուրանոցում բնակվող արցախցի բուժառուները հյուրանոցի հաշվին են ապրում։ Մինչ այդ՝ անցած տարվա դեկտեմբերից, երբ ադրբեջանցիները փակեցին Լաչինի միջանցքը, Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխված բուժառուներն ու իրենց հարազատերը բնակվել են հյուրանոցում, որի համար պետությունը փոխհատուցել է մասամբ։ Հունիսին փոխանցել են գումարի 40 տոկոսը միայն։ Այս պահին 18-սենյականոց հյուրանոցում ժամանակավոր բնակվում է 24 արցախցի բուժառու և բուժառուի հարազատ (խնամակալ)։
Կառավարության շենքի մոտ արցախցիների հետ էր նաև հյուրանոցի տնօրենը։ Հավաքվածներին Կառավարությունից տեղեկացրին, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալը պետք է հանդիպի փոխվարչապետի հետ՝ քննարկելու նաև արցախցի բուժառուների կացության հարցերը։

Прибывшие из Арцаха в Армению пациенты могут оказаться на улице: им идти некуда
Сегодня, 16 октября, перед третьим корпусом здания правительства собрались пациенты и их родственники из Арцаха, которые в дни блокады при посредничестве Международного Комитета Красного Креста были доставлены в различные медицинские центры Армении. Большинство из них уже выписалось из больницы, но периодически должно проходить обследования. По словам пациентов, правительство Арцаза компенсировало расходы на их проживание в гостинице “Белый дом”, находящейся в ереванском администратином округе Эребуни. Гостиница стала принимать пациентов из Арцаха и их родственников с первых дней блокады, когда они вместе с сопровождающими приезжали при посредничестве МККК на лечение в Ереван.
Две недели назад директор гостиницы встретился с арцахцами, которым сообщил, что не может больше предоставлять им комнаты, так как правительство уже не платит за их проживание.
На минувшей неделе пациенты из Арцаха и их родственники отправились к зданию правительства Армении, чтобы узнать, как будет решен их вопрос. В правительстве заверили, что никаких поводов для беспокойства нет, поскольку вопрос их проживания будет решен. Между тем директор гостиницы Карен Осипян заявил, что правительство не перечислило им деньги.
Сегодня арцахцы вновь пришли к зданию правительства.
В беседе с Hetq.am Карен Осипян отметил, что с 24 сентября по сей день пациенты из Арцаха проживали у него за счет гостиницы. До этого, пациенты вместе с родственниками поселились в “Белом доме” с декабря прошлого года, когда Азербайджан перекрыл Лачинский коридор. Тогда государство компенсировало расходы на их проживание лишь частично. На данный момент в гостинице, где имеется 18 номеров, временно проживают 24 пациента из Арцаха и их родственники.
Вместе с арцахцами к зданию правительства пришел также директор гостиницы. Собравшимся сообщили, что замминистра труда и социальных вопросов должен встретиться с вице-премьером для обсуждения в том числе вопроса обеспечения жильем пациентов из Арцаха.